«За обшуками у мене стоять контрабандисти». Інтерв'ю начальника Галицької митниці Володимира Цабака

«За обшуками у мене стоять контрабандисти». Інтерв'ю начальника Галицької митниці Володимира Цабака

Лише у листопаді 39-річний Володимир Цабак очолив новостворену Галицьку митницю, яка об'єднала митні структури Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської області. Практично відразу ж його почали атакувати громадські активісти, підконтрольні львівському бізнесмену Ігорю Кривецькому, а уже 10 січня у його службовому кабінеті та вдома у нього і у членів його родини провели обшуки співробітники ДБР та прокуратури. Деякі місцеві медіа з посиланням на лідера ГО «АвтоЄвроСила» Олега Ярошевича розповсюдили інформацію, про вилучення у Цабака під час обшуків значних сум готівки і нібито доказів його незаконної діяльності.

Зважаючи на суспільний резонанс, яким супроводжуються усього два місяці діяльності голови Галицької митниці, ZAXID.NET вирішив детальніше поговорити з Володимиром Цабаком. Це перше його інтерв'ю для ЗМІ на цій посаді.

В медіа та соцмережах з’явилася суперечлива інформація про результати обшуків 10 січня, які відбулися у вас та членів вашої родини. З чим пов’язані ці обшуки?

У п’ятницю, 10 січня, у мене в кабінеті та за адресами проживання членів моєї родини правоохоронні органи провели раптові обшуки. Загалом було сім обшуків: один у мене на роботі, а ще шість вдома у мене та родичів. Обшуки проводила група із 30 осіб: 15 співробітників територіального управління ДБР м. Києва та 15 співробітників прокуратури Київської області.

Такі дії проводили за рішенням Печерського районного суду м. Києва. Офіційним приводом для обшуків став запис у моїй трудовій книжці від 2001 року. Правоохоронці припускали, що з цим записом щось негаразд і це нібито підпадає під дію ст. 358 КК України – підроблення документів. Водночас йдеться про події дуже давні, однак чомусь вони стали підставою для бурхливої діяльності правоохоронців.

Чи справді правоохоронці вилучили під час обшуків гроші? Деякі медіа з посиланням на лідера ГО «АвтоЄвроСила» Олега Ярошевича писали про вилучення 270 тис. євро та 147 тис. доларів. Йшлося також про вилучену переписку в месенджерах щодо хабарів, корупційних дій тощо.

Це цілковита неправда. Під час обшуків ні в мене, ні в членів моєї родини не вилучали жодних коштів. Жодної гривні, долара, євро чи іншої валюти. Мій телефон, комп’ютер чи інші носії інформації – теж не вилучали. Тож Ярошевич та журналісти, які використали його слова, розповсюдили абсолютно неправдиву інформацію. Ми будемо вимагати спростування.

Якщо офіційним приводом для обшуків став давній запис у трудовій книжці, то про який період йдеться і чому саме зараз виникли питання з цього приводу?

У 2006 році це питання правоохоронні органи вже піднімали. Тоді прокуратура Львівської області не знайшла складу злочину. Тому я трактую теперішні події саме як спробу тиску на мене. До речі, голова Державної митної служби Максим Нефьодов теж назвав цей інцидент «фейковою справою».

Тоді хто стоїть за такими спробами тиску? Чи пов’язуєте ви ці обшуки з процесом реорганізації митниці у Львові?

На мою думку, прямий стосунок до цих подій мають ті люди, які не переведені на роботу в нову Галицьку митницю, які по 20 років працювали на великих пунктах пропуску. Наприклад, Рава-Руська. Переконаний, що вони роками сприяли контрабанді, організовували цей процес. І саме ці люди стоять за обшуками в мене вдома і на роботі.

Йдеться лише про Рава-Руську чи всіх 213 працівників Львівської митниці ДФС, яких повідомили про вивільнення наказом №666?

Зараз їх 213, але це не означає, що така кількість залишиться, оскільки процес реорганізації ще триває. Закон дозволяє ще взяти людей за конкурсом на заміщення вакантних посад. Тож митниця ще в процесі реорганізації. Зараз ми набрали необхідну кількість людей, щоб не зупинилися пункти пропуску. Для надання нормальних, якісних послуг.

