Вимушена втеча або Яка допомога для ВПО на Тернопільщині

Вимушена втеча або Яка допомога для ВПО на Тернопільщині

Розпочати життя з нуля на новому місці. Реально? Так. Якщо ваше життя в постійній небезпеці через ворожі обстріли, наважтеся переїхати. Підготували для вас короткі рекомендації, які допоможуть розібратися, на яку підтримку можете розраховувати. 

Брали найнеобхідніше, якщо встигали. Удома, під російськими обстрілами, залишилася не лише душа, а й все те, що наживали роками, розповідають жителі тих регіонів, яким через війну довелося переїхати із зони активних бойових дій.

Загалом, станом на 28 листопада, на обліку в територіальних громадах Тернопільщини перебувають 67 446 внутрішньо переміщених осіб, із яких 48 731 сім’ї (деталі на графіці — прим. авт.).

Інфографіка, згенерована ШІ

Зазвичай у Файне жителів з інших куточків країни доставляють евакуаційні поїзди, але дехто приймає рішення переїхати самостійно.

Відео дня

— Я довго вагалася, відтягувала до останнього. Жити поруч із такими скаженими сусідами просто неможливо. КАБи, дрони, ракети, постійні артилерійські обстріли, звуки сирен ( для нас — у кращому випадку). Сумщина — під активним прицілом ворога. Тому у вересні лише цього року я наважилася перебратися в Тернопіль разом із двома дітьми. Ми орендували квартиру, однак це був досить великий виклик — вільної нерухомості немає, або ціни захмарні. Зараз родичі теж планують переїхати. Але куди? Якщо в тебе — нічого за пазухою немає — важко, тому багато хто залишається там…. — розповідає пані Людмила. 

Такі історії непоодинокі. Тож надалі про те, як адаптуватися в новому для себе регіоні, де все здається чужим. 

Куди дзвонити і де жити

Перш за все, для вирішення питання розселення евакуйованих осіб із зони бойових дій у громади області  при обласній військовій адміністрації цілодобово функціонує телефонна «гаряча лінія»: 063 180 38 83. Тож сюди можна звернутися, аби отримати підказки. Наразі ОВА затверджений перелік 48 місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, у яких зараз проживають 1 404 внутрішньо переміщені особи. Тож, якщо вам немає, де зупинитися, звернувшись за номером «гарячої лінії», у ОВА нададуть роз'яснення щодо розселення. Загалом за період воєнного стану для забезпечення проживання ВПО в області за рахунок коштів державного бюджету виділили 4,5 млрд. гривень, із них з початку 2024 року — 457 млн гривень (у листопаді 34,5 млн гривень). 

Інфографіка, згенерована ШІ

Щодо виплат, з 1 листопада 2023 р. Допомогу призначають на шість місяців на сім’ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги. Гроші виплачують щомісяця одному з членів сім’ї у такому розмірі:

— для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень; 

— для інших осіб — 2000 гривень.

Як уточнюють у ОВА, допомогу призначається на кожного члена сім’ї (далі — отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Як отримати виплати? 

Для призначення допомоги уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 5 (далі — заява). Подати заяву можна і через Дію (https://diia.gov.ua/). Також під час подання заяви особа може зазначити, чи потребує надання послуги «муніципальна няня», для догляду за особою. 

Хто може отримати допомогу:

— особи, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;

— у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності — ОВА факту пошкодження/знищення;

— діти, які народилися у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

У разі повернення особи до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, виплата у допомоги припиняють з місяця, що настає за місяцем повернення. Більше можна прочитати ТУТ.

Інфографіка, згенерована ШІ

Гуманітарна та медична допомога

Для отримання гуманітарної допомоги внутрішньо переміщені особи можуть звернутися до органів місцевого самоврядування, некомерційних міжнародних організацій, релігійних, громадських, волонтерських організацій. 

Ті, хто перебувають у Тернополі, можуть звернутися в Тернопільський міський територіальний центр соціального обслуговування населення, що за адресою: вул. Миколи Лисенка, 8-А (контактний телефон – 067 461 10 75).

Волонтери штабу забезпечують продуктами та речами першої потреби постраждалих від війни, внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані в управлінні соціальної політики ТМР з дітьми до 3-річного віку, осіб з інвалідністю І-ІІ груп, військових.

Загалом у 2023 році за сприяння благодійних організацій та фондів, громадських організацій, підприємців, закордонних організацій до штабу надійшло понад 52 тис. кг гуманітарної допомоги, а саме: медикаменти, аптечки, продукти, засоби гігієни, пакунки малюка, генератори, промислові товари (одяг термобілизна, взуття, спальники тощо).

Також переміщені особи можуть безоплатно отримувати необхідні медичні послуги, навіть без переукладання декларацій із сімейним лікарем. Однак ВПО, які вирішили залишитись на території області надалі, можуть заключити декларацію із сімейним лікарем у закладах охорони здоров’я. 

Сімейні лікарі надають такі послуги:

·спостереження за станом здоров'я, діагностика та лікування захворювань;

·базові тести та аналізи: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, рівень глюкози та холестерину в крові, вимірювання артеріального тиску, ЕКГ, тести на ВІЛ, вірусні гепатити, тропонін, вагітність;

·направлення до вузькопрофільних спеціалістів або на обстеження;

·рецепти на «Доступні ліки», а також рецепт на інсулін при повторному обігу;

·щеплення вакцинами, що закуповуються за бюджетні кошти, відповідно до Національного календаря вакцинації; 

·паліативна допомога (за наявності в установі відповідного договору із Національною службою здоров’я).

