У рамках проекту «Інспектор RIA» журналісти перевірили, чи легко зайти з візочком у дитячі магазини, лікарні та поліклініки, державні установи. Заклади обирали, зважаючи на відгуки читачів. Високі бордюри, пандуси, які не відповідають вимогам, круті підйоми – ось що чекало на шляху.
Бути мамою, та ще й мобільною, зовсім непросто. Адже під час руху з візочком Тернопіль перетворюється на суцільну смугу перешкод. Простір пересування обмежений, похід до магазину, аптеки чи лікарні часом перетворюється на справжнє випробування.
Отже, вирушаємо. Рухаючись центром міста, заходимо в дитячий магазин, що розташований на другому поверсі однієї з будівель, що неподалік залізничного вокзалу. Пандуса немає, та й з такою висотою підйому облаштувати його там нереально.
Поручні є. Але толку з них? Хочеш потрапити наверх – тягни візочок. Зробити це можна двома способами – або занести на руках, або на задніх колесах по сходинках піднімати вгору. Підйом дуже високий, зусиль треба багато.
Запитуємо у продавця, як батьки можуть потрапити у магазин, якщо тут так круто. Жінка зітхає, мовляв, що зробить. Але коли вже мама піднялася наверх із візочком, може за проханням допомогти їй спуститися назад, якщо не буде інших відвідувачів.
Біля дитячої поліклініки на вул. Федьковича є спеціальна металева конструкція, де можна залишити візочок. Щоправда, потрібно мати замок, аби пристебнути його, щоб «не поїхав» без вас.
Заїзд у поліклініку є, поверхня уже з ямами, тому колеса шпортаються. Відкривши однієї рукою двері, заїжджаємо всередину приміщення. Тут теж можна залишити візочок – у вестибюлі. Ніхто з працівників закладу нас не виганяв.
Отже, потрапити з візочком у поліклініку можна. На поверхи дитину потрібно нести на руках.
Вхід у комісійний дитячий магазин, що на Канаді, заборонений. Про це повідомили читачі. Під час візиту журналістів вивіски на дверях не було. Але заїхати з візком всередину приміщення виявилося проблематично. Дуже тісно, не розвернутися.
Працівниця каже, що на дверях знову напишуть, що заходити з візками не можна, бо місця у магазині немає. До того ж, діти можуть травмуватися через гострі кути. Отже, мама повинна залишити дитину на вулиці?
Наступний пункт – міська дитяча лікарня, що на вул. Клінічній. Пандус є, поручень теж. Заїхати з візочком можна, але розташувати його на порозі складно. За колоною стояв велосипед, і все – для візочка місця вже нема. До того ж, під ногами була калюжа, щоб дістати дитину, треба в неї вступити.
На дверях лікарні оголошення: «Вхід без бахіл заборонений». У бахілах, але з візком у руках. Жарти жартами. Але ст. 24 Конституції України передбачено, що не може бути привілеїв чи обмежень за будь-якими ознаками, та статтею 33 закріплено право кожної особи на свободу пересування.
Далі рухаємось на «Бам». У ТРЦ «Рай Центр» є дитячий магазин «Чудо-острів». Крутий пандус, на щастя, уже обгородили. Читачі газети просили перевірити, навіщо тут такий крутий спуск. Адже він не функціональний.
Працівники дитячого магазину зізнаються: пандус не відповідає вимогам. Але кажуть, що до них можна легко дістатися, скориставшись ліфтом у торговому центрі. Про це є повідомлення на колоні біля входу. Але його не одразу помітиш!
Потрапити без пригод в обласну дитячу лікарню не вдасться. Якщо з візочком, то потрібно обходити через приймальне відділення. Адже біля центрального входу на вас чекають американські гірки. Пандуси під кутом майже 90 градусів – це справжнє випробування як для мам з дитячими візками, так і людей з обмеженими можливостями.
Питання: для чого вони тут? Заїхати нереально – перевірили. Лялька, яку використовували під час експерименту, не постраждала, але дитина могла б вилетіти. До слова, у Тернополі – добрі люди та справжні чоловіки. Адже вони без сумнівів кидалися на допомогу.
На «закуску» залишили приміщення обласної державної адміністрації. Є пандус не тільки ззовні, а й всередині приміщення.
До голови ОДА Степана Барна заїхати можна без проблем, біля підйому є поручень.
А от з правого боку, де розташовані кабінети обласної ради, уже проблематичніше. На сходи з візочком не піднятися — без сторонньої допомоги не обійтися.
От вам і «доступність».
— Усі заклади охорони здоров'я мають пандуси та спеціальні заїзди для маломобільних верств населення. Щоправда, є старі приміщення, де технічно встановити їх проблематично, тому там обов’язково встановлюють кнопку виклику персоналу. За сигналом працівники допоможуть потрапити у приміщення.
Для батьків ми облаштували спеціальні конструкції, де можна залишити візочки. Їх також можна поставити і у приміщеннях, якщо умови дозволяють. Зрештою, із будь-якими питаннями можна звернутися до адміністратора.
— Є наказ управління, аби привести всі пандуси та заїзди у відповідний стан. Що стосується обласної дитячої лікарні, підйом справді високий, технічно змінити його не можемо, адже заклад розташований на підвищенні. З візочком можна заїхати з боку приймального відділення.
Ми виправимо ситуацію – встановимо показники, за якими люди можуть дізнатися напрямок руху. А також покращимо умови для пересування відвідувачів лікарні.
— Створення реального безбар’єрного простору для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп є однією з першочергових вимог у зв’язку з ратифікацією Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та Угоди про Асоціацію з ЄС. Ці державні будівельні норми, на відміну від попередніх, стають обов’язковими. І всі інші ДБН, які сьогодні розробляються і приймаються, також враховують потреби людей з інвалідністю та інших маломобільних груп. Важливий фактор доступності — це універсальний дизайн або розумне пристосування об’єкта чи послуги. Відмова в такому пристосуванні є дискримінацією великої кількості людей і порушенням норм Конвенції. Тому для того, щоб проектувати правильно, Мінрегіоном були розроблені і наразі презентовані нові державні будівельні норми. ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд». У них наведені всі необхідні технічні характеристики влаштування елементів безбар’єрності, а також конкретні візуальні приклади, як це потрібно робити. У документі йдеться про влаштування пандусів, спеціальних підйомників та інших засобів доступності для людей з порушеннями опорно-рухового апарату. Тактильної підлогової плитки, інформаційних таблиць та позначень шрифтом Брайля, інших візуальних елементів і аудіопокажчиків для людей з порушеннями зору. Дублювання важливої звукової інформації текстами, організації сурдоперекладу, використання систем звукопідсилення для людей з порушеннями слуху та інші важливі зміни.
Щодо пандусів, висота має становити 8 градусів, на 1 метр висоти має бути 12 метрів довжини, а кожних 6 метрів має бути майданчик для відпочинку, ширина пандуса має бути 1.20 м. Перила повинні бути розташовані на висоті 70 см і 90 см.
Кнопка виклику має таке відношення до доступності, як секс по телефону до реальних стосунків.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер