У Тернополі відкрили амбулаторію, але ні документів, ні погоджень немає

У Тернополі відкрили амбулаторію, але ні документів, ні погоджень немає
Передвиборчі перегони цьогоріч були настільки запеклими, що команда міського голови не втрачала жодного шансу заявити про себе. Масу добрих справ міська влада вирішила зробити напередодні виборів, а не протягом чотирьох років, поки керували містом.

Одна з таких справ - відкриття амбулаторії сімейного лікаря №16 на вул. Бродівській, 50б  замість закритої поліклініки Комбайнового заводу. Жителі вулиць Бродівської та Лукіяновича протягом тривалого часу оббивали пороги міської ради з проханням відкрити для них медичну установу. Адже їх після закриття поліклініки «перекинули» на вул. Острозького у першу міську поліклініку. Мер вирішив виконати обіцянку перед самими виборами. Менш ніж за два місяці у підвальному приміщенні новозбудованої церкви на вул. Бродівській відкрили амбулаторію. Місцеві жителі кажуть, що будівельники працювали, не покладаючи рук, і вдень, і вночі, аби встигнути до виборів.
Презентував перед виборами

Урочисте відкриття закладу відбулось 16 жовтня. Тоді зібрались усі посадовці, які мають хоча б якийсь стосунок до медицини чи працюють у міській раді. Настоятель храму отець Василь розповів, що серед людей були різні думки щодо того, чи варто відкривати лікувальний заклад у церкві. Втім, за його словами, така практика була дуже поширеною у давнину, коли при монастирях працювали лічебниці.

- Зцілювали не тільки душу людини, а й допомагали тим, кого турбували тілесні недуги, - каже він. - При церкві були цілителі, які могли лікувати. Приміром, Святий Пантелеймон, Блаженний Микола Чарнецький. Тому будівництво тут і церкви, і амбулаторії - це символічне повернення до того справжнього, що було колись.

Звісно, нічого іншого священик сказати й не міг. Адже, з одного боку, таки добру справу зробили. Тепер людям не потрібно їздити у Центр, щоб потрапити на прийом до свого сімейного лікаря.

Після освячення кабінетів головний лікар ТКМЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Микола Медвідь показав присутнім амбулаторію. Вона складається із двох кабінетів. У першому - лікар і медична сестра. У другому - стоїть обладнання, яке дозволяє провести найпростіше обстеження пацієнтів: зробити електрокардіограму серця, взяти аналіз крові, перевірити вміст глюкози у крові.

На відкритті амбулаторії був присутній міський голова, який хотів особисто представити виборцям плоди своєї нелегкої праці. Він розповів, що за необхідності одна з кімнат може слугувати місцем для денного стаціонару. Мер наголосив, що це - перший досвід, коли амбулаторію відкривають при церкві. Така практика нова, але це дасть можливість зцілювати і душу, і тіло. На запитання журналістів, чи дозволяють будівельні вимоги відкривати медичний заклад у підвальному приміщенні, той дав схвальну відповідь і поправив, що це - цокольне приміщення. Загалом же, за словами мера, на відкриття амбулаторії з міського бюджету витратили мільйон гривень.

Більшість задоволені, але не всі

Цього ж дня, тобто 16 жовтня, як запевнили чиновники, заклад уже розпочав свою роботу. На прийомі тут щодня за чергою будуть два лікарі та дві молодші сестри. За словами завідуючої Лесі Шарван, за цією амбулаторією закріплено орієнтовно 3500 пацієнтів - це жителі вул. Бродівської, Лукіяновича, а також масиву «Новий світ».

- Ми сподіваємось, що люди будуть задоволені, адже тепер їм не потрібно їздити у Центр на прийом до свого сімейного лікаря, - наголошує вона. - Ми можемо надати хворому першу невідкладну допомогу, а за необхідності - скерувати до інших спеціалістів чи викликати швидку, якщо людина потребує госпіталізації.

Ті пацієнти, які були присутні на відкритті амбулаторії, дуже хотіли на камеру подякувати мерові за те, що нарешті для них відкрили медичний заклад.

- Раніше тут була поліклініка Комбайнового заводу, а потім її закрили, - каже Віра Костишин. - Ми і депутатів просили, і звертались в управління, аби в нас все-таки відкрили такий заклад. Тому ми всі дуже задоволені.

Однак деякі жителі «Нового світу» такою ініціативою незадоволені.

- Нам було зручніше в поліклініку на Острозького піти, ніж сюди, - говорить пані Наталія (прізвище редакції відоме - при. авт.). - Тим паче, у поліклініці є всі спеціалісти: і лор, і кардіолог, і травматолог, і хірург. А тепер потрібно бігати туди-сюди. До того ж нас дуже дивує, що поліклініку розмістили у підвалі. Чому саме там? Невже не знайшлось іншого місця? Можливо, не варто плутати лікування духовне і тілесне.

