Які аналізи та обстеження можна пройти безкоштовно в амбулаторіях Тернополя

Які аналізи та обстеження можна пройти безкоштовно в амбулаторіях Тернополя

Якщо є укладена декларація з сімейним лікарем, безоплатно для пацієнта послуги отримати можна після обстеження. Якщо звернення до медиків ургентне, навіть коли у вас немає декларації, допомогу вам нададуть. Що потрібно знати про безкоштовні обстеження, звертаючись до лікарів, з’ясовували «20 хвилин».

В амбулаторіях сімейної практики загальної медицини можна пройти обстеження та безкоштовно здати деякі аналізи. Їх проведуть у будь-якому закладі, який має підписаний договір з НСЗУ.

 

Хто вирішує, які аналізи

В яких випадках обстеження для пацієнта проведуть на безоплатній основі, а коли доведеться платити навіть за загальний аналіз крові і чи тестують безкоштовно тернополян на рак, «20 хвилин» повідомила заступниця директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Надія Боднар.    

Відео дня

— Безкоштовно аналізи здати можна, але є певний алгоритм, — каже Надія Боднар. — Якщо є скарги та певні проблеми зі здоров’ям, пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, з яким уклав декларацію. Лікар огляне і лише після цього прийматиме рішення про подальші обстеження й аналізи. Обстеження може проводити й лікуючий лікар. І лише вони прийматимуть рішення про необхідність тих чи інших обстежень.

Якщо хтось вирішив що, приміром, давно не здавав аналізів і варто це зробити, — це так не працює, каже медикиня. Питання основного пакету безоплатних послуг регламентує наказ МОЗ №504. І лише за необхідності і якщо є підстави, — обстеження проведуть за скеруванням лікаря.

— Аби отримати послугу, потрібно мати укладену декларацію, — каже Надія Боднар. — Якщо це ургентна ситуація, яка часто закінчується госпіталізацією, але декларації в пацієнта немає, – нададуть саме ургентну допомогу. Це до первинної медицини стосунку не має. В невідкладних станах допомогу надають у всіх лікувальних закладах України.

 

Хто платитиме за обстеження на рак

Всі обстеження проводять за чийсь кошт. За них оплачує або пацієнт, або держава, але лише у випадку, якщо людина заявила про себе, що вона є громадянином України і хоче отримувати медичну допомогу – шляхом подання декларації. Цього достатньо, щоб держава оплатила і огляди, і консультації спеціалістів, і обстеження, необхідні пацієнтам. Якщо немає декларації – пацієнт оплачує обстеження й аналізи самостійно. Фактично, якщо людина не хоче укладати декларацію, значить вона добровільно відмовляється від оплати цих послуг державою.  

— На первинному рівні в сімейного лікаря можна здати загальний аналіз крові і сечі, кров на цукор та холестерин, а також провести електрокардіограму. Коли є необхідність чи з метою раннього виявлення хвороб як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, — пояснила Надія Боднар. — Також можна обстежитися щодо раку молочної залози і простати. Сімейний лікар у разі необхідності може скерувати на мамографію, флюорографію і на ПСА – для виявлення раку простати у чоловіків.

Якщо ви, скажімо, маєте декларацію і занедужали, перебуваючи в іншому місті, тому звернулися до лікаря, цей фахівець після огляду зобов’язаний дати скерування на подальше обстеження. Будь-який заклад в будь-якому місті проводить за електронними скеруваннями певні безкоштовні обстеження, які йдуть за програмою медичних гарантій. Щоправда, такий заклад має мати ліцензію на проведення таких обстежень, технічну можливість їх провести і договір з НСЗУ.

Якщо у вас, скажімо, є потреба здати аналізи на гормони, і це входить до програми медичних гарантій, сімейний чи профільний лікар має визначити, які саме гормони потрібно перевірити. Здати на абсолютно всі одномоментно не вийде. Потребу в аналізах визначає спеціаліст, а не пацієнт. Причому лише на ті, які йому необхідні для встановлення діагнозу чи корекції лікування, зазначила Надія Боднар.  

Довідка
Контакт-центр МОЗ: 0 800 60 20 19

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up