Тернополяни Юрій та Леся Цікало розписали більше двох тисяч писанок

Тернополяни Юрій та Леся Цікало розписали більше двох тисяч писанок
Більшість тих писанок, що зараз є вдома у пані Лесі, вона написала у лютому цього року. Каже, що мала велике натхнення до творчості
Писанки пані Лесі та її чоловіка Юрія оформлені по-різному. Пан Юрій пише переважно в стилі Трипільської культури – у білому, чорному і коричневому кольорах, з характерним орнаментом. А писанки його дружини – кольорові, з лебедями чи сонцем, безкінечністю, квітами.

Подружжя тернопільських інженерів Леся та Юрій Цікало більше 25 років розписують писанки. На Тернопільщині це чи не єдина сім’я, де писанкарством займаються і чоловік, і дружина. За цей час вони зробили більше 2000 мистецьких виробів.

Майстри народної творчості неодноразово мали виставки, проводили майстер-класи, демонстрували свої роботи на мистецьких фестивалях. Їхні роботи є в Америці і Канаді, Хорватії, Бельгії. Були плани навіть побудувати музей писанок і відкрити свою школу писанкарства. Проте через економічну ситуацію у країні наразі це неможливо здійснити.

- Кілька років писанок узагалі не писали, - розповідає Леся Цікало. - То внуки були малі, то батьки хворіли, то роботи в селі було багато. Коли нездужала, теж не могла писати. Тепер уже внуки підросли. Я вже заслужила на те, щоб спокійно працювати. І дякую Богу, що маю можливість це робити.

Відео дня

Перша виставка подружжя відбулася в Тернополі в 1993 році. Тоді вони представили більше 300 писанок. А захопилися писанкарством наприкінці 80-х-на початку 90-х.

- У ті часи роботи не було, - пригадує пані Леся. - Спочатку було бажання просто мати роботу і давати собі раду. Я тоді в декреті була, якраз дочку народила. По телевізору побачила передачу про писанки і захопилася. Так почали писати писанки. Навіть вдавалося трохи продавати. По 10 доларів давали за наші писанки.

Уся колекція, звісно, не збереглася – чимало робіт подарували, деякі продали, чимало є за кордоном. Писанки подружжя є і в тернопільських музеях, частина зберігається в селі. Тож тепер доводиться писати нові писанки, аби підготуватися до виставки, яку родина Цікало планує показати наступного року. Кажуть, що потрібно розписати 200-300 писанок, аби люди мали на що подивитися.

Пані Леся розповідає, що вони з чоловіком - інженери, працювали разом у проектному інституті. Художньої освіти жінка не має, але колись певний час працювала на фабриці ялинкових прикрас - розмальовувала кульки на ялинку, свічники. Тож ці навички стали в нагоді. А в чоловіковій родині усі - надзвичайно творчі особистості: і чоловік, і його сестри - справжні майстрині.

- Я з Новосілки Підволочиського району, - розповідає пані Леся. – Не пригадую, щоб у селі було прийнято писати писанки. Уперше «живу» писанку побачила ту, яку сама ж і написала. То був символ сонця – зірка. А от мого чоловіка навчила розписувати писанки його мама, яка родом з Товстолуга, і бабуся з Львівщини. У них ці традиції передавалися з покоління в покоління. Така родина цікава – дідусь був греко-католицьким священиком, його вивезли в Сибір.

До речі, чоловік показав пані Лесі, як можна розписати писанку звичайним пером. Робота - дуже витончена, навіть краща, ніж коли виконувати її писачком.

Свої писанки тернополяни розписують звичайними перами, використовують віск із парафіном й анілінові фарби, якими фарбують вовну. На завершення вкривають яйце лаком.

Підготувати писанки - то чоловіча робота, зазначає співрозмовниця. Спочатку товстою голкою і дерев’яним молоточком треба зробити отвори, потім гумовою грушею видути вміст яйця, кілька разів промити. Гусячі яйця треба добре відчистити з порошком, а страусині - відшліфувати “болгаркою”, бо вони горбисті і з ямками, каже мастриня.

