Скористатися "аварійною" контрацепцією можна максимум двічі на рік

Скористатися "аварійною" контрацепцією можна максимум двічі на рік
Зазвичай саме жінка переймається, що зробити “до того, як”, аби не завагітніти. Але трапляється, що все відбулося дуже спонтанно або вперше, а про захист не подбав ніхто з партнерів. Тоді уже ніяк не обійтися без екстрених дій.

Аварійну” контрацепцію можна використовувати тільки в екстрених випадках. Але не більше, ніж двічі на рік. Це серйозний гормональний удар для організму.
Інакше можна сильно “обпектися”. Контрацепція “після всього” може спричинити серйозні порушення в роботі печінки, порушення менструального циклу від припинення місячних до сильних кровотеч. А також - збої в системі гормональної регуляції.
- Вибір методу “аварійної” контрацепції краще довірити гінекологу, — радить лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей. – Адже ця процедура небезпечна і має чимало протипоказів.
Зокрема, цей метод не можна застосовувати жінкам, в яких порушений обмін речовин, ендокринні захворювання та гінекологічні проблеми.
Містять підвищені дози гормонів
Використання таких засобів у перші години або дні після незахищеного статевого акту дозволяє попередити небажану вагітність.
Це - так звана посткоїтальна або “аварійна” контрацепція, - пояснює співрозмовниця. - Тож скористатися нею можна лише у виняткових випадках.
Найпопулярніший спосіб контрацепції “після всього” - прийом спеціальних гормональних таблеток. Вони містять підвищені дози гормонів.
Найчастіше для негайного захисту використовують вітчизняний гестагенний препарат “Постинор”, - каже лікар. - Він практично не має протипоказань до застосування.
Одну таблетку “Постинору” треба прийняти в перші 24-48 годин після статевого акту. Через 12 годин - другу. Якщо після близькості минуло не більше години, досить випити одну пігулку. Що швидше жінка прийме ліки, то менша ймовірність настання вагітності.
Вагітність не настає у 98-99% випадків
Такі препарати запобігають вагітності. Втім, побічні ефекти після їхнього використання можуть бути досить важкими. Серед них - кровотеча, порушення менструального циклу, погіршення самопочуття.
Зловживання цими засобами може призвести до серйозних гінекологічних порушень, - зауважує Людмила Флентей. - Вони містять у 10-15 разів більше гормонів, ніж звичайні протизаплідні таблетки. Так, використовути “Постинор” можна не частіше одного-двох разів на рік.
Слід пам'ятати, що ці засоби не належать до контрацептивів. Але вони можуть зарадити в критичній ситуації і допомогти уникнути небажаної вагітності без аборту. Якщо прийняти їх своєчасно, вони високоефективні. Вагітність не настає у 98-99% випадків.
Спіраль - впродовж п'яти днів
Окрім того, для екстреного захисту використовують звичайні  гормональні протизаплідні таблетки, які чимало жінок п’ють щодня. Наприклад, “Марвелон”, “Ригевідон”, “Діане-35”. Проте їхня доза тоді значно більша. Її призначає лікар. Втім, таблетки підходять не всім.
Наприклад, якщо жінка перенесла операції на нирках або печінці, хворіє на цукровий діабет, має проблеми з печінкою, серцем, судинами, — користуватися таким методом не варто, - веде далі гінеколог.
Для негайної контрацепції також підійде внутрішньоматкова спіраль (ВМС - прим. ред.). Жінка повинна її ввести не пізніше, ніж через п'ять днів після незахищеного статевого акту. Підійдуть моделі з вмістом міді.
Але цей метод не універсальний, - додає Людмила Флентей. - Після введення спіралі можуть бути ускладнення. Наприклад, кровотеча, запальний процес чи загострення інфекційних недуг.

