Щастя дарує життя у барвах. Пора року значення не має

Щастя дарує життя у барвах. Пора року значення не має
Кожен трактує щастя так, як вміє, чув або знає, каже психотерапевт. Ми не отримуємо це відчуття автоматично. Його треба здобути!

- У мене – багато друзів, цікава робота, хороша родина, - каже Ірина Білинська. – Але кожна осінь для мене як жахливе випробування.

Жінка каже, що саме восени постійно почувається ослабленою, сонною. Їй бракує приємних емоцій, активності. Таку меланхолію їй вдається побороти лише кавою. Але ж не можна весь час сидіти на такому "допінгу", адже це шкодить здоров'ю.

- Чи можна повернути собі відчуття щастя навіть восени чи взимку? – запитує жінка. 

Ніхто не може дати точне визначення щастю. І від сезону це відчуття не залежить. Адже кожен трактує його так, як вміє, чув або знає, каже Марія Хомів. Наша співрозмовниця – лікар-психотерапевт, учасниця майстер-курсу в методі позитивної психотерапії, член Всесвітньої Асоціації Позитивної психотерапії (WAPP), член Української Спілки Психотерапевтів.

Ця активна жінка дійсно не має й хвилинки для меланхолії, адже вона, крім переліченого, – автор численних статей на медико-соціально-психологічні теми, координатор і консультант проекту для вагітних "Школа щасливого материнства св. Анни" та волонтер руху "За життя" – "Колиска життя".

{photo_gallery id=832|}

Ми всі шукаємо щастя

- Щастя - поняття дуже суб'єктивне, - розповідає лікар-психотерапевт. – Але саме завдяки цьому в ньому закладений великий потенціал. Адже у щастя не може бути лише одна сторона. Тільки здоров'я? Ні. Тільки гроші? Ні. Тільки кар'єра чи тільки сім'я? Ні. Лише мрії? Погодьтеся: здорова, багата, одружена людина далеко не зажди є щасливою.

Причина в тому, що ми не отримуємо щастя автоматично. Повинна бути гармонія усіх складових. Коли основні, тобто базові потреби задоволені, здобути щастя можна через зміст - повну реалізацію себе як людини, пізнання свого внутрішнього світу.

- Зрештою, чи хтось нам пообіцяв, що ми повинні бути щасливими? – запитує жінка. - І чи щастя - мета або бонус? Головне - відчувати зміст життя і знати, для чого ти живеш, знати що робити і для чого. Не забувати того, хто тебе створив. Вдячно думати про те, що можемо щодня радіти багатьом речам, турбуватися про інших і про себе, приймаючи себе. Найбільше щастя – любити! Насолоджуйтеся кожним моментом. Знаходьте щастя в простих речах…

Це напевно найбільше щастя - бути собою і бути з іншими, наголошує психотерапевт.

По суті, уся історія людства - на пошуки щастя. Різниця є хіба що у шляхах і надіях: на Бога, політику, соціальні моделі, перелічує Марія Хомів.

- Сучасний світ багато працює над поняттям щастя, - продовжує вона. – Варто згадати і про пропозиції купити за 99 центів Live Happy для Ipad, і про безліч літератури на цю тему. Про щастя пишуть у журналах, у книгах з психології.

Застосовуйте творчий підхід

Щастя, насправді, - жити і створювати, вважає лікар-психотерапевт.

- Хтось щасливий коли насолоджується сходом сонця, цілує пухкі щічки немовляти, допомагає волонтером в притулку для тварин, лікує і рятує життя, - наголошує вона. – А хтось хапає щастя за хвіст, коли одружується, повертається додому, обіймає коханого, допомагає батькам, навіть народжує небажану дитину.

Біг за щастям, до якого вдаються сучасники, повертає їх у період немовляти. Тобто у час отримання бажаного. Але перебувати в стані ілюзій не варто, вважає пані Хомів.

- До щастя  НЕ слід ставитися як до програмування на позитив, - наголошує вона. – Щастя може бути різним - із перевагами і недоліками , здобутому  досвіду та уроків. Це теж треба подолати на шляху до бажаного.

Тож лікар-психотерапевт радить із труднощами життя справлятися творчо, осмислювати їх, аби все зрозуміти, прожити, відчути.

- Карл Роджерс і Носрат Пезешкіан доводили, що у кожної людини є ресурс для розвитку і духовного росту, що кожна людина за своєю природою унікальна і позитивна, - нагадує Марія Хомів. - Сенека, Спіноза, Ніцше вважали, що бути чи змусити себе бути  щасливими постійно, неможливо. Але до щастя варто прагнути, казали мудреці.

Варто працювати над собою

Правила ринку - універсальні. Восени, наприклад, традиційно росте попит на обігрівачі для тіла. Тільки одні купують одяг і батареї, а інші шукають щось для душі. Тож День охорони психічного здоров'я у жовтні відзначають, на думку пані Хомів, не випадково.

- Цей день придумали, аби… зігріти душі людей, - каже вона. – Адже передусім цей день призначений для нас із вами! Кількість психічних розладів напряму залежить від того, як ми всі ставимося до психічного здоров’я і до людей із психічними захворюваннями.

Такий день, як вважає пані Хомів, дозволяє задуматися над тим, чи вміємо ми дякувати, правильно оцінювати події, які відбуваються з нами, аналізувати, від чого саме, де і з ким  ви почуваєтеся щасливими, здоровішими.

