Найчастіше для малюка обирають ім'я Артем, Владислав, Максим, Олександр, Дмитро, Марк. Дівчаток найчастіше називають Анастасією, Евеліною, Софією, Соломією, Яною.
— Ми зробили вибірку за 2016 рік. Так от, є 15 найпоширеніших імен хлопчиків та 13 найуживаніших імен для дівчаток. Називають хлопчиків та дівчаток і рідковживаними іменами. Ми вибрали таких 17 рідкісних імен для хлопчиків і 32 рідковживаних - для дівчаток, наприклад Модест чи Адам, Цвітана чи Дженіфер, — зазначила начальник Тернопільського міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області Олександра Кірик. — Кожне ім'я дають за вимогою батьків, чи батька або матері. Якщо воно рідковживане, маловживане чи незвичайне, то батьки ставлять підпис у графі, де ми зазначаємо, що ім'я дитині дали за письмовою вимогою батьків, чи батька або матері. Це ми робимо обов'язково, для того, щоб уникнути непорозумінь чи претензій з боку тих же батьків чи дитини. У майбутньому людина може змінити ім'я, якщо воно для неї немилозвучне чи занадто дивне. Але жодних змін у записах актів не може бути. Інше ім'я записують лише у паспорт. В акті про народження як записали перше ім'я, так воно і залишиться.
Рідковживані чоловічі імена у 2016-му: Антон, Адам, Алан, Арнолдас, Ерік, Дамір, Єфим, Жан, Ждан, Карпо, Модест, Леон, Леонард, Роберт, Себастіан.
Рідковживані жіночі імена цього року: Анджеліна-Мері, Єва-Марія, Злата-Марія, Алія, Апалінарія, Аполонія, Аріна, Бажана, Ельвіра, Естер, Еммануїла, Мартіна, Мія, Мірра, Неллі, Неоніла, Ніколєта, Цвітана, Ліза, Еліза, Ліна, Майа, Амалія, Кайа.
Нагадаємо, зареєструвати новонародженого батьки повинні у 30-денний термін за місцем реєстрації батьків чи одного з них або фактичним місцем народження дитини. Уже рік це можна зробити не лише в ДРАЦСі, а й у пологовому відділенні, де малюк з’явився на світ.
— Такого поняття, як реєстрація у пологових будинках не існує, реєстрацію проводять лише в державних органах ДРАЦС, — пояснює Олександра Кірик. — А в пологовому лише видаємо документ. Тобто батьки подають у пологовому документи, реєстрацію народження проводимо у відділі ДРАЦС, а наступного дня приносимо свідоцтво у пологовий будинок і віддаємо батькам.
Батьки обирають імена на свій розсуд, зазначає Олександра Кірик.
— На Західній Україні така ментальність, що багато хто обирає біблійні імена чи імена святих, якщо дитина народжена у велике релігійне свято, — зазначила Олександра Кірик. — Якщо малюк народився на Ганни чи Петра і Павла, Софії, Марії, то батьки часто дають саме ці імена дітям. Диктувати вибір імені для дитини ми не можемо.
Реєструють у Тернополі дітей і іноземці.
— Згідно з їхніми національними традиціями дитині прийнято давати кілька імен. І є такі батьки, які серед тих кількох дають одне суто українське ім'я, наприклад Іван. Це вибір батьків, — розповідає Олександра Кірик.
Батьки не повинні затягувати з вибором імені для дитини.
Трапляється, що навіть за 30 днів батьки не можуть вибрати імені, такі випадки бувають щомісяця, — зазначає Олександра Кірик. — Та за законом батьки зобов'язані зареєструвати дитину впродовж місяця з дня народження. Це зазначено в медичному свідоцтві про народження дитини, яке видають у пологовому. А потім настає адміністративна відповідальність. Після цього часу ми складаємо протокол з огляду на порушення терміну реєстрації і надсилаємо його до органів місцевих рад.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер