Що таке поліомієліт та коли потрібно вакцинувати дитину. Календар щеплень

- 24 жовтня світ відзначає день боротьби з поліомієлітом.
- Дата приурочена до дня народження Джона Солка — видатного епідеміолога та вірусолога, який розробив вакцину проти поліомієліту.
Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання, яке викликають поліовіруси. Вірус передається від людини до людини, розповідає Тернопільський центр контролю і профілактики хвороб.
Хвора людина виділяє вірус в навколишнє середовище, забруднюючи воду та харчові продукти. Збудник надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 днів, у випорожненнях — до 6 міс.), стійкий до заморожування, висушування. Він не руйнується травними соками й антибіотиками. Гине при кип’ятінні, під впливом ультра-фіолетового випромінювання і деззасобів.
На поліомієліт хворіють і дорослі, і діти
Особливо небезпечне захворювання для дітей. Вірус з водою, їжею, через брудні руки, або через повітря потрапляє в організм, розмножується на слизовій кишечнику чи органів дихання, потім проникає в лімфовузли, а із них в кров. З кров’ю вірус розноситься в усі органи і системи, переважно в спинний мозок, де найчастіше вражає сіру речовину передніх відділів спинного мозку.
Після перенесеного поліомієліту розвивається стійкий імунітет до нього, який зберігається все життя.
Симптоми
Першими симптомами захворювання є лихоманка, втома, головний біль, блювота, ригідність м’язів шиї і біль у кінцівках.
Поліовірус вражає нервову систему і за лічені години може призвести до загального паралічу і смерті. Ті, хто вижив, залишаються інвалідами, тому що вірус руйнує нервову систему, вражає кінцівки.
Наразі не існує спеціального противірусного лікування. Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.
Єдиним і безальтернативним захистом від поліомієліту є щеплення.
Для боротьби з поліомієлітом в Україні, як і в усьому світі, використовують інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ) та оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ).
Вакцинація від поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна отримати безоплатно у вашого сімейного лікаря або педіатра.
Календар щеплень
Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцини:
- 1 щеплення — 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
- 2 щеплення — 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
- 3 щеплення — 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- 4 щеплення — 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- 5 щеплення — 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- 6 щеплення — 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.