Цистит: “жіноча” недуга, яку знають не з чуток

Цистит: “жіноча” недуга, яку знають не з чуток
Хронічний цистит, тобто запалення сечового міхура, - досить поширена недуга. Часте сечовипускання і дискомфорт під час нього, незначний “скачок” температури і загальна слабкість знайомі майже кожній жінці. Причин для цього - безліч.

Місяць тому в 27-річної тернополянки Валентини несподівано з'явилися болі внизу живота. Вона стала частіше ходити в туалет.
Особливо дискомфорт посилювався наприкінці сечовипускання. Я відчувала сильну різь і печію, - пригадує жінка. - Сеча стала каламутною. Там були згустки крові.
Загрозливі симптоми не минали. Стривожена не на жарт, тернополянка звернулася в жіночу консультацію. Виявилося, що у неї - гострий цистит.
Цистит - запальне захворювання сечового міхура, пояснює лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей. Майже кожна жінка знає не з чуток, що це таке, і хоча б раз у житті “випробувала” його на собі. В сильної статі ця недуга зустрічається вкрай рідко.
Причини циститу
Часто, відчувши неприємні симптоми, жінки думають: “Таке вже було у моєї мами, подруги або сестри. Вип'ю таблетку, і минеться”. Насправді усе не так просто. Цистит потрібно лікувати. Чим швидше, то краще. Інакше недуга перейде в хронічну форму і призведе до ускладнень.
Якщо в жінки - ослаблений імунітет і організм припиняє боротися з інфекцією, в неї може розвинутися цистит, - пояснює гінеколог. - Ця недуга виникає внаслідок розмноження різних інфекцій, які потрапляють у вагіну. А звідти - і в сечовий міхур.
Таке запалення найчастіше спричинюють недуги, що передаються статевим шляхом. Наприклад, хламідіоз, уреаплазмоз, трихомоніаз.
Їхні збудники можуть потрапити у піхву під час статевого акту, - каже лікар. - З часом вони викликають запалення піхви, шийки матки, порушення мікрофлори - бактеріальний вагіноз.
Запалення сечового міхура може виникнути через хронічний пієлонефрит або туберкульоз нирок. А також - внаслідок хвороб, що не пов'язані напряму з сечостатевою системою. Наприклад, тонзиліт, пульпіт, фурункульоз.
Під час клімаксу стінки сечового міхура стають тонші і в жінок часто виникає дисбактеріоз піхви. Це сприяє розвитку запальних захворювань статевої системи, зокрема і циститу, - додає Людмила Флентей.
У сечі може бути кров
Основний прояв гострого циститу - прискорене й болюче сечовипускання. Зазвичай воно з'являється раптово.
В нормі людина ходить “по-маленькому” 4-5 разів на день, - розповідає гінеколог. - Якщо сечовипускання відбувається частіше, ймовірно, що у сечовому міхурі почався запальний процес.
До болю під час сечовипускання приєднується тягнучий біль в нижній частині живота. Сеча стає каламутною. Інколи - з домішками крові. Гострий цистит часто супроводжуться підвищенням температури та ознобом.
Зазвичай на цистит хворіють представниці слабкої статі. Для чоловіків ця недуга - швидше рідкість.
Причина - в особливостях будови сечостатевої системи. У жінок сечовипускний канал - короткий і широкий, ще й розміщений поряд з вагіною. Він не може так надійно захистити від бактерій, як уретра у чоловіків, - веде далі лікар. - Не сприяє теплоізоляції тазових органів й відкритий знизу одяг.
Цистит буває і в дітей
Якщо жінка страждає від хронічного циститу, ймовірно, що під час вагітності відбудеться загострення недуги. Адже у цей період змінюється гормональний фон, порушується мікрофлора у вагіні і знижується імунітет.
Матка, яка весь час росте, давить на сечовий міхур, - зауважує пані Флентей. - Це порушує відтік сечі і створює умови для розмноження бактерій.
Якщо вагітна зауважила якісь загрозливі симптоми, зволікати зі зверненням до лікаря не можна. Адже з часом цистит переходить у хронічну форму і може викликати запалення нирок - пієлонефрит.
Досить часто ця недуга розвивається навіть у дітей. Переважно - в дівчаток. Цистит може з'явитися через недостатню гігієну статевих органів або збої в роботі кишечника.
Якщо дитина довго перебуває в мокрому від сечі або забрудненому випорожненнями одязі чи пелюшках, хвороботворні мікроби потрапляють в піхву, - каже гінеколог. - Вони викликають вульвовагініт, а там – і цистит.
Нерідко дитячий цистит є наслідком вірусних захворювань, переохолодження або купання в холодній воді.
Бажано лежати в ліжку
Запалення сечового міхура лікують антибіотиками чи іншими антибактеріальними препаратами, трав'яними відварами і за допомогою загальнозміцнюючих методик.
Слизова оболонка сечового міхура відновлюється досить швидко, тож недуга безслідно минає. Але це лише за умови вчасного звернення до лікаря та правильного лікування, - наголошує співрозмовниця. - Інакше вона перейде в хронічну форму.
Щоб зняти болі під час гострого циститу, використовують спазмолітичні препарати. Хворим можна покласти грілку на низ живота або прийняти гарячу ванну. Втім, якщо сеча - з домішками крові, такі процедури лише зашкодять. Тепло може посилити кровотечу.
Жінкам бажано лежати в ліжку, доки біль повністю не мине, - додає лікар. - Потрібно забути про міцну каву та алкогольні напої, гостру, кислу, жирну і смажену їжу. Вона подразнює слизову оболонку сечового міхура. А це призводить до загострення недуги.
Цистит не можна вилікувати за день-два. Для цього знадобиться 5-7 днів. Причому необхідно повністю завершити курс лікування.
Якщо цистит - хронічний, додатково призначають ще й місцеве лікування. Тобто введення спеціальних розчинів у сечовий міхур, - зазначає фахівець.
Потрібно забути про гостру та копчену їжу
Жінкам, які хоча б раз перехворіли на гострий цистит, Людмила Флентей радить не забувати кілька правил. Так вдасться уникнути загострення хвороби, попередити її появу і привести в норму роботу сечостатевої системи.
Не можна сідати на бетонні плити і переохолоджуватися, - продовжує лікар. - Особливо слід бути обережним взимку. Якщо жінка змерзла в ноги, їх слід попарити у гарячій воді, помасажувати і добре розтерти.
Потрібно займатися спортом, більше рухатися. Якщо в жінки - сидяча робота і вона довго не змінює положення тіла, можуть виникнути застійні явища в малому тазі. А це - одна з причин циститу. Також слід уникати стресів. Недарма кажуть, що “всі хвороби - від нервів”.
Жінки з хронічним циститом повинні дотримуватися дієти: не “налягати” на гострі, копчені та солоні продукти. А також - пити багато рідини. Бажано - звичайну або мінеральну воду без газу, соки і морси, - каже гінеколог.
Випорожнення мають бути регулярні. Жінкам слід дотримуватися гігієни, користуватися презервативом, і обов'язково лікувати недуги, що передаються статевим шляхом.
А ще - регулярно обстежуватися в гінеколога та уролога, навіть якщо підстав для тривоги немає, - додає співрозмовниця. - Так можна попередити цистит і уникнути загострення недуги.
Якщо жінка, яка мала запалення нирок чи сечового міхура, вирішила народити дитину, треба звернутися до лікаря і зробити аналіз сечі та УЗД нирок. За потреби - пройти профілактичне лікування. Адже згодом, під час вагітності, нирки, як правило, “нагадують” про себе.