Захищатися від вагітності потрібно завжди
Для чого потрібна контрацепція? Щоб перешкодити зустрічі яйцеклітини і сперматозоїда або зробити жіночу статеву клітину нездатною до запліднення, - пояснює лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей. - Це непросте завдання можна вирішити різними шляхами.
Трапляється, що через особливості організму та стан здоров'я жінки підібрати  метод контрацепції нелегко. Але такі випадки - рідкість.
Забувають про графік прийому
Найчастіше жінки вагітніють через свою необізнаність. Вони використовують ненадійні або безглузді методи, вважаючи, що ті - ефективні, або приймають якісні контрацептиви, забувши про правила і графік.
Захищатися від небажаної вагітності потрібно завжди, під час кожного статевого акту, - наголошує співрозмовниця. - Це - головне правило контрацепції.
Чимало жінок, особливо молодих, вважають, що це не має до них жодного стосунку. А отже, якось омине. Сподіватися на це - марно.
- Здатність організму до зачаття знижується через нестачу гормонів. До цього можуть призвести як перевтома, недоїдання, дефіцит вітамінів, так і різні внутрішні хвороби і навіть погана екологія, - каже Людмила Флентей. - Але, якщо в жінки все в нормі, вона щомісяця може завагітніти.
Сперматозоїди дуже рухливі
За статистикою, 40% дівчат потрапляють у “цікаве становище” у перші два місяці після початку статевого життя. Дехто вагітніє вже після першої близькості в житті.
До вагітності може призвести кожен незахищений статевий акт. Сперматозоїди дуже рухливі, - пояснює гінеколог. - Вони у величезній кількості проникають в матку уже через півтори-дві хвилини після сім'явиверження.
Нерідко до небажаної вагітності призводить використання неефективних  або взагалі безглуздих методів контрацепції.
Третє правило ефективної контрацепції полягає у комбінованому використанні протизаплідних засобів. Наприклад, презерватива разом із гормональними таблетками або сперміцидними препаратами, - зауважує фахівець.
Таке поєднання не тільки допоможе запобігти небажаній вагітності, а й захистить від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Неправильно пила таблетки
- Протизаплідні засоби слід підбирати індивідуально. При цьому брати до уваги особливості організму та вік жінки, - розповідає гінеколог. - Не можна приймати ті препарати, які підійшли подрузі або знайомій.
Самостійно приймати протизаплідні препарати не можна. Треба неодмінно проконсультуватися в лікаря. Інакше - не уникнути проблем.
Це призводить до збоїв менструального циклу, - каже лікар. - Не рідкість - і кровотечі, які потім дуже важко зупинити. Одна з моїх пацієнток неправильно пила таблетки - по дві в день. Це спричинило маткову кровотечу. Жінка не могла її спинити і негайно викликала “швидку”. Після того тиждень провела в лікарні.
Обираючи метод контрацепції, потрібно зважити всі «за» і «проти». На жаль, універсального засобу, який підходить всім і завжди, немає.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (26)
  • Читач27
    Я слышала что таблетку постинор лучше помещать во влогалище сразу после акта
  • Вова Заремба
    А якщо майже 20 днів тому був статевий акт, і можливе завагітня, то як її позбавитись?
  • Anonymous
    та люди роками завагітніти не можуть, але можна і з першого разу завагітніти. є навіть проценти вірогідності завагітніти. взагалі деякі питають на повному серйозі чи можна завагітніти під час місячних.
    Anonymous reply Anonymous
    та чого тільки питають, навіть вагітніють)) все залежить від організму сперматозоїд живе до тижня
    Anonymous reply Anonymous
    ще напиши що купаючись в озері/басейні можна завагітніти і заразитись тріпером...
    Anonymous reply Anonymous
    а ти сумніваєшся? в прісних водоймах можна заразитись чим завгодно, від лишаїв до ...
    Anonymous reply Anonymous
    "что и требовалось доказать".
  • Anonymous
    Гандони рулять!
    Anonymous reply Anonymous
    Не завжди...

keyboard_arrow_up