Спробуємо знайти відповіді на всі «чому». Як пояснює головний лікар ТКМЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Микола Медвідь, за розмірами цокольного приміщення цілком достатньо для прийому пацієнтів двома сімейними лікарями. Щоб облаштувати амбулаторію, спеціально провели реконструкцію приміщення.

- Реформа медичної галузі вимагає, аби лікувальні установи були більш наближеними та доступними для населення, - каже він. - Тому ми зацікавлені в тому, щоб у різних мікрорайонах міста відкривати такі амбулаторії. Це означає, що тернополяни зможуть без перешкод потрапити на прийом до свого сімейного лікаря. У свою чергу, цей спеціаліст має достатню кваліфікацію, він може надавати медичну допомогу на 80%. А за потреби - скерувати пацієнта на вторинний рівень, тобто до профільного спеціаліста чи на стаціонарне лікування.

Декларації про завершення будівництва немає

Розміщення амбулаторії на вул. Бродівській, на думку пана Медведя, є цілком доречним.

- Заклад розміщений у межах пішохідного доступу як для жителів вулиць Бродівської та Лукіяновича, так і для частини мікрорайону «Новий світ», - наголошує він. - Після реконструкції приміщення відповідає всім вимогам, які передбачені для медичних установ.

Цьогоріч, як каже головний лікар, планують відкрити ще одну амбулаторію сімейного лікаря на проспекті С. Бандери, 72, у приміщенні колишньої аптеки «69».

Розмова з головним лікарем демонструє, що хотіли зробити добру справу, а тому втиснулись у те приміщення, де була така можливість. Усе було б добре. Якби не конкретні факти, які свідчать не на користь міської влади.

Так, в офіційному реєстрі дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ - прим. авт.) знаходимо декларацію про початок будівельних робіт для реконструкції приміщення на вул. Бродівській, 50б під «Амбулаторію сімейного лікаря». Зареєстрована вона у серпні поточного року. А от декларації про завершення будівельних робіт, а отже, готовність об’єкта до експлуатації - немає. Цю інформацію підтвердили і в управлінні ДАБІ у Тернопільській області. Як же так? Виходить, у приміщенні вже приймають людей, а документів досі немає? На момент здачі газету в друк, 27 жовтня, на цьому офіційному сайті декларації про завершення робіт ми так і не побачили.

Вочевидь, за доброю справою, яку міський голова вирішив зробити перед виборами, прихована ще й низка порушень. То чому забули юридично оформити всі документи? Чи, може, це приміщення і не зовсім придатне для того, щоб там розмістити амбулаторію? В. о. начальника управління архбудінспекції Андрій Плевачук пообіцяв відреагувати на наше звернення та провести перевірку цього об’єкта. Про її результати посадовець обіцяв повідомити у відповіді на інформаційний запит.

Цокольне чи підвальне приміщення?

Цокольне чи підвальне приміщення виділили під амбулаторію? Із цим запитанням ми звернулись до головного архітектора цього проекту - у ПП «Боднарчук».

Директор підприємства Роман Боднарчук розповів, що проект розробили відповідно до Генплану міста, правил забудови, містобудівних умов та обмежень. У проектній характеристиці зазначено, що амбулаторія розташована на першому (цокольному поверсі). Амбулаторію сімейного лікаря класифікують як громадську споруду. Площа земельної ділянки, на якій вона розташована, - 0,04 га. Умовна висота поверху приміщення - 2,65 м. Площа забудови - 82 кв. м. Загальна площа приміщень складає 78,55 кв.м.  

- Приміщення під медичний заклад запроектоване на цокольному поверсі одноповерхової каплиці греко-католицької громади, передбачено в'їзд на територію і пішоходні проходи - зі сторони вул. Бродівської, - додає він. - При розробці проекту ми дотримувалися санітарних норм, враховували протипожежні розриви до існуючої забудови, забезпечення інсоляції (опромінення сонячним світлом - прим. авт.). Просторове розміщення амбулаторії забезпечує нормовану інсоляцію приміщень не менше 2,5 год. на добу. Кількість людей, які постійно перебувають у приміщенні, - 25 чоловік.

За словами пана Романа, щоб цокольне технічне приміщення перетворити на громадське, архітектори запропонували зрізати нижній шар землі орієнтовно на півметра. Таким чином, воно відповідає всім будівельним нормам та цілком придатне для розміщення там амбулаторії, стверджує архітектор.

У ДБН «Громадські будинки та споруди» у переліку приміщень, які можуть бути розташовані на підвальному та цокольному поверхах, не знаходимо медичної установи, амбулаторії чи навіть кабінету лікаря. Є у переліку медичні архіви, басейни і конторські приміщення. Однак про лікувальний заклад - ані слова.

Журналісти «RIA плюс» підготували відповідне звернення в ДП «Укрдержбудекспертиза» для того, щоб отримати експертний висновок спеціалістів щодо врахування санітарних і протипожежних норм при реконструкції приміщення у церкві під «Амбулаторію сімейної медицини". В Головному управлінн санепідемслужби області розповіли, що ніяких погоджень та обстежень стосовно амбулаторії на Бродівській не давали.

