Словник толерантності, або Як коректно говорити до і про людей з інвалідністю

Словник толерантності, або Як коректно говорити до і про людей з інвалідністю

Не героїзуйте та не жалійте: люди з інвалідністю не потребують співчуття чи ідеалізації. Звертайтеся до них так, як до будь-кого іншого, по імені. Будьте точними: якщо потрібно згадати про інвалідність, робіть це лише в доречному контексті.

Словник толерантності, або основні правила, як спілкуватися з людьми з інвалідністю і коректно говорити про них, оприлюднили на Фейсбук-сторінці Чортківської міськради. Перш за все зосереджуйте увагу на людині, а не на її інвалідності. Наприклад, кажіть: «людина з порушеннями зору», а не «сліпий». Уникайте зневажливих або застарілих термінів: такі слова, як «інвалід», «недієздатний», «каліка», «ДЦПшник» не є коректними.

 

Толерантна лексика

(ліворуч – коректна форма; праворуч – некоректна).

Відео дня

— Людина з інвалідністю – інвалід.

— Людина, що пересувається на кріслі колісному – візочник, колясочник.

— Людина з порушеннями слуху – глухий.

— Людина з порушеннями зору – сліпий.

— Людина з порушенням мовлення – німий.

— Людина з розладами аутистичного спектра – аутист.

— Людина з ментальними порушеннями – психічно хворий/псих.

— Людина з синдромом Дауна – даун.

— Людина з ампутованими кінцівками – ампутант.

— Людина з епілепсією – епілептик.

— Людина з ДЦП – ДЦПешник.

— Людина з ПТСР, людина з посттравматичним – кантужений.

 

Рекомендації щодо спілкування

* Не героїзуйте та не жалійте: люди з інвалідністю не потребують співчуття чи ідеалізації. Звертайтеся до них так, як до будь-кого іншого, по імені.

* Будьте точними: якщо потрібно згадати про інвалідність, робіть це лише в доречному контексті.

* Уникайте термінів «обмежені можливості» або «особливі потреби».

Корисні поради

* Завжди пам’ятайте, що слова мають значення. Толерантна мова сприяє рівності та включенню.

* Якщо ви сумніваєтеся, як правильно сказати, скористайтеся терміном «людина з інвалідністю» — це універсально прийнятий варіант, затверджений на офіційному рівні.

У грудні 2017 року, нагадаємо, народні депутати ухвалили законопроєкт, який вносив зміни до окремих законодавчих актів України, впроваджуючи використання терміну «особа з інвалідністю» та похідних від нього.

У січні 2018 року п'ятий президент України Петро Порошенко затвердив закон, який передбачав вилучення терміна «інвалід» з українського законодавства та офіційного вжитку.

Все частіше ми зустрічаємо на вулицях людей на милицях, на протезах, на колісному кріслі. Переважно це чоловіки, які дістали поранення на війні, захищаючи нас. Це реальність, яка змінює кожного, змінює суспільство і ставлення українців один до одного. Цілком природним є бажання допомогти людині з інвалідністю. Однак слід пам’ятати, що такі люди можуть бути вкрай вразливі і чутливі до порушення їхнього особистого простору. Тому, перш ніж допомогти, запитайте, чи є у цьому потреба, пише АрміяІнформ.

 

Уточніть, як можете допомогти

До прикладу, якщо ви побачили, що людина на колісному кріслі намагається піднятися пандусом чи здолати східці на милицях, — не намагайтеся одразу підкотити крісло чи підставити плече. По-перше, людина не обов’язково хоче, щоб її чіпали, а по-друге, не знаючи особливостей конкретного засобу пересування, ви можете навіть нашкодити.

Насамперед слід налагодити комунікацію. Запитайте: «Вам потрібна допомога?». Якщо звертаєтесь до людини з порушеннями слуху —скористайтесь жестами. Покажіть, що ви хотіли би зробити, а потім погляньте на неї, щоб отримати схвалення або відмову. Комунікація доступна всім, але кожен робить це по-різному: хтось словами, а хтось — в інший спосіб.

Якщо вам відмовили — усміхніться і не наполягайте.

Якщо людина погоджується, то підкаже, як саме ви можете допомогти.

Якщо людина погоджується, але не говорить, чим саме допомогти, — тоді поясніть свої дії, перш ніж щось робити.

Наприклад, запропонуйте:

  • Дозвольте, я стану ліворуч від вас і переведу на інший бік вулиці?
  • Чи хочете ви, щоби я взяв/взяла вас під руку?
  • Чи хочете ви, щоб я потримав/потримала вам двері?
  • З якого боку мені краще йти, щоби ми чули одне одного?

У такий спосіб ви демонструєте, що пропонуєте поміч і водночас цінуєте особистий простір іншої людини, не порушуючи його без дозволу. Крім того, така завбачливість дозволить запобігти додатковим незручностям. Адже люди з інвалідністю, які використовують різні додаткові засоби пересування, зазвичай мають власний алгоритм дій, а відчуваючи труднощі, застосовують додаткові опори, тож обов’язково уточніть, як саме ви можете допомогти.

 

 

Довідка

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування терміна «особа з інвалідністю» та похідних від нього https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2581-19#Text

Інформація про підписання закону https://www.ukrinform.ua/.../2383039-iz-ukrainskih...

Конвенція про права осіб з інвалідністю https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_g71#Text

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up