Як виявити підступні пневмонії у дітей

Як виявити підступні пневмонії у дітей
 • Пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб, але водночас і дуже небезпечною. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 20 секунд від цієї інфекції помирає одна дитина у світі.
 • Про симптоми захворювання, його лікування, а також профілактику розповідають експерти з КНП «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня».

Ковід ще не відступає

Пневмонія – це дуже серйозне та небезпечне захворювання. Сучасна медицина навчилася ефективно боротися з цією хворобою, тож головне завдання батьків – не пропустити початок та загострення недуги у дитини. У останні роки гострі респіраторні захворювання, а особливо ковід, ускладнюються пневмонією.

І хоч ситуація щодо захворюваності на ковід нині є контрольованою та стабільною, серед хворих дітей, які перебувають у стаціонарі, все ж є ті, які мають і пневмонії. Про це розповідає медичний директор з поліклінічної роботи Володимир Кучма.

–  Малюки, які перебувають у інфекційному відділенні, мають переважно середній ступінь важкості перебігу недуги. Одна дитина з пневмонією перебуває у реанімаційному відділенні, під кисневим концентратором. Всім необхідним малюки забезпечені, маємо вільні кисневі точки та кисневі концентратори, про запас – і кисневі балони, – уточнює пан Кучма.

Розслаблятися не варто. Адже хоч за останні два тижні захворювання на ковід трішки йде на спад, через високу контактність ризики поширенні інфекції досить великі. А її ускладнення надто серйозні і небезпечні. Серед основних – це саме пневмонії.

Звідки береться пневмонія

Що ж це таке і яке точно джерело походження? Пневмонія – неспецифічне захворювання легеневої тканини, в основі якого лежить інфекційний токсикоз, порушення водно–електролітного балансу, поява дихальних розладів, зміни у всіх внутрішніх органах людини. Про це розповідає лікар–педіатр педіатричного відділення №1 Олена Дронова.

За даними МОЗ, нині пневмонія вважається найбільш поширеною та серйозною інфекційною причиною високого рівня смертності дітей раннього віку у всьому світі. За інформацією ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі.

–  Найчастіше збудниками інфекційної пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Пневмонії можуть виникати в результаті внутрішньоклітинних збудників, таких, як вірус герпесу, цитомегаловірусної інфекції, мікоплазми тощо. Віруси і бактерії, які зазвичай локалізуються у носі або горлі дитини, можуть потрапити у легені при вдиханні. Крім того, ці збудники поширюються повітряно–крапельним шляхом при кашлі або чханні. Інфекційною пневмонією можна заразитися і через кров, особливо це стосується немовлят під час пологів або одразу після народження, – розповідає лікарка.

Від віку залежності нема

Виникнення пневмонії не залежить від віку. Швидше, від останнього залежить визначення збудника, вибір антибіотика до збудника, потреба в антибіотикотерапії.

Коли інфекція потрапляє в найнижчі відділи дихальної системи, частина легені, уражена хворобою, перестає виконувати свою основну функцію: засвоювати кисень та виділяти вуглекислий газ. По суті, частково вражається дихальна функція людини.

Які ж симптоми важливо не пропустити?

–  Здебільшого пневмонію провокують саме гострі респіраторні захворювання, погіршення самопочуття дитини може виникати раптово. Втрата апетиту, млявість, кволість, відмова від їжі. Крім того, підвищення температури тіла, утруднене дихання, кашель (надривний, малопродуктивний, так і вологий). Батькам треба ретельно пильнувати за станом дитини. У немовлят можуть виникати роздування крил носа. При появі перших симптомів, обов’язково звернутися до свого дільничного педіатра чи сімейного лікаря, – каже пані Дронова.

Кого забирають у стаціонари

Найчастіше захисні сили організму переборюють інфекцію, і пневмонія не розвивається. Але це стосується здорових дітей. А от діти із певними порушеннями та ослабленою імунною системою належать до групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень. Це особливо стосується дітей грудного віку, що не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням.

Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас чи дитини з’явились симптоми, зверніться до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

–   Для новонароджених і діток до трьох років обов’язковою є госпіталізація. Лікують у стаціонарі дітей, які мають ще інші ускладнення, крім пневмонії, спостерігається дихальна недостатність другого і третього ступеня, або ж є вроджена аномалія серцево–судинної, дихальної систем. Ті малюки, у яких пневмонія виникла на фоні коронавірусу, також повинні лікуватися лише в стаціонарах під постійним наглядом лікарів.

