Підгодовування малюка: коли варто починати?

Ще п'ять років тому було прийнято починати введення прикорму з трьох-чотирьох місяців.
Коли донечці моєї подруги виповнилося чотири з половиною місяці, лікар порадила ввести перше підгодовування, - розповідає акушер-гінеколог жіночої консультації №2 Іванна Наконечна (31 р.).
Жінка почала з яблучного соку — дала малечі мінімальну «пробу». Дівчинка була не проти.
У п'ять місяців подруга спробувала ввести у раціон дитини інший сік — морквяний, - продовжує лікар. - Вона розвела його в пропорції 1:1. «На пробу» дала кілька крапель.
Дівчинка почала плакати. Коли малеча «сходила в туалет», стало зрозуміло, в чому справа: у випорожненнях малюка з'явилися домішки слизу. Стривожена жінка одразу зателефонувала дитячому гастроентерологу. Лікар порадив зробити перерву і не давати малюкові більше соків, а до шести місяців годувати його виключно грудьми.
Коли дівчинці виповнилося пів року, подруга відновила підгодовування, - каже гінеколог. - Почала з овочевого пюре. Дитина сприйняла нову страву добре. Згодом звикла і до фруктів.
До півроку достатньо грудного молока
Зараз вітчизняні медики орієнтуються на рекомендації Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ — прим. ред.). Вони радять починати догодовувати дитину з шестимісячного віку. Адже тоді малюк може добре ковтати, а його шлунково-кишковий тракт готовий сприймати іншу їжу, крім грудного молока.
Упродовж перших півроку життя діти не потребують нічого, лише материнське молоко, - пояснює співрозмовниця. - Воно містить все для того, щоб вони гарно розвивалися: воду, необхідні мікроелементи, вітаміни, білки, жири, вуглеводи.
З шести місяців у діток починають вироблятися ті імуноглобуліни та антитіла, які раніше вона могли отримувати лише з материнським молоком. Мета догодовування - не нагодувати малюка, а ознайомити крихітний організм, зокрема шлунково-кишковий тракт дитини, з новою їжею.
Малюка потрібно поступово, крок за кроком, готувати і привчати до нових продуктів, - наголошує Іванна Наконечна. - Адже після того, як йому виповниться рочок, він буде менше на грудному молоці. Отже, повинен знати, що є інша їжа — різна за консистенцією, смаком.
У дитини розболівся животик
Утім, півроку, за словами гінеколога, — лише приблизна дата. Вона може зміщуватися вперед або назад.
Це не означає, що дитині виповнилося шість місяців і вже завтра мама починає вводити прикорм, - зауважує Іванна Наконечна. - Вона, звісно, може спробувати і простежити за реакцією малюка. Можливо, він ще не готовий.
Лікар пригадала випадок, коли тернополянка ввела перше підгодовування синочку рівно в півроку. Почала з найбезпечнішої їжі - картопляного пюре. Однак ані бажання, ні готовності в малечі не було.
Після підгодовування у малюка розболівся животик, - каже гінеколог. - Випорожнення були рідші від норми, з домішками зелені.
Через два тижні жінка спробувала відновити прикорм. Але марно. Дитина знову його не сприйняла.
Тернополянка пригадала, що синочок до трьох місяців страждав від спазмів у кишечнику, і вирішила проконсультуватися з педіатром, - розповідає лікар.- Той порадив зачекати.
У сім з половиною місяців хлопчик став виявляти інтерес до їжі сам. Жінка почала прикорм, і дитина сприйняла все добре.
- Проте бувало й навпаки, - додає Іванна Наконечна. - У п'ять з половиною місяців дівчатка тягнулися, щоб взяти щось з тарілки і покласти собі в рот. У них були всі ознаки готовності. А шлунок і кишечник добре сприймали нову їжу.
Манна каша — лише з двох років
Як же дізнатися, що малюк готовий і потребує введення прикорму? Якщо у нього прорізався хоча б один зубчик, він самостійно сидить, «горить» бажанням і завзято тягнеться до їжі, яка лежить у мами на тарілці, намагаючись запхати її собі в рот.
Існує хибна думка, що якщо дитинка на грудному вигодовуванні важить менше норми, їй потрібно ввести підгодовування швидше. І починати не з овочевого пюре, як рекомендують педіатри, а з... каш. Мовляв, там міститься більше калорій, - продовжує Іванна Наконечна. - Особливо роблять наголос на манці. А це категорично заборонено!
Давати манну кашу дітям до двох років не можна. Інакше в них можуть бути проблеми - наприклад, кишкова непрохідність.
Ті жінки, які в погоні за масою тіла надто рано вводить в раціон малечі каші, ніколи не досягнуть бажаного результату, - констатує медик. - Хіба вага свідчить про здоров'я? Чомусь, особливо у сільській місцевості, досі «живе» стереотип: що повніша дівчина, то здоровіша, отже, з неї вийде гарна жінка.