Цікаво, що писанки пані Лесі та її чоловіка оформлені по-різному. Пан Юрій пише переважно в стилі Трипільської культури – у білому, чорному і коричневому кольорах, з характерним орнаментом. А писанки його дружини – кольорові, з лебедями чи сонцем, безкінечністю, квітами. Кілька робіт зроблені в сучасній техніці травлення, коли розписану воском писанку тримають в оцті – писанка виглядає, як вирізьблена.

На писанках пишеться побажання, зазначає пані Леся. Це як поле, засіяне добром. Розмальовані яйця дарували рідним, дівчина - коханому хлопцеві. Там не може бути чогось злого. Дубове листя – символ здоров’я, квіти - весна, лебеді – вірність і кохання, зірка, соняшник – сонце.

Подружжя розписує і курячі, і страусині яйця, проте найбільше робіт – на гусячих.

- Дуже подобається саме на гусячому писати, - розповідає майстриня. – Воно має достатньо місця для малюнка. Кольори на ньому яскравіші виходять. Воно і фарбу краще вбирає. До речі, писанку неможливо повторити. І як яйце сприйме фарбу, завжди залишається загадкою.

Це складна і тривала робота. Аби розписати гусяче яйце, потрібно в середньому 10 годин. 

- Треба і руки вимастити, і не завжди вдасться задумане. Але то не описати словами, яка радість виникає, як легко стає, яке свято для душі, - каже майстриня. - Весь секрет – це натхнення і терпіння. Коли пишу писанку, тоді якось по-іншому дивлюся на життя. Усе матеріальне відступає на задній план. Ти ніби утікаєш від важкого життя. Має бути спокій, аби продумати малюнок, бо повторюватися не хочеться. Тепер мені уже ніби й легше, бо внуки підросли. Тож заслужила час на творчість.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
18:00 На Тернопільщині службова недбалість посадовця спричинила збитки екології на понад 1,7 млн гривень 17:15 Три проєкти з Тернопільщини отримають фінансування в межах «Програми відновлення України III» 16:30 У Тернополі зупинили водійку Lincoln, яка керувала автомобілем «під наркотиками» 16:00 12 військовослужбовцям присвоять звання «Почесний громадянин Тернопільської області» посмертно Від читача 18:31 Концерт гурту "Очеретяний кіт" 15:30 Виконавчий комітет розглянув петицію про створення інклюзивного тротуару на Корольова 15:00 Топ вакансій тижня у Тернополі – знайди роботу прямо зараз! (оновлено 2 квітня) 14:45 Аварія біля села Цебрів: загиблого водія із металевої пастки вивільняли рятувальники 14:15 Уряд розширив можливості для бронювання працівників оборонки, водоканалів та енергокомпаній 13:45 24 собаки допомагають поліцейським Тернопільщини у боротьбі з наркотиками, зброєю та тероризмом photo_camera 13:00 У Кременецькому ботанічному саду розпускається «Квітка надії на весну» photo_camera 12:30 У Бережанах жінка облила суперницю хімією 12:00 Через ремонт частково обмежать рух транспорту на Коновальця 11:30 Біля села Цебрів сталась смертельна ДТП: зіткнулися дві вантажівки та бус 11:10 На вулиці Степана Будного зіштовхнулися Lexus та Audi: що відомо photo_camera 11:00 Сертифікатів на понад мільйон вручили ветеранам та їхнім дружинам для розвитку власної справи 10:30 У Тернополі знайшли зниклу 14-річну дівчину 10:10 Лемківська прикраса поповнила перелік елементів нематеріальної культурної спадщини Тернопільської області photo_camera 09:35 На Київській згорів закинутий дачний будинок 09:00 У Вишнівецьку громаду «На щиті» повернувся Герой Петро Байдецький
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up