Як тепер лікують

Щодо лікування, воно включає в себе кілька напрямків. Перший – це боротьба із самим збудником, другий – ліквідація інтоксикаційного синдрому, третій – відновлення бронхо–легеневого дренажу, тобто вентиляція бронхів, відхаркувальна терапія. І наостанок – ліквідація ускладнень. Перераховує Олена Дронова.

–  При лікуванні працюємо згідно з протоколам МОЗ. Експерти британського департаменту охорони здоров’я кажуть, що антибіотикотерапія насправді потрібна не всім дітям. Так, у дітей дошкільного віку пневмонії переважно викликають віруси. У той же час науковці американського торакального товариства стверджують, що відрізнити походження пневмонії – чи це бактеріальне, чи вірусне, досить складно. Тому застосування антибіотиків при наявності симптомів є необхідним, – розповідає лікарка. – Кожна дитина особлива, тому при виборі тактики лікування це враховуємо, зважаючи і на вік дитини, і на вид збудника, який спровокував виникнення пневмонії.

Призначати антибіотик одразу при підвищенні температури тіла ніхто не береться. Адже вони не збивають температуру. Ці препарати дієві уже, коли присутня бактеріальна інфекція.

Ковід і пневмонії

Якщо порівнювати перебіг пневмонії на фоні ковіду у дітей та дорослих, то відмінності є, і вони суттєві, додає медичний директор Володимир Кучма.

–  На 70 дітей, у яких виявили коронавірус, насправді лише в однієї–двох може виникати таке ускладнення як пневмонія. Дитячий організм здатний легше компенсувати перебіг хвороби, – говорить він.

Важливим моментом є те, що лікування пневмоній у стаціонарі міської дитячої лікарні відбувається лишень за кошти держави. Батьки ніяких препаратів купувати не повинні. Це є важливим соціально-економічним чинником, який важливий, напевне, для кожної української родини.

Що робити для профілактики

Профілактика пневмонії у дітей та дорослих, перш за все, передбачає зміцнення імунно-захисних систем організму. Передусім, подбайте, щоб харчування було збалансованим та достатнім. Особливо важливо це для новонароджених: грудне вигодовування зміцнить імунітет малюка.

Для старших діток – збалансоване, калорійне харчування. Важливий режим дня. Малюк має достатньо спати, аби організм відновлювався. Достатнє перебування на свіжому повітрі – також профілактика всіх захворювань. Помірне фізичне навантаження також стане в нагоді.

Окрім того, дбайте про чистоту в домі, провітрюйте приміщення і киньте курити чи хоча б не куріть в приміщенні і коли поруч діти.

Найчастіші симптоми пневмонії:

кашель,

утруднене дихання,

висока температура тіла (39°),

прискорене дихання,

втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітка розширюється при вдиханні),

свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

 

Коментарі (8)
 • Наталя Гупало

  Як не може бути пандемій якщо зарплати для виживання пенсія 50 дол. Медицини немає. Є Корупція і взятки. Ціни кожний день ростуть. ГАЗ  Вода комунальні вже зашкалюють.
 • Степан Саноцкий

  Дибіли
 • Оксана Жулицька

  Головне, щоб лікар, спочатку, правильний діагноз поставив!!!!
 • Ivanna Ignatenko

  А чому лікар не говорить що є вакцина від пневмококової інфекції. Яка вже з наступного року навіть в наш національний календар внесена (але чи дадуть грошей не ясно)  Від збудника який відповідальний за 30% пневмонії і інших ще гірших хвороб як в дорослих так і дітей. Що є щеплення від грипу, який захистить від тої ж вірусної пневмонії. Міністерство наче охорони здоров'я, а займається лише медициною, де профілактика?!  Лікування це справа лікарів і навіть в статті 3 км про лікування, а профілактичні міри три слова?!

  Nadiia Vovk reply Ivanna Ignatenko

  Ivanna Ignatenko Не всі у цивілізованих країнах вакуинуються...Ви пишіть тільки за СЕБЕ, УКРАІНКО, а не за всіх....

