Тепер щепитися від ковіду можуть всі охочі: розповідаємо найважливіше, що потрібно знати тернополянам

В Україні вже розпочався 5–й етап вакцинальної кампанії. Що це означає? Хто, як та головне, чим може щепитися? Де і якою вакциною щеплюють в Тернополі — читайте в матеріалі.
В області триває імунізація населення. Лікарі закликають тернополян щеплюватися. Особливо це стосується тих категорій населення, які є в групі ризику – пенсіонери, люди з хронічними хворобами, особи, які у зв’язку з особливостями своєї роботи контактують з великою кількістю людей.
Відмов від ревакцинації немає
Як повідомляють в Департаменті охорони здоров’я ТОДА, станом на 26 липня в області вже є 112016 щеплень різними вакцинами.
Як розповіла координаторка вакцинальної кампанії в області Марія Павельєва, ще ніхто не відмовився від другої дози вакцини. Навпаки – люди хочуть щепитися та йдуть до центрів вакцинації цілими сім’ями.
– Люди самі зацікавлені у ревакцинації, оскільки для отримання сертифікату про вакцинацію необхідно пройти повний курс та отримати обидві дози вакцини від COVID-19, — зазначає пані Павельєва.
Чим щеплюють
Наразі в Україні дозволено проводити імунізацію різними вакцинами. AstraZeneca – вакцина, яку розробили спеціалісти Оксфордського університету та британсько–шведська компанія AstraZeneca. За останніми даними, препарат на 79% ефективний від захворювання на коронавірус з появою симптомів та на 100 % захищає від важкого перебігу.
Coronavac – від китайського виробника. Її вводять з інтервалом у 14–28 днів. Її ефективність в різних країнах показала різні результати – від 50 до 91%.
Американсько–німецька вакцина Comirnaty, більше відома за назвою виробника – Pfizer. Її ефективність складає 95%. Інтервал між введенням – 21 день.
Ще одна вакцина, яку застосовують у США та ряді європейських країн – Moderna. Інтервал між введенням становить 28 днів. Це остання вакцина, яка нещодавно потрапила в Україну. Її ефективність також одна з найвищих на світовому ринку. Вона складає 94,1%. Також вона повністю захищає організм від важкого перебігу хвороби.
Новий етап вакцинації
Раніше вакцинуватися могли лише окремі категорії населення. Спершу щеплювали медиків, військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, лідерів думок. Згодом почали щеплювати працівиків геріатричних центрів та інтернатних закладів. Вакцинували також рятувальників, вчителів та організовані колективи. Згодом почали працювати центри вакцинації, де щеплювали всіх охочих вакциною Coronavac. 21 липня в Україні стартував 5–й етап кампанії імунізації. Тепер щепитися можуть всі охочі, віком від 18 років будь-якою вакциною. Для цього варто лише прийти на пункт щеплення. Цей етап передбачає використання усіх вакцин, які нині є в Україні.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко під час брифінгу повідомив, що записатися на вакцинацію можна онлайн або ж отримати щеплення в порядку живої черги.
Щоб стати в чергу онлайн на щеплення в центрі вакцинації на проспекті Злуки, тернополяни повинні зареєструватись або авторизуватись у кабінеті пацієнта на головній сторінці сайту https://www.medical.te.ua/ua/. У кабінеті пацієнта вибрати вкладку «Записатись на вакцинацію від COVID-19». Вибрати КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Тернопіль. Обрати етап щеплення – перший чи другий.
Можна звернутися до свого сімейного лікаря або безпосередньо прийти у пункти вакцинації без попереднього запису.
Чи безпечно та які побічні дії
Багато людей переймаються через можливі побічні дії. Лікарі ж заспокоюють та наголошують – вакцини повністю безпечні.
Як розповідають медики, немає жорстких вимог, які треба дотримуватися перед вакцинацією. Головне — людина повинна бути здоровою, не повинна мати алергії на компоненти вакцини та мати хороше самопочуття. Краще проконсультуватися з лікарем перед тим, як робити щеплення від коронавірусу.
Не рекомендують вакцинуватися протягом шести місяців після хвороби на Covid-19, протягом 14 днів після щеплення від іншої хвороби. Якщо йдеться про певні невідкладні щеплення, то їх можна робити, навіть якщо після ін’єкції вакциною від Covid-19 не минуло 14 днів.
Серед побічних ефектів може проявитися біль в місці уколу, головний біль та біль у м’язах, слабкість, температура. Це нормальна реакція організму. Ці прояви минають вже через 1–3 дні.
