Які помилки роблять батьки, доглядаючи хвору дитину вдома, розповідає тернопільський педіатр

Як правильно доглядати хвору дитину вдома, розповідає завідуюча першим педіатричним відділенням міської дитячої поліклініки Людмила Мельничук (48 р.).
У ліжко — коли температура понад 38°С
— Якщо ще в серпні ми, наприклад, мали близько 55-ти викликів на наших 14-ти дільницях до дітей із гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), то тепер ця цифра зросла до сімдесяти, — розповідає пані Мельничук. — Зазвичай, якщо хвороба протікає у легкій формі, без високої температури, дитину залишають лікувати вдома. Однак і досі не всі батьки знають, як правильно доглядати хвору дитину. Хоча догляд часто має не менше значення, ніж саме лікування.
Особливості догляду за школярем, який занедужав, залежать від віку дитини, того, чим вона хворіє і від важкості перебігу захворювання. Однак існують і деякі загальні правила, нагадує лікар-педіатр. Головні з них — ретельне дотримання призначень лікаря, а також рекомендованих ним дієти та режиму.
— При ГРВІ антибіотиків не призначають, — додає пані Мельничук. — Однак домашній режим тоді — обов’язковий. Хоча при невисокій температурі малюка не варто змушувати залишатися в ліжку. Він може ходити по хаті, гратися, щоправда, в жодному разі не контактуючи з іншими членами родини, особливо із дітьми.
Вкладати хворого в ліжко лікар радить тоді, коли температура висока, понад 38 градусів, і її неможливо збити. Тоді в дитини може виникати запаморочення, тож ходити не варто, аби не травмуватися.
“Дитина сама пити не попросить...”
Хворій дитині варто виділити окремий посуд, адже після вірусних інфекцій часто виникають і бактеріальні, наприклад, ангіна. І якщо вірусна інфекція через предмети побуту — ложку, виделку чи горнятко — не передається, то про бактеріальну цього не скажеш.
— Батькам не варто забувати, що застуджена дитина повинна пити багато теплих кислих напоїв — чаю чи води, підкислених лимоном, відварів калини, малини, шипшини чи сухофруктів, — нагадує лікар. — Однак це не означає, що хворого потрібно змушувати пити багато за один раз. Краще давати напій невеликими порціями, на кілька ковтків, але часто — принаймні щопівгодини. Поки температура не спаде, про ці рекомендації забувати не варто. Адже дитина зазвичай сама пити не просить.
Не лікувати на власний розсуд
Нарікають медики й на те, що батьки часто ігнорують їхні поради щодо прийому прописаних препаратів. Буває, мама, отримавши від лікаря рецепт, на власний розсуд вирішує, які ліки їхня дитина прийматиме, а які ні.
— Саме через таке недотримання призначень лікування часто стає неефективним і довготривалим, — підкреслює пані Мельничук.
Особливо відповідально варто ставитися до прийому антибіотиків, які можуть призначити при бактеріальних інфекціях. Тоді лікар чітко вказує, скільки годин має минути між прийомами ліків.
— Не варто нехтувати й прийомом протиалергічних засобів, які зазвичай призначають при кожному лікуванні, — додає пані Мельничук. — Вони необхідні для того, аби запобігти ймовірній появі побічних ефектів від інших ліків.
Не слід забувати приводити дитину на огляд до лікаря у призначений термін. Буває, мати зволікає з цим кілька днів, а за цей час у хворого можуть розвинутися ускладнення, а такий важливий у подібному випадку час буде втраченим.
— Не зайвим буде нагадати, що ліки в домі, де є діти, треба зберігати високо, у недоступному для малечі місці, — продовжує лікар. — Причому після кожного прийому таблеток, сиропів та інших медпрепаратів їх необхідно ховати якнайдалі від дитини.
Змушувати їсти не варто
Не менш складною проблемою при недузі стає подеколи й годування. Апетит у хворої дитини — знижений, а їсти їй потрібно, зазвичай переконані батьки.
— Апетит людина втрачає при будь-якій хворобі. Однак силоміць змушувати дитину їсти не варто, — радить педіатр. — Організм тоді бореться із хворобою і відштовхує все, що йому нав’язують. Тож ми радимо мамам не змушувати хвору дитину їсти.
Це, як каже лікар, лише закріпить негативне ставлення до їжі і може навіть спровокувати блювоту. А вона ще більше злякає і саму дитину, і її батьків.
Тож у період, коли дитина хворіє вірусною інфекцією, на думку лікаря, краще зменшити порції, частіше готувати (у межах призначеної дієти) ті страви, які дитина любить, красиво оформляти їх. Як тільки дитя почне одужувати, апетит відновиться.
Провітрювання – щодня
Часто вдома забувають і про вимоги до гігієни приміщення, де перебуває хворий малюк.
— Іноді дитину за час хвороби так перегрівають, що як тільки-но вона, одужавши, виходить надвір, одразу застуджується знову, — наводить приклад лікар. — Тому не потрібно забувати про щоденне провітрювання помешкання, звісно, за відсутності дитини у кімнаті. Нагадаю, там має бути прибрано: пил — це теж подразник при кашлі та нежитю.
Хворій дитині необхідний спокій. Але це не означає, що її варто позбавляти іграшок та інших доступних розваг. Вони необхідні, щоб підтримувати гарний настрій. Треба тільки стежити, щоб дитина не втомлювалася, тож не варто давати їй занадто важкі і громіздкі іграшки, такі, якими незручно гратися у ліжку.
— У дитини, яка лежить у ліжку, має бути рушник, носовичок, кип’ячена вода, посуд, горщик, книжки, — додає медик. — За чистотою тіла хворого стежать за допомогою вати і теплої кип’яченої води. Якщо дозволить лікар, не варто відмовлятися і від купання.
