Успішний майстер у іншій ролі: кондитер став артилеристом

Успішний майстер у іншій ролі: кондитер став артилеристом
  • За цивільною спеціальністю він — кухар-кондитер, а на час війни — командир розрахунку тернопільської артбригади на псевдо Терен. Продовжуємо проєкт «Героям слава» 
  • Найважливіша ціль підрозділу — це збереження життя побратимів, каже: «Піт артилерії береже кров піхоти»

У мирному житті він мріяв про власний ресторан у Парижі, а на війні «смажить» ворожу техніку. Він був одним із тих, хто першими став на захист України ще з лютого 2022-го. З іронією та професіоналізмом Терен майстерно керує розрахунком, захищаючи побратимів на передовій.

Не до десертів

Замість паризької вишуканості — поле і болото, замість фартуха — піксель, замість рецептів — координати ворожої техніки. «Не до десертів», — жартує він, залишаючись тим самим майстром своєї справи, але тепер у зовсім іншій ролі.

Відео дня

Родом наш Герой із Івано-Франківська, і з перших хвилин війни не залишився осторонь. — Коли 24 лютого все почалося, я вже був у військкоматі, — розповідає Терен, згадуючи день, що змінив життя мільйонів. — Строкову службу проходив у тернопільській артбригаді, там якраз потрібні були спеціалісти, тому розподілили туди. 25 лютого я вже був у частині. 

Ці події наш співрозмовник констатує так, ніби мова йде про звичайний робочий день.

Бойовий шлях Терена простягнувся через Київ, Суми, Донецьк, Харків, Запоріжжя. Найважливіша ціль підрозділу — це збереження життя побратимів, каже: «Піт артилерії береже кров піхоти».

Точність — наша сила

Сучасна війна — це постійна зміна тактик і засобів боротьби. Ворог діє масштабно, і кількість їхньої техніки та живої сили вражає. 

— Снарядів, техніки — у них цього вистачає, але майстерність не завжди на висоті, — говорить Терен, обережно оцінюючи сили противника. — Недооцінювати не можна, але й ми не відстаємо: влучність вища, навіть якщо війська менше, — із гордістю додає він.

Головне — швидкість і точність. Терен згадує, як із перших пострілів часто вдавалося вразити ціль:

— Швидко обробляємо координати, розвідка тепер працює на 150-200% краще, ніж на початку війни. 

Влучність зростає, менше снарядів витрачають на кожну ціль. 

— Буває, треба п’ять, 10, 15 пострілів, а часом і з першого попадаємо!  — розповідає командир. 

Особливо приємно хлопцям отримувати подяки від побратимів, які повертаються з позицій і відзначають важливість роботи артилеристів, передають вдячність з нульових позицій і командири.

Колектив — як сім'я

Бойові будні наповнені не лише обстрілами, але й теплими стосунками між побратимами. Терен із гордістю розповідає про свій колектив: 

— У нас тут сім'я — я маю вісім братів різного віку, найстаршому за 50, середній вік — 35. 

І хоч умови на фронті далекі від ідеальних, бійці створюють комфорт у побуті власноруч:  душ, пралки, телевізор — усе завжди возять із собою.

Однак не все зводиться до комфорту. У такі моменти колектив стає надійною підтримкою. Терен попросив згадати друга, який нещодавно загинув від влучення FPV-дроном. Мовляв,він вартий, щоб про нього писали. Всі знали, наскільки він був відданий справі.  

— Душевні розмови, гумор, найчастіше — чорний рятують, ми жартуємо навіть у найскладніші моменти, — зізнається. 

А ще допомагає спорт. Він є невід'ємною частиною життя, щоб підтримувати і фізичну форму: 

— У нас завжди є фізкультура — артснаряди важать 38-50 кг, — не перестає жартувати співрозмовник. 

Люблять знімати на відео, як проводять дозвілля. Оператором стає кожен, в кого телефон в руках. Потім кидають в загальну групу і піднімають собі настрій, переглядаючи. 

— У нас тут достатньо тривог, не беру близько до серця — війна, тому шукаємо позитив, — продовжує Терен і мимоволі згадує одну із найбільш незабутніх історій, яка надихає: «Особливо запам'яталося, як виїжджали з Лисичанська: «стволка», «гради», ракети, а ми виїхали!» 

«Мастер Шеф» відпочиває   

Хто б міг подумати, що на війні можна знайти справжнього шеф-кухаря? Терен, як кондитер за професією, із гордістю розповідає про кулінарне життя на позиціях: 

— Продукти постачають, холодильники ми самі придбали, є газові балони, посуд — все надбали за два з половиною роки. 

Готують строго за графіком: консультуються з дружинами, мамами, усе відбувається у форматах відеоконференцій, так навчаються нових рецептів. 

— Тут у кожного — свій талант, в них завжди все виходить!  — додає Терен. — За місяць стаєш майстром-шефом, Ектор Хіменес Браво відпочиває.

Улюблені страви — це, звісно, борщ, м’ясний салат, є також привозна кухня, однак тут все залежить від напрямку бойових дій.   

Пес — Майонез

Одного разу, на позиціях біля Запоріжжя, до артилеристів прибився пес. Відкриваємо двері машини — а він уже всередині, сидить, наче так і має бути. 

— Кличку вже мав, наші побратими назвали його Майонез, — пригадує Терен із посмішкою. 

