Нові дачі на березі Тернопільського ставу? Хто причетний до махінацій (РОЗСЛІДУВАННЯ)

Нові дачі на березі Тернопільського ставу? Хто причетний до махінацій (РОЗСЛІДУВАННЯ)
 • Ще навесні почався дерибан земель навколо Водної арени. Хто намагається захопити бодай чотири гектари землі біля Тернопільського ставу, де вільних всього 44 гектари?
 • Журналістам «20 хвилин» стало відомо, що Тернопільська РДА провела громадські слухання із порушеннями законодавчих норм. Посадовцями райдержадміністрації порушена процедура оголошення проведення таких слухань. Із якою метою?
 • Хто замішаний у корупційній схемі, що пояснюють  у райдержадміністрації і в Білецькій сільській раді, з’ясовували журналісти «20 хвилин».
 • Завдяки Вашим підпискам ми можемо готувати більше цікавих матеріалів. Дякуємо за підтримку незалежної журналістики!

 

Усі землі та земельні ділянки за межами населених пунктів уже перейшли в комунальну власність із моменту набрання чинності Законом №1423-ІХ, тобто з 27 травня 2021 року. Таким чином, право на земельну ділянку поза межами села Біла відтепер має виключно Білецька ОТГ. 

За цим Законом, державні землі передаються у власність громад. Територіальні громади зможуть забезпечити кращий контроль та управління землями, а надходження до місцевих бюджетів покращать добробут містечок і сіл. 

Встигли видати розпорядження до...

Про триваючі махінації Тернопільської РДА із землями навколо Водної арени редакції «20 хвилин» повідомили власні достовірні джерела, яких ми публічно не називаємо із міркувань безпеки.

Відео дня

На сесії Білецької сільської ради депутати прийняли рішення про затвердження детального плану цих територій. Але поки Білецька сільська рада введе і зареєструє ці землі, як комунальну власність у своїх межах, її можуть…роздерибанити. Земель ж там всього 45-50 га. За різними даними місцевих забудівників, 1 га землі, право на яку має Білецька ОТГ, там коштує приблизно 1 млн.доларів.

Ми довідались, що у травні 2021 року голова Тернопільської РДА Ярослав Матвійчук роз’яснив депутатам сільських рад, що земля за межами населених пунктів Білецької ОТГ, відтепер переходить у відання сільських рад у зв’язку зі змінами у земельному законодавстві.  

Незважаючи на це, за кілька днів до набрання чинності змінами у законі, аби встигнути, а саме 18 травня 2021 року, голова Тернопільської РДА Ярослав Матвійчук видав розпорядження «Про надання дозволу на розроблення детального плану території земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області».  

За результатами обговорення, учасники громадських слухань переважною більшістю від числа зареєстрованих, прийняли таку резолюцію: «Підтримати проєкт «Детального плану території земельної ділянки, орієнтовною площею 4,00 га для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради Тернопільського району», – відповів журналістам «20 хвилин» голова Тернопільської РДА Ярослав Матвійчук. 

Більше того, 28 серпня 2021 на День міста «відбулися» громадські слухання у Тернополі на майдані Перемоги, 1 на підставі згаданого розпорядження із порушенням низки законодавчих приписів. Яких саме, дізнаєтесь далі у тексті.

Кому належить проєкт дачного будівництва на березі Тернопільського ставу, читайте нижче. 

Дачі на березі Тернопільського ставу?

За інформацією, наданою нашим достовірним джерелом (всі дані є в редакції – прим.ред.), у кінці серпня Тернопільська районна державна адміністрація тишком-нишком провела громадські слухання по передачі 4 га земель біля Тернопільського ставу у їх відання. Але права проводити такі громадські слухання РДА вже не мала, чим порушила низку законодавчих вимог.

Як повідомляє PolitHub, ще 28.07.21 року на офіційному сайті Тернопільської районної державної адміністрації з’явилась інформація «Про проведення громадських слухань щодо розгляду проєкту містобудівної документації» з ось таким текстом:

«У відповідності до вимог статті 21 закону України «про регулювання містобудівної документації» 28 серпня у 9:00 в приміщенні Тернопільської районної державної адміністрації за адресою Тернопільська область, м. Тернопіль, майдан Перемоги, 1 відбудуться громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації Обслуговуючого коперативу « Житлово-будівельний кооператив «Локація+» детального плану території земельної ділянки за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Ознайомлення з містобудівною документацією, текстовими та графічними матеріалами у відповідному порядку буде здійснюватись з 9:00 до 12:00 в робочі дні з дотриманням правил карантину за адресою, м. Тернопіль, майдан Перемоги, 1( каб 211).

Пропозиції та зауваження просимо подати письмово до «25» серпня 2021 року за адресою: 46009, Тернопільська область, м. Тернопіль, майдан Перемоги, 1 Пропозиції надані після встановленого строку не розглядаються.»