Умови для розвитку збудників циститу в сечовому міхурі створюють:
- гіповітаміноз (нестача вітамінів в організмі);
переохолодження;
- перевтома;
- малорухливий спосіб життя. Це спричинює порушення кровообігу в стінці сечового міхура або малому тазі;
- надмірна любов до гострої та пряної їжі або неповноцінне харчування;
- недостатня або неправильна гігієна статевих органів;
- порушення випорожнень сечового міхура.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
  • Читач92
    Став у мене живіт знизу тягнути, позиви по-маленькому часті та специфічні болі. Звернулася за допомогою до лікаря, виявилося – цистит. Виписали курсове лікування Цистинолом Акут - це протимікробний препарат. Пила його сім днів, мені допоміг добре. Нині вже здорова.
  • Читач29
    Тепла ванна полегшує симптоми циститу. Але потрібно розуміти, що це не лікування зовсім. Я ще Цистинол Акут приймала курсом. Від циститу позбулася швидко.
  • Наталья Графская
    Мені у лікуванні циститу дуже допоміг Цистинол Акут. Я дуже задоволена його ефективністю. Запалення швидко пройшло десь через 4 дні, біль пройшов, печіння припинилося при сечовипусканні. Тепер раджу його всім подругам, знайомим та колегам у когось є подібні проблеми.
  • Елена Бойко
    Якщо в мене виявляються ознаки циститу, я Цистинол Акут одразу приймаю. Він має виражену антибактеріальну, протизапальну, знеболювальну, спазмолітичну, уролітичну та м'яку сечогінну дію. Поки що кращого рослинного препарату від циститу не знайшла.

keyboard_arrow_up