Призов на військову службу розпочнеться уже з 1 квітня. Якщо раніше повістки вручали лише 20-річним, то цього року їх можуть отримати і ті, кому лише виповнилося 18. Кого саме заберуть в армію, що думають про зменшення призовного віку ті, хто служили, та пересічні тернополяни, і з'ясовувала "20 хвилин".
18-річних жителів Тернопільщини знову кликатимуть на строкову службу. Весняний призов почнеться уже з першого квітня. Чи поповнять лави солдатів юнаки, які закінчують школу чи тільки-но вступили до вишу? На це та ряд інших питань ми спробували знайти відповіді.
- Невже сина зі школи заберуть просто в армію? Він у травні вже буде повнолітнім. То що не дадуть можливість дитині вчитися? – з таким запитанням у редакцію звернулася пані Людмила Окаринська, жителька Тернопільщини.
Після того, як Володимир Зеленський підписав указ про зменшення призовного віку соцмережі вибухнули коментарями. Дехто в агресивній формі реагує на чергові зміни, мовляв не потрібно дітей зі шкільної лави відправляти прямо в казарму. Інші навпаки кажуть, що нічого страшного немає. Чим раніше відслужити, тим краще.
Опитування про те, коли все-таки краще йти служити, ми створили і на сайті "20 хвилин". Думки громадян те розділилися. За результатом голосування, більшість – 32,35% вважають, що армія взагалі не потрібна, 23,23 відповіли, що 18 років – якраз добре, трішки менше – 20,73% переконані, що раніше було краще, і 20 років – більш свідомий вік для служби.
Більше коментарів можна переглянути на сайті "20 хвилин". Для цього достатньо відсканувати QR-код.
Отже, щодо віку – питання спірне. Ми запитали думку і в тих, хто служив чи служить у Збройних Силах України, аби вони дали експертну оцінку. Поспілкувалися з кількома бійцями місцевої 44-ої артбригади. У них – різний вік, що дає можливість порівняти.
20-річна Вікторія – солдат-контрактник. В армію пішла одразу після того, як закінчила школу. Рішення прийняла свідомо, і про нього не шкодує.
- У мене була дитяча мрія, я її втілила у життя. Не бачу сенсу тягнути. Щодо віку, якщо хлопець ще не визначився, куди йому йти далі, чим займатися у житті, то служба допоможе зрозуміти свої наміри в житті, - вважає вона.
Солдату строкової служби Павлу Хавтуру – 21 рік. Він студент заочної форми навчання, працював, а потім отримав повістку.
- Я пройшов навчання, - розповідає Павло. – В армії отримав багато додаткових навиків та цінний життєвий досвід. Думаю, що краще пішов би у 18 років служити. Вік, коли менше турбот і є час подумати про майбутнє.
Дмитро Мельничук – кулеметник. Він має педагогічну освіту, тому повістки не отримував. Тривалий час допомагав армії, мав власний бізнес та був одружений. В один момент вирішив змінити своє життя. І пішов в армію. Три місяці строкової служби, курси молодого бійця, а потім – контракт. Дмитро своє майбутнє планує пов'язати зі службою у Збройних Силах.
- В армії усе за графіком, сумувати не доводиться. Для юних хлопців – це чудова можливість стати більш мужніми. Ті, хто вважають, що без армії можна обійтися, помиляються. Хлопці, які відслужили, можуть впевнено сказати, що думка змінюється, - говорить Дмитро. – Щодо віку, я схильний, що краще 18-років. По-перше, людина ще не зв’язана сімейними та іншими обов'язками, по-друге, є можливість подумати про те, чим далі займатися, по-третє, навіть стан здоров'я кращий. Ми бачимо, які результати показують старші бійці. Як не крути, а вік дається взнаки.
На практиці все досить індивідуально. І сказати точно, який саме вік є кращим для несення служби, нелегко, зауважує прес-офіцер 44-ої арт бригади Юрій Кульпа. Хоча на власному досвіді, каже, переконався: чим раніше – тим краще йти служби.
- В армії хлопці дорослішають, мужніють, - говорить він. – Військова служба – це все-таки командна "гра", молодші люди краще сприймають її "правила", адаптуються до зміни середовища. Старшим уже важче, і фізично, і морально. Бо за спиною – різний досвід, звички, зобов’язання.
Юрій Кульпа зізнається, що у студентські роки із власної ініціативи перервав навчання в училищі та пішов служити, бо не хотів отримати відстрочку, щоб потім іти зі старшими хлопцями.
- Це - новий досвід, новий виток у житті, - продовжує він. – Служба в армії повинна бути невід'ємною у житті кожного чоловіка. Адже захищати державу – це наш громадянський обов’язок. Хочу наголосити, що солдатів строкової служби в зону проведення ООС ніхто не відправляє. Будь-які розмови на цю тему – не більше, ніж міф, який потрібно розвіяти! Загалом кожен сприймає цю повинність по-різному. Але я завжди повторюю одну вразу: "Армія, можливо, не додає розуму, але добре виганяє дурість".
Щоб дізнатися, хто саме отримає повістки навесні та чи будуть призивати на службу 18-річних, ми звернулися в Тернопільській обласний військовий комісаріат. Заступник комісара Олександр Скумбрій сказав, що перебуває у відпустці. Більше, ніж за тиждень часу ніхто з працівників військкомату так нічого і не прокоментував. У понеділок, 27 січня, нам стало відомо, що давати роз’яснення пресі поки що не будуть, оскільки є певні суперечності в документі, а роз’яснень із Києва ще не отримали.
Усе ж таки нам вдалося отримати відповіді на деякі питання.
- Відповідно до Указу Президента України, з 1 квітня розпочнеться весняний призов громадян на строкову військову службу, - коментує начальник відділення комплектування Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ підполковник Микола Качаненко. –Як і раніше, у 2020 році заплановано провести дві призовні кампанії: весняну – з 1 квітня по 30 червня та осінню – з 1 жовтня по 31 грудня. Проте, на підставі Указу Президента призов може бути продовжений будь-якої миті впродовж року. І ухвалювати новий закон для цього не потрібно. Крім того, чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові й додаткові призови строковиків.
Призову, за його словами, підлягатимуть громадяни, віком 18-27 років, які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії. Хлопці без вищої освіти служитимуть 18 місяців, а ті, хто має ступінь спеціаліста або магістра, – 12.
– Згідно із чинним законодавством, громадяни, які отримали повістку, зобов’язані прибути до призовної дільниці в зазначений термін. При цьому в законі також зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголосять про початок призовної кампанії, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військкомат. Поважними причинами неявки до військкомату можуть бути тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини є недостатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від служби в армії, - підполковник Микола Качаненко.
Після медичного огляду виноситься Постанова ВЛК. Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається відстрочка і потім проводиться повторна медкомісія, уточнює підполковник. Відповідно до рішення РНБОУ, військовиків строкової служби залучати до виконання бойових завдань у районі проведення ООС заборонено.
Адміністративне покарання передбачене за неявку у військкомат – перше порушення тягне за собою штраф від 85 до 119 гривень, повторне – від 170 до 255 гривень. Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
А це народ вас Розвеселю=) Дзвінок солдата додому після 1 місяця служби (ржака ))))https://www.youtube.com/watch?v=ufjqIHiUoqk