Оптимальна температура води для купання, як зазначає лікар-педіатр, — 37-38°С, але час купання обмежують до 7-8 хвилин. Після виходу з ванної маляті дають теплий чай і стежать, щоб хворий не розкривався, лежачи в ліжку.
— Після провітрювання, якщо в кімнаті стало прохолодно, повітря потрібно прогріти до кімнатної температури, — каже жінка. — А також частіше робіть вологе збирання в приміщенні, де перебуває хворе маля.
Кращий одяг для дитини, яка занедужала, — короткий теплий светрик з довгими рукавами і зручними ґудзиками або піжама. Краще не вдягати дитину в одяг із зав’язками, блискавками, каптуром. До речі, ніжки можна залишити голими або вдягти широкі штанці з м’якої тканини.
Настрій дитини — на совісті батьків
Крім призначених процедур важливе значення для одужання малюка має і психологічний фактор, нагадують лікарі. Стан хворої дитини часто погіршується, бо за час лікування вона майже не контактує з друзями й однокласниками. Їй важко усвідомлювати, що вона хворіє, обмежена у багатьох речах і завдає зайвих клопотів оточенню. Тож турботи про підтримку нормального настрою в хворої дитини — цілком на совісті батьків.
— Ми радимо не розмовляти в присутності дитини про перебіг її хвороби і призначені лікарем процедури — це може розхвилювати хворого, — підсумовує медик. — Водночас маляті в цей період дуже потрібна батьківська увага. Мама й тато можуть просто поговорити з дитиною про дитячий садок чи школу, розповісти про своє дитинство, почитати разом чи помалювати.
“Трохи болітиме, зате потім тобі стане краще...”
Батькам не завжди легко виконати деякі призначені лікарем процедури — поставити дитині гірчичники, клізму, дати гіркі ліки. Особливо якщо дитина маленька.
Багато залежить від терпіння й винахідливості батьків, наголошують лікарі. Наприклад, процедуру прийому ліків можна перетворити на гру, цікаву для дитини — побавитися в лікарню із донькою чи сином, “дати” спочатку ліки ляльці, пошкодувати її і розповісти, чому треба пити гіркі ліки, і тільки потім давати ту мікстуру дитині.
— Для лікування маленьких дітей у лікарів існує окрема тактика, — розповідає педіатр Людмила Мельничук. — Приміром, якщо маля не може прийняти гірку мікстуру, погано ковтає чи випльовує ліки, лікар призначає інші — внутрим’язево чи внутрівенно. Новонароджених, яким менше року, ми взагалі не радимо лікувати вдома. Таким малятам потрібно бути під постійним, цілодобовим наглядом лікарів у стаціонарі. Звісно, батькам зазвичай не подобається лягати у лікарню, але практика підтвердила таку потребу. Адже стан дітей такого віку погіршується дуже різко і швидко. Він може змінюватися навіть не щодоби, а щогодини.
Не варто тільки обманювати маля, говорити йому, що це “зовсім не боляче”, що ліки солодкі і смачні, тоді як насправді вони огидні на смак. Якщо зробити таку помилку, дитина може перестати довіряти батькам, а згодом почне боятися й найпростіших медичних процедур.
— Обманюючи дитину, батьки роблять їй погану послугу, — зауважує лікар. — Якщо малюка, незалежно від віку, чекає неприємна процедура, його потрібно налаштовувати на те, що може бути трішки боляче, але це — потрібно. Мамі не варто казати: “Не бійся лікаря. Він нічого тобі робити не буде”. Натомість краще сказати: “Лікар зробить тобі укол, і буде трішки боляче, але це не страшно. Зате потім тобі стане краще”.
Кожен лікар застосовує свої професійні хитрощі, коли треба заспокоїти дитину, відволікти її увагу, аби зменшити біль. У кабінетах педіатрів для цього є оброблені спецзасобами іграшки, які дозволили використовувати у медичних закладах.
— Звісно, діти дуже чутливі до будь-якого насилля та примусу, навіть найменшого. Особливо, коли не знають, що їх чекає у кабінеті лікаря. Тому плач — лише прояв самозахисту, — зауважує Людмила Мельничук. — Неприємні випадки діти пам’ятають дуже довго. Тому малюки часто бояться людей у білих халатах. Уже з трирічного віку реакція дитини стає адекватнішою. Тому немовлят лікувати навіть легше, аніж дітей віком до трьох років.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Елена БойкоМи та ротавірус лікували вдома. При легкому перебігу ротавірусної інфекції лікар рекомендував багато води води пити дитині, щоб уникнути зневоднення і Актив флора бебі від діареї. Нам це швидко допомогло.
-
Ирина ТарасенкоА що поганого в тому, щоб лікувати дитину дома? Зараз і ковід батьки лікують по рекомендаціям свого педіатра. Я завжди консультуюся з нашим лікарем щодо лікування. Ось нещодавно бронхіт був, призначали антибіотик. Щоб мікрофлора не страждала, я Актив флора бебі давала доньці і все гаразд.
-
Sichova AnnaЯ нiколи не лiкую сина на свій розсуд. Для цього у нас є добрий сімейний лікар. Востаннє, щоправда, бронхіт лікували. Без антибіотиків не обійшлося, на жаль... Паралельно Актив флора бебі давала, щоб уникнути дисбактеріозу. Все в порядку.
-
Марина ЛашинаА що поганого у щоденному провітрюванні кімнати? Коли дитина хворіє, я теж провітрюю та зволожувач ставлю. Якщо є необхідність приймати антибіотик, паралельно і пробіотик даю. Актив флора бебі мені подобається більше за інших. З ним ще жодного разу дисбактеріозу син не мав.