Отець Василь, священник УГКЦ, служить у Скалі-Подільській та Лосячі, що на Тернопільщині. Він відомий як священнослужитель, який проводить щоденні онлайн-трансляції ранкових та вечірніх молитов у Instagram.
35-річний отець Василь Германюк започаткував таку новацію із онлайн-трансляціями молитов для вірян молодшого покоління, які чимало часу проводять у соцмережах. Зараз на Instagram сторінці священника - майже чотири тисячі підписників, а також понад тисяча - на його Ютуб каналі.
- Бабка мене, коли я був маленький, завжди водила до церкви. Потім, коли почав підростати, то закінчилась ця справа. А одного дня, коли я був у сьомому класі, пішов на риболовлю. Пам’ятаю, це було свято Івана Хрестителя. У той день я зайшов покупатися і почав тонути. Справді вже дивився у вічі смерті, йшов на дно. Коли ж вже був знесилений, мені прийшла думка про Бога та я крикнув^ “Ісусику, допоможи”. І я знайшов у собі сили, аби виплисти вгору. І тоді подумав: “Ісусе, роби зі мною, що хочеш.” Відтоді й розпочався мій шлях служіння Богові.
Після завершення школи священник пішов вчитись у Бучацький колегіум при монастирі. Потім навчався у Чортківський дяківсько-катехитичній академії, в Івано-Франківській духовній академії.
- І вже десять років тому я почав служити у Скалі-Подільській, - каже отець. - Я прийшов на парафію із близько 30-ти людей. Але працював багато із молоддю і так склалось, що діти привели батьків у церкву. Згодом о.Василю запропонували бути священником ще й у Лосичі.
- Одного разу, працюючи із молоддю, запитався у них, куди вони викладають фотографії свої релігійного змісту. Усі кажуть: “Викладаємо в Instagram ”. Я й захотів перевірити, чи не соромиться молодь викладати в інтернет фото релігійного змісту. Отак три роки тому я й зареєструвався в цій соцмережі.
Священник переглядав прямі трансляції молоді, а одного разу вирішив і сам зняти.
- Я подумав, що тих кілька молодих осіб, які прокинуться і будуть дивитись, хто кого лайкав, натраплять на мою трансляцію, і в них прокинеться совість. І тоді, якщо вони ще не встигли помолитись, то разом зі мною це зможуть зробити, - каже отець Василь.
Спочатку онлайн-трансляції молитов священник робив лише у неділю. Тоді їх дивились дуже мало людей, але з часом прибічників ставало все більше і більше.
- У мене з’явилась можливість згуртувати людей онлайн. Навіть дистанційно я можу бути духовним порадником, - розповідає співрозмовник. - Ця коротенька молитва щодня - це вже дуже багато. Я пробував робити і мультимедійні проповіді. Тобто, проводив проповідь, а на проекторі відображались найважливіші фрази. Як тільки бачу щось нове та цікаве, то пробую інтегрувати це в церкву.
За часи існування молитви в мережі о. Василь вже сформував свою молитовну громаду. Він каже, що кожного дня на молитви "приходять" сотні людей, які залишають свої прохання у коментарях до трансляції.
- Люди пишуть про свої намірення: "за здоров'я", "за щасливий шлюб", "за допомогу у хворобі" і я бачу віру, яку можна підсилити, - каже священник. - Люди вірять не в ефір, не в священника, а в Бога. Тому що ми всі збираємось у такий спосіб так само як збиралися б у церкві.
Отець каже, що багато людей, які моляться із ним, перебувають за кордоном, а тому потребують особливої духовної підтримки. Якщо вони у час молитви на роботі, то потім можуть передивитись ефір у збережених історіях. Є серед підписників отця і парафіяни церкви, де він є настоятелем.
- У мене бувало таке, що людина у переписці розповіла всі свої проблеми. Я скинув їй текст молитви і запропонував помолитись разом. За декілька хвилин ця жінка мені відписала, що вона плаче, але їй стало легше, - каже священник. - Всім своїм підписникам, які пишуть до мене, я кажу: “Ти не сам/сама. Я готовий вислухати.”
Окрім щоденних ранішніх і вечірніх молитов, о. Василь проводить і тематичні проповіді та роз'яснення. Священник каже, що припиняти молитви в соцмережі не збирається, а навпаки - має нові плани для збільшення молитовної сили. Отець Василь каже, що його часто питались, чи можлива сповідь у соцмережах.
- Відповідь очевидна. Вона неможлива, як і по телефону. Бо при сповіді обов’язкова присутність каянника та священника фізична і духовна. Це є таїнство Господнє і до цього ми дуже серйозно мусимо підходити, - розповідає отець Василь. - Але у соцмережі може бути духовна бесіда.
Отець Василь вирішив допомогти своїм парафіянам, які чекали його з Йорданськими відвідинами, організувати максимальну зручність при очікуванні.
- Попередніх років я сформував список бажаючих, які хочуть, щоб саме я помолився у їхніх оселях, а згодом сповіщав вірян за допомогою СМС про день і час коли зможу завітати з молитвою, - розповідає отець Василь.
А цьогоріч заради максимальної зручності щодо інформування про місця свого перебування за допомогою Viber організував розсилку свого маршруту. Та на цьому отець Василь не зупинився. Він запровадив можливість спостерігати парафіянам за точним місцем свого перебування завдяки передаванню геоданих через Google Maps.
- Це вимагало додаткових зусиль, та мені теж було цікаво спрактикувати такий інтерактивний метод, - каже священник. - Це інтегрування сучасності в Церкву. Віряни, ділячись своїми враженнями, висловлювали вдячність, адже це було надзвичайно зручно при плануванні їхнього часу на працю, навчання, господарську діяльність і своєчасну зустріч зі своїм священником.
- Я хочу залучати молодь до церкви. Я вживаю сучасні слова, не повчаю їх, а пояснюю, - каже співрозмовник.- Я навчав дітей до першого Причастя, різними методами інтерактивними, навіть доходило до того, що був вимушений й фокус якийсь показати. Загалом говорю із молоддю їхньою мовою.
Отець Василь каже, що намагається до дітей ставитись, як до дорослих. Його аудиторія у соцмережах - це молоді люди. Усіх охочих запрошує долучатись до його молитовної громади.
Instagram: @hvmnew
Facebook: Василь Германюк
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Тепер став ловцем юних душ людських. Читаю діткам уроки в недільній школі.