Насправді - справа в генетиці. Це можна спостерігати навіть у дорослих: скільки б людина не їла, якого б «богатирського» апетиту не мала, вона залишається худою. І навпаки. Люди з поганим апетитом можуть страждати від надмірної ваги.
Те ж стосується дітей. Один малюк набирає мало не 2 кг у місяць, інший — ледве 300-400 г, - каже гінеколог. - І це не означає, що молоко в однієї жінки - краще, а в іншої - гірше.
Є чимало прикладів, коли 2-річні малюки важать менше 10 кг, хоча це норма для річної дівчинки. Проте вони здорові, жваві і добре розвинуті.
Пхати їжу силоміць не можна
Втім, якщо дитина цього дійсно потребує, підгодовування можна ввести і раніше. Більшість дівчаток, як зауважила лікар, виявляють готовність і потребують прикорму на тиждень-два раніше. Інколи — з п'яти з половиною місяців.
- З іншого боку - якщо дитина до семи й більше місяців навідріз відмовляється від введення прикорму: випльовує «пробу», відвертає голівку й нізащо не погоджується навіть скуштувати, не варто пхати їжу силоміць, - зазначає лікар.
Дитина може її вирвати, або, навпаки, це спровокує розтягнення шлунка.
Такий підхід обертається проблемами в майбутньому, - каже співрозмовниця. - Дитина може відмовлятися від їжі, мати поганий апетит, страждати від анорексії. Все це — наслідки погано введених прикормів.
Якщо навіть на грудному вигодовуванні у дитини виникали явища дисбактеріозу, були порушення з боку шлунково-кишкового тракту, не варто поспішати з введенням нової їжі, радить лікар. Слід зачекати хоча б до пів року. Причому починати з «нейтрального» овочевого пюре.
Після підгодовування - груди
Окрім рекомендацій, Іванна Наконечна радить опиратися на власну інтуїцію, відчувати свою дитину і слідкувати за її реакцією.
Якщо малюк ознайомиться з усіма видами нової їжі не в рік, як це написано в табличці, а на місяць або два пізніше, це не завадить йому нормально розвиватися — як фізично, так і психічно, - зазначає лікар.
Починати підгодовування лікар радить в першій половині дня — 11.00-12.00, і в жодному разі не після обіду.
Перше, друге грудне годування, і близько 11.00 ввести прикорм, - наголошує Іванна Наконечна. - Тоді буде достатньо часу, щоб поспостерігати за дитиною.
Основна мета прикорму, за рекомендаціями ВООЗ, — не нагодувати немовля, а лише ознайомити його з новими видами їжі. Тобто потім мама має запропонувати малюкові груди.
Втім, якщо ваша дитина належить до категорії «гурманів» і виявляє бажання з'їсти більше норми, спершу їй потрібно дати груди і лише після цього — прикорм, - каже лікар. - Наситившись грудним молоком, вона не з'їсть більше, ніж потрібно.
Проба — на кінчик чайної ложки
Черговість введення прикорму зараз дещо інша, ніж була два роки тому. Колись малюкам спершу давали куштувати соки, потім — фруктове пюре і аж після нього — овочеве. Тепер починають з овочевого пюре.
Оскільки і соки, і фруктові пюре на смак кислі, містять багато вітаміну С, перше знайомство з ними нерідко закінчувалося висипанням, коліками в животі, порушенням роботи кишечника. Достатньо було кілька чайних ложок, - зазначає гінеколог. - Інша справа — овочеве пюре і відвари. Дитячий шлунок сприймає його легше.
Лікар радить починати з картопляного чи кабачкового пюре. Взяти його на кінчик чайної ложки і дати скуштувати дитині. Далі — пильно слідкувати за реакцією на продукт.
Якщо немовля почувається добре: немає блювоти, висипань на шкірі, проносів чи закрепів, випорожнення — нормальні, без зелені, слизу, часточок неперетравленої їжі — отже, все гаразд.
Наступного дня можна дати малюкові уже чайну ложку, - веде далі лікар. - На третій день — дві. Якщо в дитини є бажання — можна дати й третю ложку, але в жодному разі - не більше.
Упродовж тижня вводять лише один новий продукт. Цього часу достатньо, щоб прослідкувати за реацією дитини. Так, якщо малюк добре сприйняв картопляне пюре, наступного тижня можна «підключити» якийсь інший овоч: моркву, кабачок або капусту.
Можна запекти гарбуз в духовці
З шостого тижня овочі можна комбінувати. Наприклад, дати малюку «на пробу» і картопляного, й кабачкового пюре. А потім — прослідкувати, як він це сприйме. Якщо дитина до них звикне, можна продовжувати експерименти - ввести третій овоч.
Взимку найкращим овочем, на мою думку, є вітамінний гарбуз. Він добре засвоєються організмом, - каже Іванна Наконечна. - Можна запекти гарбуз в духовці — і пюре готове, або просто зварити його і ретельно розім'яти.
