Подружжя Костишин виховує сина з інвалідністю. Вони, як ніхто, розуміють як непросто таким людям без спеціального транспорту. Тому вирішили придбати мікроавтобус та допомогти іншим.
Тернопіль наразі важко назвати безбар’єрним та дружнім до людей з інвалідністю. За останні роки в нашому місті можна помітити спроби створити доступне середовище для людей з івалідністю. Однак, у більшості магазинів, установ, аптек, на жаль, немає належних пандусів. А ті що є, м’яко кажучи, складно експлуатувати. Уваги потребує і громадський транспорт, який не облаштований засобами доступу пасажирів на інвалідних візках. Небагатьох переймає те, як люди з особливими мобільними потребами мають добиратися до лікарні, на навчання, роботу, зустріч з друзями, концерт. Відповідний транспорт для таких людей є нагальною потребою. Саме тому півтора року тому тернополянин Володимир Костишин з дружиною Оксаною реалізували громадську ініціативу «Веселі Колеса». Це спеціальний мікроавтобус, який безкоштовно возить людей з обмеженими можливостями.
Подружжю Костишин не байдужі проблеми таких людей, адже самі виховують дитину з інвалідністю. І тому добре розуміють, як непросто без спеціального транспорту.
- Народження сина Захара з важкою формою інвалідності відкрило очі на реальність, яка навколо нас, яку люди часто ігнорують, не помічають, – каже пан Володимир. – Тому ми і вирішили помагати іншим.
До придбання автобуса і його функціонування доклалося багато добрих людей, - благодійників та друзів Володимира та Оксани. Так, до прикладу водій, який возить особливих пасажирів, працює на волонтерських засадах. Оскільки у нього є основна робота, про перевезення потрібно з ним домовлятись заздалегідь. Також обов’язкова умова, щоб людину на візку хтось супроводжував. Мікроавтобус спеціально обладнаний для перевезення людей на візках. Там може розміститися три візки, які фіксують поясами. А також у салоні є ще 6 пасажирських місць для людей, які супроводжують людину з інвалідністю.
- Ми, наприклад, можемо забрати людину з лікарні, завезти на медпроцедури, - каже Володимир Костишин. - Але варто розуміти можемо возити людину не щодня, а лише коли дуже потрібно. Це неприбутковий проект, навіть не соціальне таксі, а волонтерська ініціатива.
Організатори проекту «Веселі колеса»відкриті до співпраці із різними громадськими організаціями і волонтерськими проектами, проводять акції для людей з особливими мобільними потребами і готові в міру можливостей допомогти з перевезенням.
- Влітку ми долучилися до проведення культурної програми, яку організовували наші друзі для людей на візках. Багато з них взагалі вперше за багато часу виїхали з дому, - пригадує Володимир Костишин. – Це була прогулянка містом, – Центр , набережна, парк та похід на піцу. Нажаль, людям на інвалідних візках вихід до Ставу з Центру міста надто складний. Треба їхати на Білецьку до «Циганки». Це дуже незручно. Ми мріємо реалізувати ще один проект – обладнати належний спуск від замку до набережної.
Взагалі пересування людей на візках у Тернополі справді дуже обмежене. Однак, гіршими є не видимі перешкоди і бар’єри, а ті які заховані в людських серцях, вважає Володимир Костишин.
- Навіть найкраща ініціатива з легкістю зводиться нанівець, коли зустрічає на своєму шляху байдужість, черствість, гордість, упередженість, жадібність, - каже чоловік. - Коли бачать не людину, не особистість, а тільки діагноз.
Пан Костишин закликах інших долучатись до добрих справ.
- Тернопіль серед міст нашої країни унікальний найбільшою кількістю церков на 1 квадратний кілометр і я б хотів, щоб кожна церква незалежно від конфесії мала такий транспорт, - каже Володимир Костишин. - Не просити в держави, а відкрити очі своїх парафіян на потреби людей. Якщо би це сталося, то повірте проблеми транспорту для людей з інвалідністю були б на 95% в Тернополі вирішені тільки за рахунок парафій.
Довідка
Спільноту «Ініціатива «Веселі колеса» ви можете знайти у соцмережі «Фейсбук». Якщо вам чи вашим знайомим потрібна допомога в транспортуванні, можна телефонувати за номером: 096- 821- 63- 86, або напишіть повідомлення у спільноту. Час поїздки потрібно узгодити заздалегідь. Якщо ви готові долучитися до цієї доброї справи чи маєте можливість допомогти матеріально, також можете писати у спільноту.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Сергій Надаль