Незвичайні фрукти та ягоди навчились вирощувати Леся та Степан Попики з села Сенів Козівського району. Вони переконують, нічого особливого для таких дерев не потрібно, а думка про те, що кава чи лимони не ростуть у квартирі — помилка.
— Справу розпочав мій свекор ще 10-11 років тому, — розповідає Леся Попик. — Спочатку майже два роки будували теплицю, потім купили саджанці банана, лимона, апельсина, нектарина та кави і почали їх ростити. Це було його хобі, так він відпочивав. Відпочивав, працюючи. Але результат потішив, ми мали фрукти, вирощені без хімікатів, екологічно-чисті.
Далі справою батька зацікавився пан Степан.
Для того, аби зібрати перші плоди довелось чекати близько п'яти років. Але воно того вартує, каже співрозмовниця. Тепер вдома завжди є чимале різноманіття фруктів. Ківі, манго, папайю та гранат висадили недавно тож зараз лише спостерігають за ними.
— Вже незадовго час для "пробудження" рослин. Тож зараз їм потрібно приділяти увагу, аби потім плоди були великими та смачними, — розповідає пані Леся.
Також в теплиці Попиків росте чимало спецій: лавр, розмарин, мурая.
Зараз подружжя вирощує фрукти здебільшого для власного вжитку, а от черенки (паростки) продають, щоб люди могли вирощувати їх у власних будинках.
— Лимони дуже цікаво ростуть. І не треба роками чекати, щоб вони давали плоди. Навіть якщо на малесенькому деревці один листочок, воно може дати плід, але це категорично не рекомендовано, бо рослина швидко виснажується. Тому ми радимо два-два з половиною роки зривати цвіт, щоб рослина підросла, — каже пані Леся.
Лимони найбільше плодів дають із грудня по березень.
— Найбільший лимон у нас заважив 1,5 кілограма. Це було десь чотири роки тому. Зараз маємо кілька сортів лимону, але саджанці продаємо лише одного сорту. Такий рекордний урожай дав Київський крупносортний лимон, він, до речі, теж пристосований до кімнатних умов, — говорить співозмовниця.
Зараз у теплиці найбільше дерево кавове. Для того аби з'явились плоди, довелось чекати чотири роки. Для дерева цей час знадобився, щоб набрати сил і плодоносити.
— Кава викидає цвіт постійно. Тобто, в момент, коли є плоди, можуть бути нові пуп'янки. Було таке, що ми одночасно збирали досить багато зерен кави, — каже Леся Попик — Самі пробували сушити, за уроками з Інтернету, бо де вдома взяти приладдя для обсмажки? Все ж, у нас вийшло. Ми її змололи та заварювали.
Смак кави, за словами жінки, був ніжнішим, а аромат було чутно у всій квартирі.
Жінка розповідає, що люди часто не вірять що такі фрукти можуть вирости у нас, думають, що їх реально дістати лише в "теплих краях".
— Саджанці пристосовані до кімнатних умов. Ми не рекомендуємо їх висаджувати на вулиці, бо морози, такі як в нас, вони не переживуть. Одна рослина, яку можна виносити на вулицю, це інжир. На зиму його треба накривати, але на вулицю можна виносити, — говорить пані Леся. — Для банана треба, щоб в кімнаті було не менше 13 градусів. От і все.
Рослини вдома будуть невибагливими. І хоча в теплицях умови для них найкращі, але вони чудово "дають собі раду" і в звичайних кімнатах. Їм не треба ні окремого світла, ні незвичного поливу. Усе, як із звичайними кімнатними вазонами. Раз в рік дерева рекомендують пересаджувати, влітку забирати зсохле листя. Щеплювати саджанці не потрібно, треба лише дочекатись, поки рослина підросте. Саджанці коштують від 80-ти гривень.
А ви б хотіли вдома мати власновирощені апельсини, лимони, банани чи навіть папайю? Напишіть у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер
Леся Яцик
Леся Попик reply Леся Яцик
Ольга Бучинська
Olena Fedorovych
Читач73
Леся Попик reply Читач73