Із 20 січня 2020 року колишній комунальний медичний заклад Коропецької селищної ради перейшов на фінансування Національної служби здоров'я України та став комунальним некомерційним підприємством "Коропецька лікарня Коропецької селищної ради".
Раніше тут надавали стаціонарно-поліклінічну допомогу. Після переформатування заклад став фактично поліклінікою.
Проте зараз медустанова існує лише на папері. Насправді медустанова припинила свою діяльність через звільнення усіх працівників. Ті ж пішли, бо більше не могли працювати без зарплат. Останні гроші отримали ще наприкінці березня.
1 квітня КНП "Коропецька лікарня" уклала контракт з НСЗУ на співфінансування із громадою. ОТГ має дофінансовувати бюджет лікарні на 40%. Також установа уклала єдиний пакет послуг “Амбулаторно-поліклінічна допомога". За ним отримала смішне фінансування - 3 562 гривні на місяць. Цих коштів не вистачає навіть на зарплату однієї медсестри, каже керівник закладу.
У місцевій спільноті "Коропець-інфо" керівник некомерційного підприємства Степан Дворський звертається до небайдужих із проханням про допомогу медзакладу.
- Шановні коропчани, жителі навколишніх сіл, ви знаєте, яка ситуація склалася з фінансуванням нашої лікарні. Від НСЗУ лікарня отримує щомісяця 3562 грн,цього дуже мало, - пише він. - Після двох місяців роботи,не отримавши ні копійки заробітної плати (кошти від НСЗУ пішли на сплату податків), усі працівники звільнилися, їм досі не виплачена зарплата. Якщо хтось може чимось допомогти - будемо дуже вдячні. На папері лікарня ще існує,якщо буде фінансування вона може працювати, лікувати людей.
Чоловік також подає номер карткового рахунку, на який просить відсилати допомогу.
У червні три десятки працівників лікарні написали заяви на звільнення. З того часу керівництво мало знайти гроші, аби оплатити їхню роботу. Але вже липень, а питань у цій історії досі більше, ніж відповідей. Медики далі чекають...
- Нам не дали відпускні, не дали розрахункові. Не виплатили й зарплати за квітень і травень, - розповідає старша медсестра закладу Марія Куриляк. - Серед колишніх працівників є жінка, будинок якої затопило, коли в селі сталася негода. Вона сама з трьома дітьми. І всім байдуже на це. Всім взагалі діла до нас немає. Коли ми проходили переформатування, то влада божилась, що збереже лікарню, а зараз що?
Як розповідає жінка, зараз у Коропці є амбулаторія загальної практики сімейної медицини, яка підпорядковується Монастириській центральній лікарні, але і їх поліклініка має право на існування.
- Тут у 2018-2019 надавали стаціонарну допомогу, - каже пані Марія. - Закупили нове обладнання, зробили ремонти. І воно непогано, бо в селі багато людей старшого віку. Їм часто потрібно чи то виміряти тиск, чи колоти укол. Зараз сталось, як сталось. Ми нічого не можемо зробити з тим. Просто хочемо, щоб нам повернули гроші, які ми заробили. Нам обіцяли, що заплатять і в громаді, якщо добре пошукати, то є гроші. Багато обіцяли, але це просто слова. Ми збираємось подавати в суд, бо іншого вибору просто немає.
На зарплати медикам треба 140 тисяч гривень на місяць. Загалом заборгованість - майже 300 тисяч гривень, говорить директор закладу Степан Дворський.
- Таких грошей у місцевої влади немає. Куди ми вже тільки не звертались – усе марно, - каже Степан Дворський. – Ми заключили договір на один пакет послуг. У НСЗУ нам виділили 3 562 гривні та пояснили, що це на пролікованих 100 пацієнтів, хоча ми приймали набагато більше. А зрештою, як людину можна пролікувати на 35 гривень?