Крім того, роздуми того дня можуть допомогти відповісти на низку запитань: чи дбаємо ми з повагою про своє тіло; намагаємося помічати перші дзвоники захворювань чи "сидимо до останнього"; чи уміємо розумно і спокійно розбиратися з проблемами; чи вміємо ми створювати баланс в житті, сім’ї, попереджуючи вигорання; чи здатні працювати, щоб навчитися зцілювати себе для щастя даними Богом здібностями?

- Оздоровлюйте не лише тіло, стосунки, а й відповідальне ставлення до свого психологічного та психічного стану, - радить вона. – Як? Людини сама повинна працювати над собою. За потреби, варто звертатися до фахівця.

Головне - задоволення собою

Знання з психології, відомості про причини розвитку тих чи інших захворювань чи конфліктів - дуже важливі. Адже людські звички не відкоригуєш жодними фармацевтичними препаратами. Тому уміння своєчасно зрозуміти і оцінити свої вчинки щодо інших, або психогігієна – неоціненні, вважає лікар-психотерапевт.

- Подруга психогігієни – психопрофілактика, - продовжує фахівець. – Ця наука - про розуміння й усвідомлення шляхів попередження конфліктів і непорозумінь, незадоволення собою, роботою, життям. 

Метод позитивної психотерапії, наприклад, заснована на глибокій вірі в те, що кожен з нас наділений повною мірою всіма необхідними індивідуальними здібностями, щоб жити щасливо, додає вона. Мовляв, людина - шахта, повна дорогоцінних каменів. Той скарб треба знайти і підняти з надр душі і показати світу у вигляді задатків і талантів.

- Це сприяє самореалізації людини, - підсумовує фахівець, - тобто до виконання її життєвої місії. А це є основою для задоволення життям.

Довідка

Щастя - це стан благополуччя, який характеризується відносною сталістю емоцій, починаючи від простого задоволення до глибокої та інтенсивної радості в житті. Це почуття завжди хочеться продовжити. Тож воно відрізняється від простого задоволення, яке може прийти просто випадково або через наркотики, алкоголь і т. ін. Щастя дуже часто пов'язане із сенсом життя.

Вислови і думки, які варті вашої уваги:
"Коли добре від добре зробленої роботи, від того, що змогли усвідомити щось нове і важливе, допомогли своїм ставленням чи вчинками - от від цього і виникає щастя. Нове, невловиме, мінливе" (психоаналітик Л.Комарова).

"Набагато легше намагатися ощасливити весь світ, тікаючи від власної порожнечі та туги. І легше "любити всіх", ніж нарешті розібратися і прийняти себе з усіма випуклостями і тінями, і любити своїх близьких… Я бажаю нам усім цілісності. Нехай у кожному проявляються і зріють ті якості, які дозволять почуватися справжнім" (психолог С.Ройз).

"Моє відчуття щастя таке: це загальне відчуття задоволення, наповненого змістом" (філософ Тал Бен-Шахар).

"Не біжи за щастям: воно - в тобі самому" (Піфагор).

"Я народився, і це все, що потрібно для щастя" (А.Ейнтшейн).

"Щастя - це сама дорога, а не те, куди вона приведе" (письменниця Сесілія Ахерн).

"Треба вірити в можливість щастя, щоб бути щасливим" (письменник Ельчин Сафарлі, книга - "Мені тебе обіцяли").

У Росії зробили таке цікаве опитування (див. унизу!). Ви згодні з його результатами?

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (3)
  • Anonymous

    garno!
  • Anonymous

    Ну, взагалі, восени для повного щастя мені не вистачає увімкненого опалення в квартирі. Дуууже зігріває душу!... )))
  • Anonymous

    Цікаво і просто...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:01 «Витрати на ведення війни проти росії близько 5 мільярдів доларів на місяць»: про що пише світова преса photo_camera 20:02 На електромобілі не покатаєшся, на електросамокаті похвилинна плата, велосипеди – під замовлення photo_camera 19:20 У Тернополі чоловіку спалили авто, бо він не погодився залишити дівчину 19:05 Український борщ — офіційно під захистом ЮНЕСКО play_circle_filled Від читача 09:48 Зміни в Україні з 01 липня 18:05 У селі біля Тернополя землею присипало чоловіка photo_camera 17:00 Вторгували три тисячі гривень. Як маленькі тернополяни збирали гроші для ЗСУ? (ВІДЕО ДНЯ) play_circle_filled 16:00 Зламана огорожа, дроти та є ями. Однак кажуть, що всі спортмайданчики у нормальному стані photo_camera 15:35 У Борщеві зустріли тіло загиблого Героя Миколи Дитка photo_camera 15:03 Скільки коштуватиме навчання у тернопільських університетах та як вступити. Зібрали корисну інформацію photo_camera 14:30 Із 1 липня сигарети для нагрівання (ТВЕНи) визнані тютюновими виробами: що це означає 13:50 Платили готівкою чи чужими картками: скільки порушників оштрафували в громадському транспорті Тернополя 13:00 Кількаденні табори, розваги й навчання. Проєкт для дітей запустили у Тернополі (РЕПОРТАЖ) play_circle_filled photo_camera 12:30 Із 1 липня скасували пільгове розмитнення «євроблях» 11:50 2 липня у Тернополі працюватимуть сільськогосподарські ярмарки 11:05 Укрпошта з 1 липня змінила графік роботи і підвищила тарифи 10:29 Пенсії з 1 липня зросли: які будуть виплати 10:07 Комісія обрала три кращі концепції реконструкції Старого парку: що мають доробити автори ідей 08:53 На Тарнавського згоріла колишня дача play_circle_filled photo_camera 07:01 Сьогодні, 1 липня: День архітектури України
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up