Які довідки потрібні у школи і дитячі садки? Усе про те, кому і коли треба проходити медогляд

- Медогляди для школярів і далі відбуватимуться за спрощеною процедурою. Батькам такі зміни до вподоби, адже це значно економить час.
- Які довідки потрібно нести у школи і садки до 1 вересня і з початку навчального року? Куди потрібно звертатися – розповідаємо.
Майбутні першокласники, як і інші учні навчальних закладів, мають проходити обов'язковий медичний огляд – перевірку стану здоров'я та фізичну готовність до навчального року.
Отже, медогляд щороку здійснюють з метою виявлення у дітей захворювань. А також – задля спостереження, подальшого лікування та реабілітації і для запобігання масовим інфекціям у дитячому колективі.
Як було і стало?
Раніше сімейний лікар, відповідно до наказу МОЗ України, від 16.08.2010 року № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» (зі змінами), видавав направлення на огляд вузькими спеціалістами, куди входили в обов'язковому порядку: окуліст, хірург, ортопед, стоматолог, невролог. Після чого учень отримував довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов'язкового медичного профілактичного огляду». Також школярі повинні були мати довідку форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень». Це було раніше, а згодом, через пандемію коронавірусу, процедуру спростили. І зараз усе відбувається значно результативніше, наголошує завідувачка відділення з організації медичної допомоги дітям загальноосвітніх навчальних закладах КНП «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» Світлана Козак.
Просто оглядає педіатр
– До пандемії довідки № 086-1/о дітям видавали після медогляду вузьких спеціалістів – офтальмолога, ортопеда, стоматолога та хірурга. Пандемія внесли корективи, – пояснює вона.
Раніше у період з січня по 15 жовтня майбутні першачки мали можливість пройти профогляд та надати всі довідки у заклад, де планують здобувати освіту. У 2020-му ситуація ускладнилася через епідемію коронавірусу. Не змогли також вчасно пройти огляд у спеціалістів учні 5-х класів, віком 14-15 років, дівчата – у 16 років, хлопці – у 17 років.
Саме тому процедуру медогляду перед школою спростили.
– Зараз педіатри, з якими укладені декларації, мають право самостійно проводити медогляд без направлення до вузьких спеціалістів. Якщо є потреба, звісно, педіатр чи сімейний лікар може скерувати школяра до профільних фахівців чи на додаткові лабораторні обстеження – окуліста, кардіолога, стоматолога тощо. Такий метод є досить результативним. Адже ми можемо уникнути скупчення людей у поліклініках. Батьки були дуже задоволені прийнятим рішеннями, – наголошує Світлана Козак.
У медичній документації лікарі вносять антропометричні дані дитини (вік, зріст, вага тощо). Також педіатри перевіряють витривалість серцево-судинної системи дітей при фізичних навантаженнях з допомогою «проби Руф'є». Цей метод дозволяє контролювати функціонально-резервні можливості серцево-судинної системи дитини. Результати «проби Руф'є» заносяться в амбулаторну картку, a також видається довідка, що дозволяє відвідувати навчальний заклад з визначенням групи для занять на уроках фізичної культури. Крім того, педіатри можуть самостійно визначити гостроту зору у дитини, виявити порушення постави тощо.
Звільнення від фізкультури
За результатами огляду дільничними педіатрами, дитина отримує довідку форми № 086-1/о. Відповідно до наказу № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» (зі змінами), визначені категорії тих осіб, які мають пройти спеціалістів за певними критеріями – ортопеда, офтальмолога, ендокринолога, дитячого гінеколога, психолога – за показаннями.
Також у липні 2009 року був виданий спільний наказ № 518/674 Міністерства охорони здоров'я України, а також Міністерства освіти і науки України щодо медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням дітей у загальноосвітніх навчальних закладах. На підставі наказу кожному школяреві належить отримати довідку із зазначенням фізкультурної групи, яку дозволено відвідувати, враховуючи його стан здоров'я.
З 1 червня, як пояснює Світлана Козак, у міській поліклініці працює лікарська кваліфікаційна комісія, яка за наявними медичними показами визначає групу, у якій може займатися учень. Довідки для занять фізкультурою ще можна оформити, попередньо звернувшись до педіатра.
Щеплення є обов’язковими
Довідка форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень» для майбутніх першокласників також є обов’язковою. Сюди вносять всі дані про проведення імунізацій. Наприкінці березня 2021-го Верховний суд України вирішив, що відсторонення від занять у школі нещепленої за віком дитини законне та забезпечує безпеку для всіх учнів.
«Держава, установивши заборону відвідувати навчальний заклад дитиною, яка не має профілактичних щеплень, реалізує свій обов'язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров'я всіх учасників освітнього процесу, у тому числі й самої нещепленої дитини», – йдеться у заяві Верховного суду.
Дані про вакцинацію учнів 2–11 класів, за словами пані Козак, вносять у окрему графу в довідці про проходження щорічного медогляду, яку видає педіатр.
Більша частина дітей отримують щеплення відповідно до графіка. Якщо є тимчасові протипоказання за станом здоров’я, дитину скеровують у поліклініку на Федьковича. Там лікарська комісія виносить висновок про відтермінування.
Які патології зустрічають
Обов’язкові медичні огляди є вкрай необхідними, зауважує пані Козак. Адже вдається попередити недуги чи вчасно виявити їх та вчасно розпочати лікування.
Велика перевага в тому, що підхід до медоглядів став більш раціональним і вдається уникати черг і скупчень людей у поліклініках.
Якщо ж говорити про стан здоров’я малечі, то впродовж останніх років зберігається чітка тенденція, запевняє Світлана Козак.
– Якщо орієнтуватися на статистику, незмінно спостерігаємо незначний приріст захворювання органів травлення, нервової системи і органів чуття та системи кровообігу, – підсумовує медик.
Чи потрібні додаткові довідки на початку року?
Профілактичні огляди пройшли 100% майбутніх першокласників у Тернополі, розповідає медичний директор з поліклінічної роботи міської дитячої лікарні Володимир Кучма.
– Діти вже здали документи у школи, вони розподілені по класах, також визначена форма навчання для кожного з них, – уточнює він. – Нині серед учнів 2-11 класів ще доотримують довідки визначеної форми. Орієнтовно 58-59% школярів пройшли огляд у педіатра. Приблизно 65-70% отримали висновок ЛКК про звільнення від фізкультури чи розподіл у підготовчі групи. Але комісія ще працює, тому можна звертатися.
Прохання до всіх батьків – не затягувати на останній день, а замовляти довідки завчасно.
Ніяких додаткових довідок школярам на початку навчального року приносити не потрібно.
Дошкільнята до 1 вересня, якщо вони не хворіли і не контактували з хворими, не повинні приносити довідки у заклади дошкільної освіти. З 1 вересня по 31 травня, за рішенням комісії техногенно-екологічної безпеки, якщо дитина була відсутня у садку більше п’яти днів, потрібно приносити довідку від свого педіатра.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.