Для того, щоб оформити інші пакети послуг, за словами пана Дворського, потрібно мати у лікарні апарат ШВЛ, апарат УЗД, рентген-апарат та дві ставки анестезіолога. Але де ж взяти кошти на все це, якщо у владі розводять руками? Запитує директор.
- Я розумію, в селищній раді теж урізали фінансування у зв'язку з карантином і ще й на підтоплення довелось виділити кошти. Вони мають фінансувати нас на 40% і готові платити за світло та комунальні послуги. А хто тоді платитиме людям зарплати? - продовжує пан Дворський.
Цікаво, що на момент підписання договору з НСЗУ заклад мав іншого директора - Тріщук І.Д. А вже за тиждень, з 8 квітня у лікарні з'явився інший керівник - Степан Дворський. Попередній очільник, за словами працівників, звільнився раптово - за станом здоров'я.
Заклад, до слова, ще у квітні отримав найменше в області фінансування від НСЗУ. У травні директор Дворський в інтерв'ю місцевим ЗМІ бідкався, що грошей катастрофічно не вистачає.
Журналісти звернулися за коментарями і до влади.
Голова Коропецької ОТГ Володимир Мельник переконує, що те, що лікарня знаходиться на території його громади, ще нічого не означає.
- Зараз підприємство фінансує НСЗУ. Лікарня має подавати, скільки хворих в них є, скільки аналізів, скільки процедур зробили. Лікарня нічо не подає. То звідки вони будуть мати гроші? - каже голова ОТГ. - Я не маю давати їм гроші. ОТГ дофінансовує бюджет лікарні на 40%.Там немає можливості надавати послуги, бо немає профільних лікарів.
Раніше на лікарню надходила субвенція, то кошти виділяти була можливість. Зараз же субвенції перестали надходити.
Про проблему медиків у Коропці знають і в Тернопільській ОДА. Як розповідає очільник області, основна проблема в тому, що лікарня не уклала вчасно договори про надання пакетів послуг з НСЗУ.
- Якщо раніше медицина фінансувалась з державної субвенції, то зараз некомерційні підприємства фінансуються з бюджету громади у співфінансуванні з НСЗУ, - каже Володимир Труш. - Якщо у цій лікарні не заключили вчасно цих договорів про надання пакетів послуг, то є два шляхи - або пробували заключати їх зараз, або дофінансовувати з бюджету громади.
Рішення про фінансування або недофінансування лікарень такого типу може приймати громада на свій розсуд. І обласна адміністрація, за словами її очільника, на теке рішення вплинути не може. Бо не є розпорядником коштів громади.
- Ми знаємо про цю ситуацію в Коропці, - коментує начальник управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук. - Головний лікар лікарні мав можливість укладати договори про надання пакетів послуг. Він того не зробив через якісь певні, ймовірно особисті, причини. Хоча усі передумови до того були. Якщо договір не підписаний, то відповідно НСЗУ не може перераховувати більше коштів. Бо гроші "ходять" за пацієнтом, а якщо пацієнтів немає, то відповідно, немає і коштів.
Але що ж буде далі? Хто поверне медикам зарплати, які вони чесно заробили? Відповіді на ці питання чиновники наразі не дають. Лиш знизують плечима…
Журналісти "RIA плюс" звернулися із запитом у НСЗУ та продовжують стежити за ситуацією. Ми обов'язково напишемо продовження цієї історії. Далі буде.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер
Ігор Котляр
Igor Igor
Лена Бабий
Оля Коченаш-Олійник reply Лена Бабий
Лена Бабий reply Лена Бабий
Оля Коченаш-Олійник reply Лена Бабий
Лидия Роговик reply Лена Бабий
Лена Бабий reply Лена Бабий
Лидия Роговик reply Лена Бабий
Лидия Роговик reply Лена Бабий
Лидия Роговик reply Лена Бабий
Лена Бабий reply Лена Бабий
Лидия Роговик reply Лена Бабий
Сусід