Активні і небайдужі люди, які люблять своє місто та хочуть змінити його на краще, об’єднались у громадську платформу URBAN.te. Молоді архітектори брали участь в розробці проекту нової вулиці Чорновола, облаштування скверу волонтерів пам’яті Віктора Гурняка. Але найперший та наймасштабніший проект - це реконструкція “Циганки”.
У червні 2019-го року проект пляжу отримав гран-прі на всеукраїнського конкурсу архітектури та урбаністики Ukrainian Urban Awards. Окрім цього, URBAN.te також архітектори здобули перше місце в номінації «Ландшафтна архітектура та планування». А вже у серпні 2019-го одна із архітекторок, що працювали над проектом,Анастасія Джула стала лауреаткою обласної премії у галузі культури за підсумками 2018 року в номінації «Архітектура – імені Георгія Пінзеля».
Анастасія Джула розповідає, що над проектом їх команда працювала майже рік. Від ескізу до реалізації проекту зміни були дуже малими. Анастасія Джула каже, що втілити в реальність вдалось практично все.
- Кожен проект потребує багато роботи, - продовжує пані Джула. - Спочатку ми розробляємо його, потім проводимо громадські слухання, обговорення з людьми. Далі роботи над кошторисом, детальними кресленнями. Насправді - показати ескіз - лише маленька частина від всього. Реалізація розпочалась через рік. Потім був авторський нагляд за роботами.
Під час створення проекту Циганки, автори вивчали закордонний досвід створення таких відпочинкових зон та проводили чимало консультацій із людьми.
- Перше, що хотілося - це мати вільний доступ до води, - каже архітекторка. - Коли почали працювати - побачили, що там є рельєф і потрібно розбивати на рівні тоді й побачили як все можна розбити на зони. Так і появились нижня тераса, верхня тераса, велодоріжка і так далі. Ще перед роботою на громадських слуханнях багато людей говорило про збереження пляжної зони. Відповідно ми залишили зелений пляж.
Анастасія Джула розповідає, що зараз прогулюватись Циганкою для неї - справжнє задоволення. Адже бачити результати власної праці, які приносять задоволення людям - найвища нагорода.
- Хочеться, щоб трошки покращився догляд за цими місцями, - каже вона. - Потрібно, щоб за зеленими насадженнями краще доглядали, бо не всі дерева добре прижились. Також трохи псує загальний вигляд наявність великого батута на половині зеленої зони. Якщо вже створено такий пляж, то ми вважаємо, що варто йому приділяти належну увагу.
Активісти із URBAN.te. не зупиняються на своїх звершеннях. Молоді люди, які познайомились ще під час навчання в університеті, зараз жартома кажуть, що у них підростає вже друге покоління архітекторів. Дехто з них дружив ще змалку, хтось познайомився вже під час перших робіт. Хтось зараз живе та працює у інших містах, але планів в урбаністів ще вдосталь. Зараз вони працюють над проектом реконструкції Старого парку в Тернополі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер