Лиш би разом: фронтова історія рідних братів-артилеристів

Лиш би разом: фронтова історія рідних братів-артилеристів
  • Від початку війни два брати із Криворіжчини служать на фронті разом. Кожен із них відчуває відповідальність за іншого, хвилюючись за безпеку.
  • Ми продовжуємо проєкт «Героям слава». Знайомтеся, водії гарматного розрахунку тернопільської артбригади на псевда Хома і Хом.

Прискорюють Перемогу

Два брати з різницею у п'ять років (37 і 42) з дитинства були скріплені міцними і близькими стосунками, які стали фундаментом їхнього спільного життєвого шляху. Родом із Криворіжчини, відкриті та щирі, вони завжди стоять один за одного горою, і це ставлення переносять у військовий колектив, де діє принцип: про брата говори або добре, або нічого.

Разом із побратимами, які стали для них другою сім'єю, зупиняють ворога, облаштовують військово-польовий побут, жартуючи, що провели разом більше часу, ніж з власними дружинами.

Один із братів, Хома, зізнається, що головною мотивацією для нього є найдорожче — сім'я. Він воює, щоб його діти не бачили того, що доводиться бачити йому. А старший брат, Хом, створити власну сім'ю планує після війни. Тому обидва усе роблять для того, щоб прискорити Перемогу. 

Відео дня

Лиш би не роз’єднали

Почалася їх спільна військова історія з того, що удосвіта, в перший день повномасштабного російського вторгнення, старший брат зателефонував молодшому: війна… Відпрацювавши останні зміни, обидва подалися до військкомату, залишивши усі справи, заради захисту рідної землі.  

— Ми працюємо на гірничо-збагачувальних комбінатах, коли прийшли у військкомат, нам відразу сказали: «у вас же «броні»!», — пригадує Хома. — Ми це знали, але просили одного: щоб нас не роз'єднували. Тому нас направили в артбригаду: там якраз були потрібні водії. 

Далі хлопці розповіли, що добиратися до Тернополя їм довелося в евакуаційному поїзді «Кривий Ріг Львів» разом із сотнями вимушених переселенців — жінок і дітей. Усі їх приймали за ухилянтів, навіть погрожували висадити з поїзда, адже хлопці їхали в цивільному одязі, маючи при собі супровідні документами, які видали у військкоматі. Доводилося постійно засвідчувати мету переїзду і пояснювати, що прямують до військової частини у Тернопіль. 

До речі, разом із братами тоді ще був їх кум, який досі з ними служить у тій же бригаді. 

Знайшли маму  

На початку березня хлопці вже були на бойових позиціях. Їх найперший напрямок —

Житомирщина. Спогади про цей період — відчуття невідомості, пронизливого холоду і сірості.

— Тоді ще багато не розуміли: як поводитися, чого чекати, куди направлять, — пригадують в розмові військовослужбовці, — та з часом адаптувалися, а, щоб не замерзнуть, обіймалися і грілися. 

Нерідко доводилося в морозну погоду спати під деревами на кариматах або в кабіні машини. Але й такі перепочинки були дуже короткими — по дві-три години, бо велася постійна, інтенсивна стрільба, кажуть. 

— Окупанти скидали бомби з літаків, одна навіть впала в дворі неподалік від розрахунку, але, на щастя, не розірвалася, — розповідають брати, доповнюючи один одного.  

Зігрівали також дбайливі волонтери. Одну із найактивніших назвали «мама Люда». Вона й досі невтомно підтримує розрахунок, де б вони не були. 

Колись — рибалили, тепер — воюють

Відтоді  брати більшість часу проводять разом. Раніше працювали обидва водіями двох розрахунків в одній батареї, переважно їх виїзди були почерговими, бувало, що доводилося виїздити одночасно, коли по цілях відпрацьовували дві гармати, іноді їх на більш тривалий термін спрямовували в різні точки, та все ж завжди відчувають присутність один одного. Зараз Хома виконує обов'язки техніка батареї контролює переміщення техніки її обслуговування, надає допомогу в ремонті, організовує роботу водіїв. При цьому брати продовжують служити разом в одній батареї. 

— Змалечку, а тепер особливо, відчуваю відповідальність за брата, — доповнює розмову старший Хом, — Хома виїжджає — я чекаю, хвилююся, — я виїжджаю — у нього те саме. 

— У дитинстві брат заступався за мене, я завжди знав: якщо якісь проблеми завжди допоможе вирішити, і це у нас взаємно, — каже Хома.

З дитячих років, незважаючи на п’ятирічну різницю, хлопці були разом, пригадують, як любили рибалити. У спогадах немає якихось незгод чи суперечок, це — скріплені родинні стосунки, які з часом стають ще стійкішими.   

 

Більше, ніж сім'я

Свою щирість, відкритість переносять у дружній колектив, який давно став для них другою родиною.

— У нас є правило: про брата — або добре, або нічого, усе обговорюється, ніхто ні про кого тут не говорить позаочі, усе висловлюємо щиро, в очі, — говорить Хома, — усі давно здружилися, спілкуємося з рідними у присутності колективу, всі проблеми, радощі — спільні, знаємо і про болячки, і про покупки, даємо поради, спільно допомагаємо обирати подарунки до свят. 

Усі рідні, на іншому кінці «дроту» звикли до цього, вже давно знайомі між собою, усе переплетено, кажуть брати. 

— 24/7 — разом, — продовжує з усмішкою Хома, — сумарно ми прожили тут більше, ніж зі своїми дружинами — не кожна сім'я витримає таке навантаження (сміється, — прим. ред.).

Об'єднують хлопців спільні цінності, відданість справі та взаємна підтримка, яка є основою їхньої міцної дружби. 

«Ета наша лєлєка»

Доброзичливі жарти стають основою їхнього колективного духу, який допомагає зберігати оптимізм навіть у найскладніші моменти.

— Служить з нами російськомовний побратим, — пригадав одну із веселих історій Хома. — Якось у небі зненацька з'явився російський ланцет. Він вилетів із нашого боку, тож побратим подумав, що це — український розвідувальний БПЛА і вигукнув «ета наша лєлєка». Ми досі сміємося, коли згадуємо цей епізод, його вигук став «крилатим висловом» колективу. Побратим, звісно, не ображається, вдосконалює свою українську. А з ланцетом, тоді все обійшлося: покружляв і пікірував. 

Побут хлопці облаштовують спільно, перетворюючи складні військово-польові умови на комфортне середовище. Кожен у чомусь майстер: хтось бліндаж облаштовує, хтось — позиції, хтось спортивний інвентар з акації, хтось куховарить, а хто не вміє куховарити — миє посуд. Кожен робить те, що до душі. 

Тут же дізнаємося, що старший брат Хом смачно готує. Найбільше хлопці люблять його борщ і плов. 

 

Звідси — 10, звідти — 50

Брати пишаються українським військом, мовляв, швидко навчаються, переозброїлися за тиждень, якщо окупанти можуть вистрілити 50 гармат і не попасти, то наші — 10 і всі влучно. Мотивує колектив їхні ж досягнення, майстерність, відчуття, що захищають рідну землю.

— З мінім озброєнням ми витримали, ніхто не очікував, — з гордістю ведуть далі. — Ми — вдома, за що воюють вони — не розуміємо. «Асвабадітєлі»? Кого ви «освобождаєте»? 

Чимало довелося пройти небезпек і тривог. Кажуть, що кожен обстріл — це моральний тиск. Нерідко вони були надто довгими. 

— Іноді йде обстріл 40 хвилин, а ти лежиш і думаєш, що робитимеш далі: як заскочити в машину, вивезти між обстрілами колектив, гармату, — ділиться Хома. — Найважливіше, що завжди знаєш — як варто діяти. Це приходить з досвідом.  

Разом з військовослужбовцями до війни звикли і місцеві. Тут Хома пригадав, що бачив, як бабці падали на землю під паркан, чуючи ворожі виходи. 

— Ворог теж розвивається, — насторожено зауважують брати, — ми зараз на важких напрямках, та завдяки розвідці завжди попереджені про можливі обстріли, знаємо, звідки їх чекати.  

Дивує часом поведінка загарбників. За відео з розвідувальних апаратів видно, що ті не повертаються назад. Навіть, коли залишається один, — не відходить, укріплюється. Можливо боїться розправи від своїх, припускають співрозмовники. 

 

Не за медалі

«Незламним героям російсько-української війни». Таку присвяту має медаль, якою нагороджений один із братів — Хома. «Горджуся тобою, брате», — сказав тоді, вітаючи, Хом… 

Історія братів продовжується, продовжується війна. Звісно усі хочуть додому, при кожній розмові чують подібні питання у телефонах. Їм давно час приділити увагу не лише рідним, а й власному здоров'ю — зношується, кажуть. 

Батьків у хлопців уже немає.

Хому вдома чекає дружина з двома дітьми: 16-річний син, 11-річна донечка. Заради них і воює, каже. Хом натомість лише планує створити свою родину. А наразі мріють лише про одне — закінчення війни з Перемогою, щоб найцінніші моменти в житті встигнути пройти з найближчими людьми — будучи здоровими і активними.  

 

Читайте також: «У мене три Віри: дружина, у Перемогу, і в те, що повернусь живим»

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Оксана Островська

    Божої опіки всім Захисникам України.

keyboard_arrow_up