Влітку лікар радить починати прикорм з кабачка або капусти. Весною — з картоплі або моркви. Адже зимова капуста надто важка для дитини.
Головне - зважати на сезон, - радить гінеколог. - Не варто пропонувати малюку той овоч, який тільки-но з'явився на базарі. Треба зачекати, коли він дозріє на грядках.
Якщо через три тижні від початку введення прикорму з малюком усе гаразд, можна вводити у раціон фруктове пюре. Найкраще починати з яблук.
Спершу їх можна запекти, - розповідає лікар. - Запечене яблуко не містить стільки кислоти, як свіже, і дуже легко сприймається дитиною.
Утім, відомий харківський лікар Євген Комаровський радить вводити підгодовування дещо інакше.
Запропонований ним метод успішно випробувала моя знайома, - каже Іванна Наконечна. - Свою першу дитину - хлопчика вона годувала так, як радять більшість педіатрів, тобто починала з овочевого пюре. А коли народила дівчинку, в якості першого пригодовування спробувала ввести кисломолочні продукти. Малюк сприйняв їх позитивно.
Каші вводять з семи місяців
Якщо немовля вирізнається чутливістю з раннього дитинства, реагує висипанням, якщо мама скуштувала щось «не те» — наприклад, мандарин чи кілька дольок шоколаду, - ймовірно, що така реакція залишиться в нього надалі. Отже, жінці потрібно бути украй обережною. Особливо — під час введення до раціону соків, каш.
Те ж стосується жовтка, - додає Іванна Наконечна. - Перепелині яйця рідше викликають алергію, ніж курячі. Але, якщо дитина має діатез, — жовток узагалі можна не вводити до року, а то й двох.
З семи місяців у раціон дитини починають поступово вводити каші (1 чайна ложка крупи на 100 г води — прим. ред.). Найкращі варіанти - гречана і рисова, на третьому місці - кукурудзяна. Вівсяна каша містить клейковину, тому з нею варто трохи зачекати.
Малюкам, які мають схильність до закрепів, радять спершу «давати на пробу» гречану кашу, до проносів — рисову, - каже лікар.
З 7,5-8 місяців дітям можна давати м'ясо. Найкраще - кролятину. М'ясо потрібно відварити, подрібнити блендером і зробити кашку-пюре.
Знову ж таки на пробу — мінімальна кількість: почати з чайної ложки і слідкувати за реакцією малюка, - продовжує гінеколог. - Потім можна додати «в меню» індичатину, телятину і аж тоді — курятину.
Також існує інший різновид прикорму — педагогічний, коли їжу дитині вводять мікродозами. Він базується на цікавості малечі до нової їжі, бажанні копіювати рідних.
Це дуже зручно для матерів, не вимагає затрат часу, і діти це сприймають добре, - пояснює медик. - Жінка пропонує дитині те, що їсть сама з тарілки. З часом малюк звикає до «дорослої» їжі.
Однак педагогічний прикорм можна використати за декількох умов. Зокрема, якщо дитину прикладають до грудей лише «на вимогу», не допоюють і не дають пустушки, а жінка — їсть лише здорову їжу.
Ознаки, що свідчать про готовність малюка до нової їжі:
1.вік (орієнтовно — 6 місяців);
2.згасання рефлексу випльовування їжі, перші жувальні рухи при потраплянні в рот густої їжі;
3.поява хоча б одного зубчика;
4.якщо дитина вміє сидіти без підтримки, може повертати голову, відвернутися від ложки, якщо така їжа їй не до вподоби;
5.перші прояви зацікавленості їжею під час спільних сімейних обідів;
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Читач92З введенням прикорму у багатьох починаються проблеми зі стільцем! У нас кал усіх кольорів веселки був, здали аналізи, поставили дисбактеріоз. Педіатр просто Актив Флора Бебі призначила курсом. Стілець нормалізувався протягом тижня.
-
Читач29Мiй синок перестав мучитися від кольок тільки після прийому крапель Актив флора бебі. Як правило вечора чекали з жахом і страждань було у дитини багато, а у всієї родини - стрес. А Актив флора бебі допоміг. На другий день вже не було. Тепер як бачу, що сново починаються страждання - даю по одній крапельки і все в повному порядку.
-
Татьяна КоваленкоМи коли вводили прикорм синові, почалися проблеми з животиком. Для покращення мікрофлори кишечника нам були призначені краплі Актив Флора Бебі. Хороший пробіотик, оливкова олія є у складі, та й ціна не кусається. Нам вони дуже допомогли.
-
Анна МанькоУ моєї маленької доньки почалися такі проблеми, коли поміняли суміш. Педіатр відразу сказала приймати Актив флора Бебі. Відмінні, а головне недорогі краплі на основі оливкової олії. Буквально на другу добу у дитини нормалізувався стілець і пройшли біль у животі.