Як виявити підступні пневмонії у дітей

- Пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб, але водночас і дуже небезпечною. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 20 секунд від цієї інфекції помирає одна дитина у світі.
- Про симптоми захворювання, його лікування, а також профілактику розповідають експерти з КНП «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня».
Ковід ще не відступає
Пневмонія – це дуже серйозне та небезпечне захворювання. Сучасна медицина навчилася ефективно боротися з цією хворобою, тож головне завдання батьків – не пропустити початок та загострення недуги у дитини. У останні роки гострі респіраторні захворювання, а особливо ковід, ускладнюються пневмонією.
І хоч ситуація щодо захворюваності на ковід нині є контрольованою та стабільною, серед хворих дітей, які перебувають у стаціонарі, все ж є ті, які мають і пневмонії. Про це розповідає медичний директор з поліклінічної роботи Володимир Кучма.
– Малюки, які перебувають у інфекційному відділенні, мають переважно середній ступінь важкості перебігу недуги. Одна дитина з пневмонією перебуває у реанімаційному відділенні, під кисневим концентратором. Всім необхідним малюки забезпечені, маємо вільні кисневі точки та кисневі концентратори, про запас – і кисневі балони, – уточнює пан Кучма.
Розслаблятися не варто. Адже хоч за останні два тижні захворювання на ковід трішки йде на спад, через високу контактність ризики поширенні інфекції досить великі. А її ускладнення надто серйозні і небезпечні. Серед основних – це саме пневмонії.
Звідки береться пневмонія
Що ж це таке і яке точно джерело походження? Пневмонія – неспецифічне захворювання легеневої тканини, в основі якого лежить інфекційний токсикоз, порушення водно–електролітного балансу, поява дихальних розладів, зміни у всіх внутрішніх органах людини. Про це розповідає лікар–педіатр педіатричного відділення №1 Олена Дронова.
За даними МОЗ, нині пневмонія вважається найбільш поширеною та серйозною інфекційною причиною високого рівня смертності дітей раннього віку у всьому світі. За інформацією ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі.
– Найчастіше збудниками інфекційної пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Пневмонії можуть виникати в результаті внутрішньоклітинних збудників, таких, як вірус герпесу, цитомегаловірусної інфекції, мікоплазми тощо. Віруси і бактерії, які зазвичай локалізуються у носі або горлі дитини, можуть потрапити у легені при вдиханні. Крім того, ці збудники поширюються повітряно–крапельним шляхом при кашлі або чханні. Інфекційною пневмонією можна заразитися і через кров, особливо це стосується немовлят під час пологів або одразу після народження, – розповідає лікарка.
Від віку залежності нема
Виникнення пневмонії не залежить від віку. Швидше, від останнього залежить визначення збудника, вибір антибіотика до збудника, потреба в антибіотикотерапії.
Коли інфекція потрапляє в найнижчі відділи дихальної системи, частина легені, уражена хворобою, перестає виконувати свою основну функцію: засвоювати кисень та виділяти вуглекислий газ. По суті, частково вражається дихальна функція людини.
Які ж симптоми важливо не пропустити?
– Здебільшого пневмонію провокують саме гострі респіраторні захворювання, погіршення самопочуття дитини може виникати раптово. Втрата апетиту, млявість, кволість, відмова від їжі. Крім того, підвищення температури тіла, утруднене дихання, кашель (надривний, малопродуктивний, так і вологий). Батькам треба ретельно пильнувати за станом дитини. У немовлят можуть виникати роздування крил носа. При появі перших симптомів, обов’язково звернутися до свого дільничного педіатра чи сімейного лікаря, – каже пані Дронова.
Кого забирають у стаціонари
Найчастіше захисні сили організму переборюють інфекцію, і пневмонія не розвивається. Але це стосується здорових дітей. А от діти із певними порушеннями та ослабленою імунною системою належать до групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень. Це особливо стосується дітей грудного віку, що не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням.
Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас чи дитини з’явились симптоми, зверніться до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.
– Для новонароджених і діток до трьох років обов’язковою є госпіталізація. Лікують у стаціонарі дітей, які мають ще інші ускладнення, крім пневмонії, спостерігається дихальна недостатність другого і третього ступеня, або ж є вроджена аномалія серцево–судинної, дихальної систем. Ті малюки, у яких пневмонія виникла на фоні коронавірусу, також повинні лікуватися лише в стаціонарах під постійним наглядом лікарів.
Як тепер лікують
Щодо лікування, воно включає в себе кілька напрямків. Перший – це боротьба із самим збудником, другий – ліквідація інтоксикаційного синдрому, третій – відновлення бронхо–легеневого дренажу, тобто вентиляція бронхів, відхаркувальна терапія. І наостанок – ліквідація ускладнень. Перераховує Олена Дронова.
– При лікуванні працюємо згідно з протоколам МОЗ. Експерти британського департаменту охорони здоров’я кажуть, що антибіотикотерапія насправді потрібна не всім дітям. Так, у дітей дошкільного віку пневмонії переважно викликають віруси. У той же час науковці американського торакального товариства стверджують, що відрізнити походження пневмонії – чи це бактеріальне, чи вірусне, досить складно. Тому застосування антибіотиків при наявності симптомів є необхідним, – розповідає лікарка. – Кожна дитина особлива, тому при виборі тактики лікування це враховуємо, зважаючи і на вік дитини, і на вид збудника, який спровокував виникнення пневмонії.
Призначати антибіотик одразу при підвищенні температури тіла ніхто не береться. Адже вони не збивають температуру. Ці препарати дієві уже, коли присутня бактеріальна інфекція.
Ковід і пневмонії
Якщо порівнювати перебіг пневмонії на фоні ковіду у дітей та дорослих, то відмінності є, і вони суттєві, додає медичний директор Володимир Кучма.
– На 70 дітей, у яких виявили коронавірус, насправді лише в однієї–двох може виникати таке ускладнення як пневмонія. Дитячий організм здатний легше компенсувати перебіг хвороби, – говорить він.
Важливим моментом є те, що лікування пневмоній у стаціонарі міської дитячої лікарні відбувається лишень за кошти держави. Батьки ніяких препаратів купувати не повинні. Це є важливим соціально-економічним чинником, який важливий, напевне, для кожної української родини.
Що робити для профілактики
Профілактика пневмонії у дітей та дорослих, перш за все, передбачає зміцнення імунно-захисних систем організму. Передусім, подбайте, щоб харчування було збалансованим та достатнім. Особливо важливо це для новонароджених: грудне вигодовування зміцнить імунітет малюка.
Для старших діток – збалансоване, калорійне харчування. Важливий режим дня. Малюк має достатньо спати, аби організм відновлювався. Достатнє перебування на свіжому повітрі – також профілактика всіх захворювань. Помірне фізичне навантаження також стане в нагоді.
Окрім того, дбайте про чистоту в домі, провітрюйте приміщення і киньте курити чи хоча б не куріть в приміщенні і коли поруч діти.
Найчастіші симптоми пневмонії:
кашель,
утруднене дихання,
висока температура тіла (39°),
прискорене дихання,
втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітка розширюється при вдиханні),
свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Діти в США здорові бо мають 16 прививок? А може навпаки? І вони саме такі як треба виробникам цих прививок? Це подивіться і тоді подумайте: https://www.youtube.com/watch?v=y26-zZK2_9o