Як отримати свідоцтво про щеплення
Якщо ви пройшли повний курс вакцинації – зможете вільно подорожувати в деякі країни без проходження самоізоляції чи здачі ПЛР–тесту. Для цього потрібно отримати у свого сімейного лікаря міжнародне свідоцтво про два щеплення.
Журналіст «RIA плюс» отримав дві дози щеплення і перевірив, чи легко отримати свідоцтво. Як з’ясувалося, з цим можуть бути проблеми, тому про це варто потурбуватися завчасно, оскільки чимало людей під час відпусток приходять до сімейних лікарів.
З собою варто мати закордонний паспорт. Сімейний лікар звірить інформацію, яка вказана у паспорті та на свідоцтві. Адже якщо у свідоцтві буде помилка – його можуть визнати недійсним при перетині кордону. Сам документ дійсний протягом 6 місяців після другого щеплення.
Які темпи вакцинації
Незважаючи на те, що кампанія з імунізації в Україні почалась ще у березні, темпи вакцинації повільні. За останніми даними Мінфіну, станом на 25 липня, в Україні щепились 7,45% населення. Два щеплення отримали лише 4,14%.
Станом на 26 липня в Тернопільській області вже є 112016 щеплень різними вакцинами.
Першу дозу отримали 72 624 особи. Дві дози мають 39 392 особи.
Найбільше в Тернопільській області щеплено осіб вакциною AstraZeneca – майже 50 тис. осіб. Використано майже 40 тис. доз Pfizer. Використали близько 19,6 тис. доз китайської вакцини Coronavac. Найменше поки що використали вакцини Moderna, оскільки її нещодавно доставили в регіони, – 2713 доз, станом на 26 липня.
Де працюють пункти вакцинації?
Всі охочі тепер можуть в будь–який день тижня прийти в Центр чи пункт вакцинації.
Центри вакцинації є в Тернополі, Чорткові, Заліщиках, Бережанах, Теребовлі, Кременці, Гусятині, Підволочиську, Зборові, Борщеві.
– В Тернопільській області діє 11 центрів вакцинації, – розповіла начальниця департаменту охорони здоров’я ОДА Ольга Ярмоленко. – Крім того, функціонує 56 пунктів вакцинації. Ми активно відкриваємо центри вакцинації в області, навіть у райцентрах до 10 тисяч населення. Адже це дасть можливість людям, які живуть у віддалених селах, приїхати та імунізуватися. Також ми звертаємося до голів громад сприяти організованому перевезенню людей до пунктів щеплення.
Залежно від тієї чи іншої вакцини, якою ви хотіли б щепитися, вам потрібно приїхати в той чи інший пункт імунізації, оскільки в кожному пункті використовують різні вакцини. У Тернополі таких пунктів імунізації чотири.
Отримати вакцину Moderna можна за адресою: м. Тернопіль, вул. Коцюбинського, 3 (спорткомплекс Тернопільського національного медичного університету) до 16.00 години.
Вакцину Comirnaty від Pfizer можна отримати у центрі вакцинації, що на проспекті Злуки, 45 (Центр дозвілля ім. Довженка) до 16.00 години.
Зробити ревакцинацію вакциною AstraZeneca можна за адресою: вулиця Шпитальна, 4 із 9.00 до 14.00 години.
Вакцинуватися препаратом CoronaVac від Sinovac можна за адресою: Шпитальна, 4 із 14.00 до 16.00 години.
Коментарі експертів:
– Ніколи не можна досягнути 100% ефективності вакцинації. Приблизно 5-10% населення має дефекти імунної системи, імунну слабкість. Навіть якщо щепити їх найкращою вакциною – імунітет не виробиться, або він буде дуже слабкий. Тому не можна вимагати 100% ефективної вакцини, бо такої просто не існує. Але вже після першої вакцини у людини формується імунітет до коронавірусної інфекції і навіть одне щеплення дасть свій ефект.
– Якщо мало людей щепиться, то це жодним чином на показниках захворюваності не відобразиться. Вакцина, на жаль, не гарантує того, що ніхто не захворіє. Вона дозволяє перенести хворобу легше. Це дуже важливо з точки зору пацієнта. Але людина може залишатися джерелом збудника. Саме цим вакцина від коронавірусу відрізняється від усіх інших. Якщо я вакцинувався від кору – не захворію на кір, і в такий спосіб можна погасити епідемію. Але не вийде погасити епідемію коронавірусу тільки шляхом вакцинації. Це можна зробити тільки в поєднанні з карантинними заходами. І це стосується всіх вакцин від коронавірусу, які зараз існують.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.