Зараз на обліку поліції перебуває 1950 осіб, які вчинили насильство в сім`ї, з них 88 - це жінки.
Не тільки побиття одного із членів сім'ї вважається насильством, це і моральний, емоційний, психологічний, економічний тиск на людину.
Оля і Василь з Тернопільщини (імена змінені - прим. ред.) - успішні та відомі в районі люди, добилися певного кар'єрного рівня. Пані Оля - високопосадовець, чоловік - успішний бізнесмен. Проте їхня сім'я розпадалася через постійні конфлікти та сварки. Василь часто пив, не ночував вдома. Дружина неодноразово викликала поліцію через погрози чоловіка та психологічне насильство з його боку. Жінка хотіла розлучитись, проте чоловік тиснув на неї, щоб вона цього не робила. Пан Василь не бив дружину, проте було психологічне насильство, погрози, чоловік обіцяв створити нестерпні умови життя для неї, якщо жінка з ним розлучиться.
Поліція направила Василя на спеціальний корекційний курс, який діє в Тернополі, де з ним працювали психологи, лікарі, священики, допомагали виправити поведінку та змінити ситуацію в сім'ї.
- Під час курсу чоловік постійно тримався осторонь всіх учасників роботи, був мовчазний, - розповіла спеціаліст відділу сім'ї та молоді Оксана Шуль. Соціальний працівник думала, що він просто марно проводить час під час курсу. Проте одного дня прийшла його дружина і сказала, що не знає, що роблять з її чоловіком спеціалісти і що вони йому говорять, проте чоловік радикально змінився: почав приділяти увагу дітям, дружині, змінив свою поведінку. Таким чином, незважаючи на те, що заява на розлучення від пані Ольги вже була у суді, сім'я збереглась і ситуація налагодилась.
З початку 2017 року в Тернопільській області у відділи поліції було 2329 звернень щодо насильства в сім’ях, з них складено 2213 адміністративних протоколів, по яких вживались заходи щодо людини, яка вчинила насильство.
В основному люди в поліцію звертаються тоді, коли вже є наслідки насилля, каже інспектор із зв’язків з громадськістю УПП в Тернополі ДПП Олександра М’ялковська. Тому потрібно шукати допомогу не тільки тоді, коли вже побили когось, але дзвонити на 102 чи звертатись в інші державні установи і тоді, коли на жертву в сім’ї здійснюється економічний, психологічний, емоційний тиск, наголошує інспектор.
Ті особи, які чинять насильство, стоять на обліку дільничих поліції, якщо до півроку вони не чинять повторне насильство – їх знімають з обліку. Людей, які повторно чинять насильство, направляють на корекційні програми – це програми, де з цими особами та жертвами насилля працюють психологи, лікарі, юристи, священики. Така програма безплатна, проте вона діє поки-що тільки в Тернополі та Чорткові. Корекційна програма має примусовий характер, оскільки до осіб, які відмовляються проходити її, застосовують адміністративні заходи.
Сім’ї, у якій вчинено насильство, після звернень в поліцію можуть надати соціальний супровід у центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Люди, які зазнають будь-якого виду насильства, можуть звертатися за допомогою в поліцію за номером 102 або дзвонити на гарячу лінію 0-800-500-335, а з мобільного - на номер 386, який працює в Україні. Якщо жертва не хоче викликати поліцію, може звернутись за допомогою за номером телефону довіри, який працює у Тернополі - 43-31-00. Крім цього допомогу потерпілим надають Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родина», який цілодобово працює, Тернопільський обласний центр соціальних служб для сімей, дітей та молоді.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 37 від 11 вересня 2024
Читати номер
Петро Білецький