Фото екрану: PolitHub

Вже 24.08.2021 року в обідню пору  у публікації з’явились цікаві оновлення!

Було додано графічні зображення «проекту містобудівної документації» де чітко видно, що на даній земельній ділянці є вкрай цікаве місце розташування – на березі тернопільського ставу та й розміром близько 4 га.

Фото екрану: PolitHub

Звідси слідує, що райдержадміністрація провела громадські слухання, які не тільки не мала права проводити, а ще й порушила вимоги до процедури проведення громадських слухань. 

Журналісти «20 хвилин» звернулися із офіційним запитом до Тернопільської РДА. Ми запитали, на основі яких звернень, розпоряджень, норм закону або рішень було видане їхнє розпорядження про розроблення детального плану території (його зміни чи іншої містобудівної документації). 

На що нам відповіли, що проведене громадське обговорення, ініційоване відповідно до розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 18 травня 2021 р. №167 «Про надання дозволу на розробку детального плану території земельної ділянки Для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради Тернопільського району». Із врахуванням опублікованого оголошення в газеті «Свобода» №56 (252) від 28 липня 2021 року та на веб-сайті Тернопільської районної державної адміністрації 28 липня 2021 р.

Хоча на веб-сайті Тернопільської РДА оголошення ні від 28 липня, ні від іншого числа про проведення громадських слухань немає. Ми перевірили!

Журналістка «20 хвилин» у телефонному режимі намагалась з’ясувати безпосередньо у райдержадміністрації, чому оголошення, яке, за їх даними, було опубліковане на офіційному сайті установи, зникло.

За даними згаданого розпорядження, Тернопільська РДА надала дозвіл на розроблення детального плану території земельної ділянки, орієнтовною площею 4,0 га для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради. Фінансувати роботи має обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «ЛОКАЦІЯ+». 

Голова адміністрації Ярослав Матвійчук відповів, що до виключної компетенції Білецької сільської ради належить вирішення питання як затвердження вищезазначеного детального плану території, так і розпорядження зазначеними землями.

Що відомо про «Житлово-будівельний кооператив «ЛОКАЦІЯ+»?

За даними Liga.net, засновниками обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Локація+» є три особи: Валентин Абрам’юк, Артур Богуш і Михайло Сороколіт. Наразі керує кооперативом Артур Богуш. Їхня діяльність – будівництво житлових і нежитлових будівель.

На Youcontrol про них все доволі «чисто». Прізвища даних осіб ніде не випливають: не задіяні в судових справах, податкових боргах, а інформації про їхній зв’язок з чиновниками тернопільської райдержадміністрації не знаходимо.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 26.09.2021 «Локація+» зареєстрована у Тернополі на вул.Вільховій, будинок 11, квартира 94.

Де хочуть будувати?

Тернопільська райдержадміністрація у відповідь на журналістський запит надала нам копії графічних матеріалів, які стосуються земельної ділянки 4 га для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області. 

З графічних матеріалів видно, що забудувати планують берег Тернопільського Ставу.

Що кажуть у Білецькій ОТГ

Ми звернулися за коментарями і до голови Білецької ОТГ. Очільник Дмитро Малик каже, що вони громадських слухань з цього питання не проводили.

Фактично до передання спірних земель у комунальну власність Білецькій громаді Тернопільська райдержадміністрація встигла видати своє розпорядження, чим закріпила землі «за собою».  

Відповідно до змін, які відбулись у законодавстві 24.07.2021 року щодо затвердження детальних планів територій,  частина 8 статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної документації», детальний план території розглядається і затверджується сільською, селищною, міською радою протягом 30 днів з дня його подання.

Відповідно, замовником даної містобудівної документації є сільська, селищна, міська рада. Тому інформація щодо проведення громадського обговорення повинна бути розміщена на офіційному веб-сайті замовника, тобто Білецької сільської ради. Проте, жодної інформації щодо розроблення детального плану даної території Білецькою сільською радою не було розміщено.

Враховуючи вищезазначене, не дотримано процедуру проведення громадського обговорення відповідно до Порядку проведення громадських слухань, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України №555 від 25.05.2011.

Обурені жителі Білої відкрито говорити бояться

Ми довідались, що жителі Білої все більше обурюються з приводу дерибану земель, які за законом мали б належати їхній громаді. Є й такі, що звертаються до Білецької сільської ради з офіційними запитами з даного приводу.

Житель с.Біла пан Юрій (всі дані є в редакції) звернувся через свого адвоката із запитом до голови Білецької ОТГ Дмитра Малика.

У запиті адвокат пана Юрія – Олег Тришак запитав Білецьку сільську раду про їхню обізнаність щодо проведення райдержадміністрацією громадських слухань 28.08.2021 року, а також про те, чи розміщувалася на офіційній інтернет-сторінці Білецької ОТГ або на інформаційних стендах на території Білецької ОТГ інформація про проведення громадських слухань 28.08.2021 року на Майдані Перемоги, 1 в м.Тернополі.