Володимир Цабак очолив Галицьку митницю в листопаді 2019 року (фото прес-служби ЛМР)

Чи ви та члени вашої родини очікували таких обшуків?

Я юрист, тож готовий до різних подій. Однак мені надзвичайно неприємно, що до моїх батьків прийшли з обшуками. Батько одужує після інсульту, йому сімдесят років. Я на державній службі 17 років і це перші обшуки за весь цей час.

Ці обшуки супроводжували дивні обставини. Наприклад, до будинку моєї матері в селі Ралівка, Самбірського району, поняті приїхали на автомобілі Toyota Camry. Коли ми перевірили номер цього автомобіля, то виявилося, що ним користується громадянин Ярослав Слоцяк, який змінив прізвище на Сухоставський. Він та його брат неодноразово фігурували у справах про підкидання хабарів. Журналісти-розслідувачі раніше з'ясували, що ці люди - агенти для створення навмисних провокацій.

Проти вас і проти попереднього керівника Львівської митниці ДФС Левка Прокіпчука тривалий час проводили вуличні акції члени угруповань, які себе називають громадськими активістами. Журналісти пов’язували їхню діяльність з інтересами місцевих бізнесменів: Олександра Веремеєнка, Ігоря Кривецького та інших. Чи тривають досі пікети і протести стосовно вашої діляьності?

Ці особи вривалися сюди, коли ми проводили наради. Заважали працювати, задавали запитання і дуже активно хотіли впливати на прийняття на роботу нових кадрів в Галицькій митниці. Я до них один раз вийшов, другий раз, третій… Кажу: «Друзі є прийом громадян. Будь ласка, записуйтеся на прийом і приходьте. Я всіх прийму у встановленому порядку».

Але вони робили так, як вважали за потрібне. Вони не почули цього, вривалися в приміщення. Я на одні і ті самі запитання відповідав по п’ять разів. Врешті ми поставили турнікет на вході в будівлю.

Останнім часом вони не приходять?

Ні, вони не з’являються, але публікують фейкову інформацію і намагаються мене дискредитувати. У мене є заданий курс, яким я рухаюся, а мене пробують з нього зіштовхнути. Цього нікому не вийде зробити.

З чиїми інтересами ви пов’язуєте діяльність цих вуличних активістів?

Йдеться про діючих працівників Львівської митниці ДФС, які не переведені в нову структуру.

Це ті, що залишились без роботи?

Їм держава платить заробітну плату. Вони ходять на роботу у Львівську митницю ДФС, до якої Галицька митниця не має відношення. Ця структура проіснує ще, як мінімум, до лютого.

У суспільстві існує певний стереотип щодо митників. Їх сприймають як згуртований клан, який дуже складно змінити. Ви ж плануєте реформувати цю складну структуру. Чи остерігаєтеся можливих спроб шантажу, залякувань чи інших незаконних способів впливу?

Спроби такого тиску відбуваються щоденно, але все, що не вбиває, робить мене сильнішим.

Чи люди, які вас регулярно пікетують, робили спроби домовитися з вами?

Скажу чесно, через третіх людей передавали прізвища тих, хто не переведений у нову Галицьку митницю. Мовляв: «Ну, ти придивися там до них уважніше». Казали, що люди зі списку, де є 213 осіб, все одно будуть працювати. А якби я погодився, то весь цей цирк скоріше б закінчився.

До того, як очолити Галицьку митницю, Володимир Цабак виконував обов'язки директора департаменту містобудування Львівської міськради (фото прес-служби ЛМР)

Після 2014 року при органах державної влади створили громадські ради. На Львівщині багато таких рад потрапили під контроль членів сумнівних громадських організацій. Члени цих громадських організацій за п’ять років звикли напряму впливати на рішення державних органів і на призначення на посади. Як ви оцінюєте процес взаємодії чиновників та громадянського суспільства? І як надалі збираєтеся працювати з активістами?

Як і багатьом львів’янам мені відомі імена справжніх активістів і так званих псевдоактивістів. При Галицькій митниці ми збираємось затвердити положення про громадський науково-експертний офіс радників. У такий спосіб ми хочемо якісно перезапустити процес роботи з громадськістю.

Цей офіс радників діятиме замість громадської ради?

