Гурт з Тернополя зняв кліп на передовій. Для чого повезли туди унікальний дерев’яний щит?

- Гурт «Новимний Кудень» існує у Тернополі з 2014 року. Нещодавно хлопці їздили на передову до бійців «Правого сектору», де знімали патріотичний відеокліп до своєї нової композиції «Український щит». Музиканти планують, що реліз пісні буде липневим і вже скоро містяни та любителі heavy-металу зможуть почути її на всіх платформах.
- Як проходили зйомки кліпу? Про унікальний спеціально виготовлений для відео дерев’яний щит, та як його везли з собою – читайте в інтерв’ю.
Перший склад «Новимного Кудня» сформували Назар Сарабун, Роман Деркач та Руслан Гірчак. Акустичне тріо разом зіграло кілька пісень на благодійному вечорі просто неба на центральному майдані Тернополя ще у грудні 2014 року.
Тоді відбувався захід на підтримку добровольців – захисників Донбасу від московських зайд. Вдруге хлопці виступили на благодійному фестивалі «Сталевий Промінь Волі» 30 січня 2015 року, куди прийшли вже з назвою, більшим репертуаром та доповненим складом в особі басиста Томаша Кантелюка і драмера Антона Нечипіра. Цю дату музиканти вважають за офіційний День Народження ансамблю «Новимний Кудень».
– Відтоді зі мною залишився працювати над піснями лише Роман. Ростик Фук приєднався до нас навесні 2015-го. Перший виступ із ним відбувся для вояків-добровольців на одній із військових баз. Назар Сарабун тепер воює, на його місці Роман, а на бас-гітарі з 2019 року – Василь Трощанський. З початку 2021 року на барабанах грає Павло Дмитраш. Він дуже любить Івано-Франківськ і втік туди, – розповідаючи, усміхається вокаліст гурту Руслан Гірчак. – Павло зігрався з тамтешньою ватагою «Брати Станіслава», то тепер на дві групи. Загалом, за весь цей час склад наш часто змінювався.

Про що пісня «Український щит» і які сенси в неї закладено? Як реагували наші захисники, потрапивши у кадр на зйомках? Що тепер є найважливішим для кожного свідомого українця? Подальшу розмову з музикантом Русланом Гірчаком подаємо у форматі «запитання-відповідь».
Пісня про роль України «в театрі абсурду»
Розкажіть, що співаєте зазвичай, на яку тематику створюєте пісні?
– Всі наші композиції є про любов. Навіть якщо ми, для прикладу, співаємо про те, як український месник (Кат – маскот групи, символ, головний персонаж творів) страчує паразита-чиновника, то це тільки з любові до рідної землі та народу.
Чи важче стало творити у воєнний час?
– Якщо Ви маєте на увазі повномасштабну фазу війни, то від її початку в мене народилось дві пісні, а ще дві в зародку. Не раз чув від Ростика, що якось йому тепер гітара, як не своя. От на нього вОйна повпливала гірше. А за решту з гурту не знаю. Тепер у нас ще більше прагнення гуртуватись і творити, адже робимо це задля перемоги. «Новимний Кудень» фактично утворений на війні та волонтерстві, тому ми просто продовжуємо йти своїм шляхом.
Про що розповідає пісня «Український щит»? Як довго вона писалась?
– Український щит – пісня про «до і після»: яким світ був і яким повинен стати, якщо ми, звісно, люди розумні. Вона про роль України у цьому, сучасному, між «до» та «після», світі. Про роль в театрі абсурду, де світ вигодовує тирана, а потім той іде війною й погрожує тотальним ядерним знищенням. Композиція також про єдність із нами найближчих дружних країн, котрі допомагають стримувати орду, і про заклик іншим ставати пліч-о-пліч, а не спостерігати, наскільки міцним виявиться Український Щит. Писалась пісня дуже швидко й легко, вируючи словами, фразами, римами в голові цілодобово, у постійному потоці із новин, подій та сирен.

Коли планується реліз композиції?
– Вона вже на стадії фінального зведення, але попереду ще робота над відео. Дуже хочемо щоб реліз був липневим. О, до речі, саме в липні 2015 року вийшли наші перші сингли «Лиса гора» та «В рядах Безсмертних».

