Які податки мають сплачувати фрилансери в Україні? (новини компаній)

Які податки мають сплачувати фрилансери в Україні? (новини компаній)

Фриланс — це розповсюджена в Україні форма зайнятості, при якій людина працює віддалено, не перебуваючи в штаті компанії.

До 2022 року ринок фрилансу в Україні не мав жодного законного відображення. Проте 18 липня 2022 року Верховна Рада прийняла законопроєкт №5161, який напряму стосується всіх українських фрилансерів.

В Україні вільнонайманці можуть бути фізичними особами-підприємцями (ФОП). Вони мають право вибрати одну з двох систем оподаткування:

 • спрощена система оподаткування;
 • загальна податкова система.

Оподаткування залежить від того, якою формою діяльності займається людина. Окрім ФОПа це може бути — приватний підприємець або товариство з обмеженою чи додатковою діяльністю.  

Спрощена система оподаткування

Спрощена система оподаткування є найбільш популярною серед фрилансерів. Вона передбачає сплату єдиного податку, який залежить від групи ФОП та виду діяльності.

ФОП І групи платять єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму.

ФОП ІІ групи платять єдиний податок у розмірі до 20% від мінімальної ЗП.

ФОП ІІІ групи платять єдиний податок у розмірі 5% від доходу.

Загальна податкова система

Загальна система оподаткування — це умови роботи для підприємців та організацій, які не мають права або їм не вигідно переходити на застосування спрощеного режиму оподаткування. 

Податки сплачуються раз на квартал:

 • ПДФО — 18% від мінімальної заробітної плати раз;
 • військовий збір — 1,5% від мінімальної заробітної плати;
 • єдиний соціальний внесок — 22% від мінімальної заробітної плати.

Крім того, загальна система ФОП зобов'язує вести спеціальну книгу обліку витрат і доходів.

Чи обов’язково оформлювати ФОП?

Якщо вільнонайманець займається індивідуальною діяльністю і ліцензії на роботу не потрібні, то він сам обирає — реєструватися як ФОП та декларувати доходи чи ні.

Проте, ФОПи мають деякі переваги перед неоподаткованим фрилансом. До прикладу, можливість взяти кредит під 0% для бізнесу та підприємництва.  

Рекомендації для фрилансерів

Для того, щоб правильно вибрати систему оподаткування, фрилансеру необхідно проаналізувати всі фактори, які на це впливають. Якщо він не впевнений, яку систему оподаткування обрати, то йому краще звернутися до податкового консультанта.

Ось кілька рекомендацій для фрилансерів, які планують обрати спрощену систему оподаткування:

 1. Ретельно вибирайте вид діяльності. Якщо ви будете надавати послуги, які не належать до дозволених видів діяльності для спрощеної системи оподаткування, то вам доведеться перейти на загальну систему оподаткування.
 2. Увага на обмеження по доходу. Для спрощеної системи оподаткування встановлені обмеження по доходу. Якщо ви перевищите ці обмеження, то вам доведеться перейти на загальну систему оподаткування.
 3. Розраховуйте ЄП. Перед тим, як обрати спрощену систему оподаткування, розрахуйте, яку суму ЄП вам доведеться сплачувати. Це допоможе вам визначити, чи вигідна вам ця система оподаткування.

Виконання цих рекомендацій дозволить вам уникнути штрафів та інших проблем з податковою службою.

Як зареєструвати ФОП через “Дію”?

Реєстрація ФОП через портал "Дія" є найпростішим та найзручнішим способом. Для цього необхідно:

 • авторизуватися в особистому кабінеті на порталі "Дія" за допомогою електронного підпису.
 • знайти послугу "Автоматична реєстрація ФОП".
 • заповнити форму онлайн.
 • залишити електронний підпис та надіслати форму.

Після реєстрації у "Дії" автоматично буде створено реєстраційну картку ФОП, а також відкрито реєстраційний рахунок у Державному реєстрі фізичних осіб-підприємців та самозайнятих осіб.

Читайте більше фінансових новин та статей на Minfin.com.ua, наприклад, чи можна взяти кредит під 0% у 2023 році — https://minfin.com.ua/ua/credits/online/pod-0-procentov/.

keyboard_arrow_up