  Ivanna Ignatenko reply Ivanna Ignatenko

  Nadiia Vovk по-перше я не знаю про яку вакцину йде мова у вашому пості. По-друге я написала про те, що цивілізовані країни як США, вакцинують людей від 16 хвороб. А чому? Бо їх не треба лікувати, це економія, це збереження трудової активності дорослих, це захист здоров'я дітей, це менше навантаження на систему лікувальних закладів.  Імунітет формується або вакциною, або хворобою, деякі хвороби летальні з 100 % ймовірністю і гратись в імунітет сам все може це дорога в могилу. В контексті пневмонії, то в  нас глобальна проблема антибіотико-резистентності. Завдяки цим любителям кожні соплі лікувати антибіотиками, нас скоро нічим буде лікувати і ми повернемося в "Середньовіччя".Зрештою, шкода  що Ви себе погано почували, але алегрія це якраз про не адекватний імунітет, який є холоднокровним убивцею, люди з автоімунними хворобами знають. Тому є перестороги, але є ситуації, як нині з ковідом, коли кожен день втрачаються життя, людей, які могли б і мали шанс собі допомогти. Бо попчихати і покашляти в пити парацетамол це одне, а ШВЛ і 10% на виживання це інше. Будьте здорові!

  Читач50 reply Ivanna Ignatenko

  Діти в США здорові бо мають 16 прививок? А може навпаки? І вони саме такі як треба виробникам цих прививок? Це подивіться і тоді подумайте: https://www.youtube.com/watch?v=y26-zZK2_9o

  Nadiia Vovk reply Ivanna Ignatenko

  Ivanna Ignatenko І що Ви думаєте  що та Вакцина Вам у поміч???Тиждень, як зробили мені іі.Як мавпа...Температура 39  чотири дні...Відіграло праву руку і ногу...Очі червоні і в мене таке відчуття  ,що повилазять...Сьогодні  ТИЖДЕНЬ  і помаленьку відходжу. ЛІКАРІ РОЗВЕЛИ РУКАМИ...ПЕВНО АЛЕРГІЯ НА ЯКИЙСЬ  КОМПОНЕНТ В ВАКЦИНІ...І ТО ЗА ГРАНИЦЕЮ...БРАЛА САМА АСПІРИН,БО ГОЛОВИ НЕ МОГЛА ПІДНЯТИ...ЦЕ ЗАБАГАТО ТИХ ВАКЦИН, БО ОРГАНІЗМ  НЕ ВИТРИМУЕ В КОГО ОСЛАБЛЕНА ІМУННА СИСТЕМА

19:04 На честь 150 років від дня народження Соломії Крушельницької створили сайт про життя оперної діви play_circle_filled 18:04 Наталія Фаліон та гурт «Лісапетний батальйон» відсвяткують 30-річчя на сцені благодійним концертом у Тернополі play_circle_filled 17:03 Війна забирає найкращих: Тернопільщина прощається з захисником Олександром Микитинцем 16:07 «Якщо перестану посміхатися — я вмерла». Катерина «Пташка» опублікувала перше фото після звільнення з полону Від читача 12:09 Компенсація за безкоштовне розміщення ВПО збільшиться у двічі 15:05 У Тернополі за неправильне паркування масово штрафують водіїв: у порушників евакуюють авто 14:03 Як працює додаток «Де укриття» у Тернополі: чи легко знайти безпечні місця. Ми перевірили photo_camera 13:03 Українці за ніч зібрали понад п'ять мільйонів на лікування Героя з Тернополя Михайла Діанова 12:04 У Тернополі при Катедрі працюватиме катехитичний клас для дітей (ГРАФІК РОБОТИ) 11:03 У пологовому Тернополя працюватиме приймально-оглядовий блок: які послуги надаватимуть photo_camera 10:02 Як невтомні мурашки: у Тернополі волонтери щодня роблять окопні свічки для наших захисників 09:03 У центрі Тернополя відновлює роботу басейн: вартість і як записатись 08:03 Сьогодні, 24 вересня: День пам’яті святої Феодори Олександрійської 21:42 Добірка найкращих фільмів про війну 20:47 У Коломиї на честь військового з Тернопільщини назвали центральне озеро 20:11 Для тернопільських військових на передову відправлять екскаватори
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up