За амбулаторною медичною допомогою до лікарів звернулися 95 507 ВПО (у тому числі за 2024 рік – 27 533), звернень дітей – 26 667 (у тому числі за 2024 рік – 5 997). 

Стаціонарну медичну допомогу внутрішньо переміщеним особам мають надавати безоплатно за програмою медичних гарантій у лікарнях, які підписали договори з Національною службою здоров’я України.

У лікувальних установах області пролікували 18 847 внутрішньо переміщених осіб. Міністерство охорони здоров’я України спростило процедуру проведення медико-соціальної експертизи, якою передбачено огляд дорослих і дітей заочно та незалежно від місця проживання чи їх перебування.

Встановили або підтвердили групу інвалідності внутрішньо переміщеним особам:

Де шукати роботу

Ті, хто в пошуках роботи на Тернопільщині, можуть скористатися електронними базами вакансій в Інтернеті, а також звернутися за професійною допомогою в Центр зайнятості. Зараз тут на обліку перебувають 608 ВПО. Станом на кінець листопада, доступні 2050 вакансій, більше 20 з них — із проживанням. Загалом працевлаштували 1300 людей.  

Консультації можна отримати в офісах «Зроблено в Україні», які діють на базі місцевих підрозділів Тернопільського обласного центру зайнятості (у Тернополі, Чорткові, Кременці). 

За словами начальниці відділу організаційно-інформаційної роботи Олени Рак, найбільша потреба у працівниках — на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі, сфері охорони здоров'я та надання соціальної допомоги, в освіті, транспортній галузі. 

У топ 10 вакансій області увійшли: водій, продавець, кухар, швачка, лікар, вантажник, підсобний робітник, бухгалтер, медсестра, касир. 

У топі професій за розміром зарплати: 

  • 35–50 тис. грн – економіст, представник торговельний,  водії автотранспортних засобів; 
  • 26-30 тис. грн – дизайнер-виконавець, оператор лінії у виробництві харчової продукції (виробництво м'ясних продуктів), монтажники устаткування зв'язку, електрогазозварник, мо-дельєр-конструктор, інженер-конструктор, начальник виробництва, слюсарі з ремонту колісних транспортних засобів, слюсарі-електрики з ремонту електроустаткування, головний бухгалтер; 
  • 25 тис. грн – комплектувальник меблів, оператор пульта керування устаткуванням залізобетонного виробництва, рихтувальник кузовів, оператор верстатів з програмним керуванням, слюсар з механоскладальних робіт, водій навантажувача, підсобні робітники, керуючий відділенням; керуючий магазином, начальник відділу. 

Зарплата залежить від виконуваних обов’язків та кваліфікації.

За детальнішою інформацією зверніться у місцевий підрозділ Тернопільського обласного центру зайнятості, в Telegram: @DCZ19_Ternopil або за тел. «гарячої лінії» — (063) 5765756. 

Подати або знайти вакансію можна через сервіси: 

ТГ-канали «Робота на Тернопільщині», «Вакансії! Тернопільська область» 

Єдиний портал вакансій

Національний Кадровий Резерв (https://ukrnkr.in.ua/) 

ʼШукаєте роботу? Заповніть анкету-резюме: http://surl.li/byovs

Для релокованого бізнесу

До Тернопільської області перемістилися 62 підприємства, найбільше евакуювалися з Київської, Харківської та Запорізької областей. Одночасно, як і у інших регіонах західної України, окремі підприємства у яких практично не зруйновані виробничі приміщення, приймають рішення про повернення на звільнені території. Але є ті, які прийняли рішення про повернення та налагодили тут нові бізнес-зв’язки, тому залишають філії або склади.

Підприємства, які перемістились на територію області, це переважно мікро, малий та середній бізнес. Підприємства виробляють для внутрішнього ринку та експортують: продукти харчування (майонез, олія, хліб, спеції), будівельні матеріали, одяг,  металеві вироби,  засоби гігієни, взуття, меблі, полімерні труби та інше.

ОВА розробила програму розвитку малого і середнього підприємництва на 2021-2027 роки та обласну комплексну програму підтримки внутрішньо переміщених осіб в Тернопільській області на 2023-2025 роки, в яких передбачено заходи із підтримки та розвитку  релокованого бізнесу.

Одночасно для релокованого бізнесу доступні програми державної підтримки, зокрема: державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» (умови участі), грантові програми в рамках урядового проєкту «єРобота» (умови участі) тощо.

Як пояснюють у ОВА, вони готові забезпечити повний супровід підприємств, які виявили бажання здійснити переміщення виробничих потужностей із зони бойових дій — це пошук приміщень чи земельних ділянок для здійснення виробничої діяльності, координація перевезення обладнання,  організація  пошуку нових працівників, підключення до електромереж та іншої інфраструктури, взаємодія з органами влади.

Для отримання допомоги з питань релокації підприємств, необхідно звернутися в департамент економічного розвитку і торгівлі обласної військової адміністрації, тел. (0352) 52 33 83.

Якщо у вас ще залишилися питання з приводу отримання допомоги і підтримки на Тернопільщині — напишіть у коментарях, і журналісти «20 хвилин» обов’язково знайдуть відповіді. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Элмай Гасанов

    Снимаем жилье сами в Теребовле. Держава не помогает. Пенсионери грощей не хватает

keyboard_arrow_up