Цей хвостатий друг відразу став невід’ємною частиною їхнього життя. Щойно відчував, що час їхати, заводиться мотор, Майонез миттю опинявся в машині, як один із бойових побратимів. Цілий рік він був з ними, їздив усюди: на позиції, на виїзди, і завжди повертався, вірний своїм новим господарям.

— Аж не вірилося, що пес настільки може бути прив’язаним, — розповідає артилерист.

Поводився так, ніби підтримував у складні моменти. Він загинув під час одного з ворожих обстрілів. 

— Ми втратили не просто собаку, ми втратили друга, — сумно констатує співрозмовник.  

Врятувала батарея

Бойове життя — це постійні несподіванки. Якось Терен приїхав до командира, щоб обговорити робочі питання, і раптом — прямий снаряд в хату:

— Сидимо розмовляємо, гуп! — вікон немає, спершу страшно, далі починаємо один одного шукати. 

Розповідає він нам про це спокійно, ніби про буденну подію. Вибіг з побратимами в підвал, були нові обстріли. А вже потім проаналізували — як все відбулося.

— Чавунна батарея нас врятувала, — пригадує. — Прилетіло в сусідню кімнату. осколки зупинилися у місці батареї, машина частково вціліла — були вибиті вікна, а ось літня кухня — знищена до фундаменту.

Не менш драматична була інша ситуація, коли осколок, який потрапив в бліндаж вдарився в бронежилет побратима, порізавши куртку. 

— Той навіть не відразу помітив! — сміється Терен, підкреслюючи, як швидко бійці звикають до небезпек. 

Вони вже не лякаються, а діють миттєво. На запитання, що відчувають в моменти прильотів, Терен невтомно наповнює позитивом нашу розмову: «Відчуваємо, що треба бігти і біжимо». 

«До роботи!»

Цікавимося, яка команда для них звучить найчастіше.

— «До роботи!», — по-командному відповідає співрозмовник і тут же сміється, мовляв, «ви би бачили той «високий старт» моїх побратимів, які щойно почули цю фразу. 

До речі, працюють хлопці 24 на 7 і цю команду часом можуть почути до 30 разів на добу.  

Терен детально розповів про їх дії після команди.

— Прибігаємо до гармати, записуємо в блокнот координати, навідник наводить,

розмасковуємо гаубицю, виконуємо постріл, а за дві-три хвилини отримуємо відповідь: «Ціль уражена!».

Звісно буває, що ця очікувана фраза потребує і більше пострілів, але вона вартує тих зусиль.   

Що відчувають артилеристи, коли місія виконана, запитуємо. 

— Нарешті смачно поїмо, — далі жартує Терен. 

Отримав три медалі  

За свою службу Терен отримав не одну відзнаку: медаль Учасника бойових дій, Золотий хрест і медаль «За військову службу». 

— А колись була мрія  — відкрити ресторан в центрі Парижу, — сміється командир. Він здобув освіту в Івано-Франківському технікумі ресторанного сервісу і туризму, тож кухарська справа близька йому з молодих років.

Та, попри всі мрії вдома на нього чекають не лише кулінарні звершення. 

— Батьки, друзі, знайомі, старший брат — всі  питають, коли це все закінчиться. А я кажу: «Я ж цього не починав», — із жартом додає він, хоч глибоко в серці і в нього, і в його побратимів залишається надія на повернення додому, де люблять і чекають.

Командир Арес: Терен — лідер і приклад

Про свого побратима на командир псевдо Арес говорить із великою повагою. 

— Задачі важкі, графік напружений, але з ним завжди весело, — каже, — Терен відзначився своїм почуттям гумору, яке завжди допомагає розрядити атмосферу.  

Високо оцінює командир професійну діяльність Терена.

— Бувало, що за місяць роботи Терен зі своїм розрахунком знищив 30 ворожих артсистем, — пригадує з гордістю. — Його головна мета — «вибивати собі подібних», і він робить це блискуче. 

Арес назвав командира гармати лідером у всіх сенсах, за його словами Терен завжди готовий підтримати свій колектив і виконати будь-яке завдання.

 

Читайте також: Робота відкрила Польщу, а армія — красу рідної землі: історії молодого артилериста

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (6)
  • Марія Завіховська

    Нехай Боженька береже тебе наш захиснику та твоїх побратимів !!!🙏🙏🙏❤️

    Lewis Hachintu reply Марія Завіховська

    Марія Завіховська Чесно. у вас фантастичний і приголомшливий профіль та ваші повідомлення, дуже цікаві та гідні прочитання, я зазвичай не пишу у розділі коментарів. Але я думаю, що ви заслуговуєте на цей комплімент, і я був би дуже вдячний, якби ви відправили мені запит на додавання в друзі, так що ми можемо стати друзями. Гарного дня.
  • Edinson Cavani

    Нема ДУРНИХ іти воювати. Годі нав'язувати іншим свою войнушку чорти піксельні

    Довбуш reply Edinson Cavani

    фанат путлера, багаторічний кацапський агент, москальський бот, агресивний кацапський пропагандист, кінчений рашист, токсична болотна бактерія, пєтух любецкій, який живе в Тернополі і досі не забаранений

    Довбуш reply Довбуш

    Довбуш reply Довбуш

    Хронічно здійснює спроби фінансового шахрайства щодо тернопільських фірм від імені рогокопитної шарашки з назвою "Юта" з метою фінансування кацапського тероризму

keyboard_arrow_up