Власноруч створив дерев’яний щит для відеоролика
Для зйомок кліпу ваш гурт спеціально їздив на передову. Чи складно було організувати таке? Не боялися ризикувати своїм життям?
– Так, для зйомок певної частини виднограю треба було зганяти туди й назад. Ми поїхали саме до підрозділу, котрим керує наш Назар, адже хочемо цим кліпом залучити глядачів до збору коштів на потреби його воїнів, що входять до складу 2 окремого батальйону ДУК «Правий сектор». Навіть про приблизне місце Вам не скажу з очевидних причин. Організовувати нічого не довелось.

Потрібно було просто йти за плином подій, бути їх свідком, та фільмувати. За життя якось не думалося, не боялось. Раз ми є одним фронтом, дехто вже вісім років під постійними обстрілами, то чому вони мають не боятись, а я боятись? Та й скажіть, яке місце в Україні є зараз безпечним?
Як відреагували самі військові на подібну затію?
– Все йшло дуже гладко. Коли ми приїхали, багато хто нас навіть впізнав та розпитував про справи «Кудня». Тому коли десь щось знімалось, бійці охоче долучались і ніхто не встидався опинитись в кадрі (сміється.). Особливих курйозів не траплялось, але місцями було весело.
Ви виготовили унікальний дерев’яний щит для кліпу? Як довго його робили та що символізує цей масштабний виріб?
– Щит я створював рівно місяць. Від ідеї до готового виробу спливло рівно 30 днів. Закінчивши роботу, в той же день поїхав на передову до Назара і хлопців. Щит, як випливає з назви пісні, є головним предметом візуального і смислового наповнення й оформлення синглу. Він символізує український опір ординським навалам, що неодноразово загрожували Європі. Щит взагалі виготовлявся для обкладинки, але як же не зняти відео, коли у тебе є такий об’єкт?
Цікаво, як везли його на передову?
– Кинули в машину, та й повезли! Я гадав, що можливо він привертатиме увагу на блокпостах, але серед пакунків з допомогою, техзасобами та тією горою продуктів, що люди назбирали бійцям, щит вигідно загубився в багажному відділенні і щасливо доїхав з нами до пункту призначення.
У війну немає бути часу на відчай!
Ким з музикантів надихаєтесь наразі? Кого слухаєте найбільше?
– У моїх колонках ще більше лунають українські банди. Здебільшого, це наші blackmetal-колективи. Усі ці мною давно шановані виконавці є зараз свідомі у своїй громадянській позиції, у підтримці України в війні з окупантом. Ніякої вати. Nokturnal Mortum, Khors, Drudkh... Дуже тішусь, дізнаючись, що якісь мої кумири світової рок-музики займають проукраїнську позицію та офіційно про це виголошують, і ба більше – своєю творчістю допомагають нам, збираючи кошти на потреби війська. Це неабияк окриляє і додає сил. Цей список великий.
Виокремлю хіба що латвійський Skyforger, лідер котрого – Петеріс Кветковскіс, доєднався до роботи над піснею «Український Щит», записавши партію соло-гітари. Його банда активно приймає участь у різних благодійних концертах, де збирають кошти для ЗСУ, організовує подібні акції. Тішить, що автори альбомів, які я люблю з юності, виявились нашими справжніми друзями.

Поділіться планами на майбутнє. Що робитимете далі?
– До великої вОйни ми почали запис другого альбому, встигли накопичити матеріал для кількох пісень. І раптом в процес встряг «Український Щит»! Маємо намір випустити сингл, дописати альбом та видати його якнайшвидше, але після перемоги України над московією. Слід якнайшвидше перемогти ворога і завершити роботу над новою платівкою, включивши в неї нову пісню. Це і є найближчі плани, якими зараз горить «Новимний Кудень».
Чим, на вашу думку, мотивувати себе людям, аби не впадати у відчай?
– У відчай впадають, коли нічого не роблять. Треба так, щоб не було на це часу, а ще на розбрат, чвари та всілякі дурниці. Слід робити будь-що для перемоги – найголовнішої спільної мети українців і всього цивілізованого світу! Об’єднуватись і допомагати ЗСУ! ЗСУ зараз – це ВСЕ! Це наш бог, мама і тато. Це наша запорука свободи і життя взагалі. Це брама в майбутнє. Допомагайте війську та один одному! Словами пісні «Український Щит» – «єднатись у праці святій». Нас чекають великі зміни, але для цього треба працювати, «щоб жити й пишатися ім’ям Земляни».
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.