Журналісти «20 хвилин» звернулися за коментарем до Олега Тришака і хотіли поспілкуватися з його клієнтом – жителем с.Біла. 

Адвокат каже, що його клієнт коментувати щось із цього приводу відмовляється, а сам адвокат через адвокатську таємницю говорити не може. 

Коментар фахівця із земельних питань

За коментарем даної ситуації ми звернулися також до депутата Тернопільської районної ради та секретаря земельної комісії Андрія Шкули. 

— Районна адміністрація повинна керуватись законом та інтересами громади, - говорить депутат Тернопільської районної ради та секретар земельної комісії Андрій Шкула. – З наявної інформації, під час розроблення детального плану території, була порушена процедура. Крім того, згаданою ділянкою, судячи з розташування, мала би розпоряджатись Білецька громада. Своїх дій райадміністрація не погоджує з районною радою, але ми обов’язково втрутимось в ситуацію та обговоримо проблему в межах комісії. Якщо буде потреба, то і сесійно. Щодо особистої думки, то хтось намагається по-тихому роздерибанити чотири гектари землі біля Ставу. Такий намір потрібно зупинити. Нагадаю, що є сотні учасників АТО, які можуть претендувати на земельний наділ в тому місці. Зрештою, навіть продаж землі, після зміни призначення, на аукціоні чи продаж права оренди це – чималі гроші для потреб громади.

Коментар адвоката

Адвокат Віталій Вітів говорить, що землі, про які йдеться, знаходяться у зоні регіонального ландшафтного парку «Загребелля». 

Крім того, це прибережна захисна смуга, де її ширина для Ставу понад 3 га (Тернопільський став становить 300 га – прим. ред.) – 50 м. У межах прибережних захисних смуг забезпечується безперешкодний та безоплатний доступ громадян до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування. Обмеження доступу у будь-який спосіб (у тому числі шляхом влаштування огорож або інших конструкцій) до узбережжя водних об’єктів на земельних ділянках прибережних захисних смуг, що перебувають у користуванні громадян або юридичних осіб, а також справляння за нього плати є підставою для припинення права користування земельними ділянками прибережних захисних смуг за рішенням суду.(ч. 4 ст. 60 Земельного кодексу України).

Фахівець каже, що райдержадміністрація на мала права ініціювати та проводити громадські слухання. 

– Тернопільська райдержадміністрація вийшла за межі своїх повноважень: вона не мала права їх скликати. Право проведення громадських слухань вже перейшло до Білецької сільської ради. Згадані ж громадські слухання є такими, що не відбулися, вони не завершені, адже не опубліковано звіт про проведення громадських слухань, – роз'яснює адвокат.

Адвокат наголошує, що Білецька рада може самостійно оспорити розпорядження райдержадміністрації від 18 травня «Про надання дозволу на розроблення детального плану території земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області», адже особи ще не встигли розробити технічну документацію на цю землю, а дане розпорядження ще не вичерпало свою силу. 

Функціональне зонування території регіонального ландшафтного парку «Загребелля»

– Є запитання до Білецької сільської ради, чи підготовлено ними позов до суду про оскарження цього розпорядження від 18 травня бо, по-перше, земля була виділена в природоохоронній зоні, а,  по-друге, якщо такої зони там і нема, то без земельних торгів. Якщо ні, то їхню бездіяльність слід розцінювати як таку, що дозволяє прокуратурі самостійно звертатися з відповідним позовом до кооперативу та райдержадміністрації про скасування цього розпорядження, – пояснює адвокат. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (12)
 • Читач95

  Пан Шкула очолював земеольну комісію у файному місті тепер пепрекинувся в район. Спритний пан який добре вивчив всі оборутки  у файному . досвід пригодився в районі? Кому війна, а кому матір рідна.

  Коли усі ви наїстеся

  Коли за совість візьметеся

  Коли за землю всіх пов*яжуть

  А судді слово своє скажуть?
 • grisa boluh

  а ,що з причалом біля хутора? хто прихватизував його.
 • Włodzimierz Romaniuk

  Шукають чийсь слід і не можуть знайти. А тут стирчать вуха чорта як бик. Свобода - Я живу на своїй Богом даній землі. Антихристи під виглядом Христа
 • Петро Ктитор

  По дорозі до Дальнього пляжу  (район ресторану "Хутір") безпосередньо на березі ставу теж звели житлові будинки. Я звертався в Генпрокуратуру -- нічого не допомогло. Тепер і протилежний берег намірилися забудувати.  І це роблять не путіни і шойгу, а місцеві держиморди! Не можуть нажертися, негідники. Ганьба!!!

keyboard_arrow_up