Що стосується дотримання вимог проекту, то, як каже відповідальний за технагляд Богдан Озерянський, усе, що передбачено проектом, зроблене.

- Той шар землі, який повинні були зняти на півметра, зняли, - додає він.

На запитання, чому амбулаторія функціонує, а декларації про завершення будівельних робіт досі немає, він відповів категорично.

- Ви що, Інспекція держбудконтролю чи прокуратура, що ми маємо вам звітувати? – обурюється він. - От скажіть, що ми поганого зробили? Амбулаторію ж збудували.

 

Коментарі (15)
 • Анонім

  Ініціатива і результат однозначно позитивні. В амбулаторії світло, чисто, сухо, тепло і затишно . На відміну від наших поліклінік не багатолюдно.  Нехай пацієнти з Нового Світу повертаються на Острозького, громадянин в праві самостійно обирати собі лікаря, в якого обслуговуватиметься. А дорослі і діти Бродівської і Лук"яновича, на відстані витягнутої руки можуть отримувати як первинну, так і невідкладну медичну допомогу. Прекрасний приклад турботи про людей!
 • Анонім

  вибачаюсь це є небезпечним для здоровя людей котрі там будуть лікуватись.
 • Анонім

  Посилання на генплан тут може бути тільки в тому що у нас катастрофічно, у півтора рази, не вистачає поліклінік (гляньте пояснюючу записку до генплану). Судячи із фото не зрозуміло, як це приміщення можна вважати цокольним а не підвальним. Якщо половина приміщення знаходиться нижче середьньої відмітки землі то це підвальне приміщення, вище це цоколь, вище рівня землі - перший поверх. Проблема в тому що приміщення в підвалі та цоколі не можуть використовуватись для амбулаторій оскільки це не небезпечно для здоровя тих людей котрі там будуть лікуватись, от і все. А те що церква мала благий намір це можна тільки вітати. А щирість та любов до громади міської влади видно із ділянок для АТО в санітарній зоні підприємств, на територіях не придатних для будівництва. Що ще ілюструє любов до знедолених як доступ інвалідів церез так званий пандус до міської ради. Не думаю що міський голова із звязаними ногами зможе на інвалідному візку попасти хоч раз в міську раду. А такий атракціон варто було б повторювати доти поки не дійде у цю голову капля поваги до знедолених.
 • Анонім

  А давайте вибранi депутати i державні служби допоможемо жителям окраїни міста закінчити, узаконити амбулаторію. І хай усі будуть здорові !
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:23 Патрульна спіймала за руку: у Тернополі рятували 18-річного хлопця, який ледь не вчинив самогубство play_circle_filled 16:01 В мобільну розробку - гарантовано! Разом з Вінницькою ІТ-Академією (новини компаній) 15:49 У Тернополі невідомий побив 63-річну пенсіонерку. Жінка опинилась у травмпункті 15:18 В жовтні стартує конкурс компаній «Народний бренд». Умови участі та як проголосувати за найкращих Від читача 15:51 Чи можуть позбавити дитину аліментів? 15:01 Оступишся — і буде біда! Чи є провалля у самісінькому Центрі плацдармом для майбутньої забудови? photo_camera stars 14:28 Які розваги організовують для тернополян "золотого" віку цього тижня. РОЗКЛАД 13:23 ДТП на Миру: не розминулись дві іномарки, від удару Dodge відкинуло і він врізався в дерево. Пасажир у лікарні 12:15 Чи змінять запобіжний захід підозрюваним в підпалах та погрозах підприємцю Юнику? Нове у справі photo_camera 11:50 Нові дачі на березі Тернопільського ставу? Хто причетний до махінацій (РОЗСЛІДУВАННЯ) photo_camera stars 11:03 У Тернополі відбудеться унікальна екскурсія з елементами театралізації 10:31 На вихідних на Тернопільщині горіли дві іномарки. Що відомо? 10:07 Де на Тернопільщині триває ремонт автомобільних доріг (ПЕРЕЛІК) 09:30 Covid-19 на Тернопільщині: за добу 3 людей померли, 179 захворіли. Ситуація в Україні 09:00 Долар та євро знову дорожчають: курс НБУ на 27 вересня 08:30 Сьогодні, 27 вересня: Всесвітній день туризму 08:00 Сьогодні, 27 вересня: Воздвиження Чесного Хреста. Найдавніший храм Тернополя відзначає престольний празник 21:05 Переможниці конкурсу «Міс Тернопіль» всіх років: чим займаються зараз та як виглядають? (ФОТО) stars 20:03 Тут було КДБ, Пушкін та «Володя Ульянов»: як змінилась вулиця Чорновола. Ми відтворили старі фото photo_camera stars 19:07 Майстриня з Чорткова розмалювала будинок, якому майже сто років photo_camera stars
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up