Саме так. Мені відомо, в конкурсній комісії при Львівській митниці ДФС були псевдоактивісти, які прямо впливали на кадрові питання. І вони дуже хотіли, щоб я їх тепер залучив. А я їх залучати не буду . У нас вже є конкурсна комісія, яка буде аналізувати кандидатури для офісу радників. Будемо об’єктивно дивитися, що це за люди, де вони навчалися і що в їхніх головах.

А хто входить в конкурсну комісію ?

Представники структурних підрозділів Галицької митниці. Цікаво й те, що нещодавно я підписав наказ про оголошення конкурсу на вакантні посади. І маю інформацію, що люди, які не переведені в Галицьку митницю, вже збираються бігти в суд, намагатися зупинити конкурс. Нічого, ми будемо оголошувати наступний конкурс, п’ятий, десятий.

А по кадрових питаннях ви відчуваєте кризу чи нестачу професіоналів?

Сьогодні у нас з’явилося до 200 вакантних посад. Ми вже оголосили перші конкурси. Хочеться набрати справді чесних і незаплямованих людей. У новій структурі працює лише двоє із 17 керівників постів зі старої Львівської митниці. Ми також змінили керівників змін – по всіх постах. На мою думку, ці люди причетні до корупційних скандалів, схем і потоків контрабанди, які їхали протягом 2016-2019 рр. Тому я розумію, що існує супротив моїм рішенням. Це все далеко не бідні люди, ми це розуміємо.

Журналісти, які регулярно висвітлюють теми митниці і контрабанди, наголошують, що всі схеми замикаються нагорі на певних людях. Щодо кордону у Львівській області звучали імена Ігоря Кривецького, Василя Пісного, Володимира Полуситка. Ви погоджуєтеся, що саме ці люди роками контролювали контрабанду та схеми на Львівській митниці?

Я також чув, що ці люди були причетні до контрабандних потоків. Однак я з цими людьми не спілкуюсь і не маю бажання спілкуватися.

Я вважаю, що має бути єдина система державного управління щодо роботи митниці. Ми над цим працюємо. Наприклад, за грудень 2019 року у нас був план надходжень до бюджету – 2 млрд 200 млн грн. Ми перевиконали цей план. У відсотках дали 103,6%. Тож змінити ситуацію можливо.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:50 Майже 3 місяці немає звістки: на Тернопільщині зникла молода дівчина 12:16 Цікаве дозвілля підготували у Тернополі для людей "золотого" віку (РОЗКЛАД) 11:39 На Чортківщині двоє мешканців організували підпільний тютюновий бізнес. Їх викрила поліція 11:08 Декілька будинків у Тернополі будуть без води 27 січня. Кому потрібно зробити запаси Від читача 12:00 Порядок дарування нерухомого майна 10:34 З 24 січня пенсіонери зможуть придбати ліки за "ковідну 1000" 09:46 На Тернопільщині помер знаний хірург 09:27 Жодного летального випадку від Covid-19 за добу на Тернопільщині. Скільки нових хворих 09:00 Іноземна валюта подешевшала після вихідних: курс НБУ 08:00 Сьогодні, 24 січня: День зовнішньої розвідки України 22:15 Військовий з Чорткова Ярослав Гавянець пройшов перший етап «Голосу Країни». Ми з ним поспілкувались photo_camera 21:01 Скільки вартує та чи боляче лікувати варикоз: розповідає тернопільський лікар-блогер Орест Мельник photo_camera stars 20:01 Зарплата до 20 тисяч гривень: ТОП найпопулярніших професій в інтернеті для тернополян 19:09 Святі джерела в усіх районах Тернопільщини: куди поїхати з рідними photo_camera stars 18:01 Де у Тернополі не буде світла наступного тижня (АДРЕСИ) 17:42 «Взяли і випустили вбивцю двох дітей!» Чому Струнь вийшов із СІЗО? 17:01 Чи варто мити авто у мороз, розповіли водії та експерти stars 16:00 Від чого найбільше помирають жителі Тернопільщини. Ми проаналізували (ІНФОГРАФІКА) stars 15:02 Тернополянина вкусив собака. Що робити у таких випадках – алгоритм дій stars 14:01 Що ви знаєте про тернопільські пам'ятники? (ТЕСТ)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up