«Я змогла відчути себе вільною». Десять жінок у Збаразькій виправній колонії здобули фах перукаря

«Я змогла відчути себе вільною». Десять жінок у Збаразькій виправній колонії здобули фах перукаря
Засуджені, які пройшли навчання перукарській справі, разом з викладачками курсу

У Збаразькій колонії засуджені жінки здобули професію перукаря, відкриваючи для себе шлях до свободи та майбутнього працевлаштування. Їхні історії — читайте у матеріалі.

«Для мене це навчання було віддушиною. Звʼязком зі свободою», — ділиться Саша. Дівчина відбуває покарання у Збаразькій виправній колонії. Вона — одна з десятьох засуджених жінок, які 2 травня 2025 року завершили своє навчання на перукарів і здобули сертифікати державного зразка, що підтверджують їхню кваліфікацію. 

Саші 21 рік. Усе її життя до увʼязнення, каже, було повʼязане з криміналом. Про навчання вона замислилася вже коли потрапила в установу. Тут і розпочала здобувати освіту. Нині навчається на психологиню й паралельно вирішила спробувати себе у перукарській справі.

Олександра
Олександра складає практичний іспит
Олександра отримує сертифікат, що підтверджує її кваліфікацію перукаря

«У колонії все однотипне, однакове. А тут зʼявилася змога вчитися новому. Ми познайомилися з Ніною і Марʼяною, які вчили нас на практиці, і з дуже чекали кожної нової зустрічі», — каже дівчина. 

Відео дня

Її думки поділяють й інші учасниці програми. 

«Щоб почати працювати перукаркою, потрібно більше практики, ніж ми мали у наших умовах. Проте для мене це навчання було справжнім розвантаженням. Я змогла морально відпочити, відчути себе вільною», — ділиться Людмила. 

Людмила

Аня — хореографиня за фахом. Розповідає, що з радістю взяла б участь у навчанні з візажу та манікюру. Після звільнення хоче продовжити працювати у цій сфері.

Анна
Анна складає практичний іспит
Анна отримує сертифікат про здобуття кваліфікації перукаря

Щоб забезпечити якісне навчання, жінки відвідували як теоретичні, так і практичні заняття під керівництвом Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. FREE ZONE забезпечила навчання необхідними інструментами. Кожна учасниця мала змогу практикуватися.

«Спочатку їм було страшно. Згодом ми звикли одне до одного, і коли ми приїжджали проводити заняття в колонію, вони були дуже раді нас бачити. Для них це була чудова можливість відволіктися від буденності, познайомитися з новими людьми. Серед дівчат не було жодної, кому це навчання було б нецікаве», — каже Ніна Гевко, викладачка й практикуюча перукарка. 

Викладачки перукарського курсу
Ніна та Мар'яна — практикуючі викладачки перукарського курсу

Перелік спеціальностей — обмежений

За її словами, щонайменше четверо жінок, які проходили навчання, уже могли б сміливо розпочати роботу.

«Проведення навчання за професією перукарки — це новий досвід як для нашої установи, так і для системи виконання покарань загалом. На етапі впровадження програми виникали побоювання й запитання, що є природним для будь-яких нововведень. Але вже з початком занять засуджені виявили зацікавленість, особливо під час практичної частини. Участь у таких програмах дає жінкам шанс здобути затребувану професію та перспективу для успішної соціалізації після звільнення. Сподіваємося, що ці знання та навички стануть для декого з них реальним інструментом змін», — коментує заступниця начальника Збаразької виправної колонії Ірина Немеришина.

За словами старшої майстрині Рівненського центру професійно-технічної освіти Олени Хоміної, зазвичай у колоніях засуджені можуть здобути професійну освіту лише за обмеженим переліком спеціальностей — найчастіше це ті, що затребувані всередині установи. Для жінок — переважно швачка чи закрійниця. Навчання ж на перукарку — це унікальна можливість.

Олена Хоміна

«Перевагою цієї професії є те, що вона не потребує роботодавця — можна взяти в оренду робоче місце й працювати на себе. Більше того, перукарки завжди затребувані. 

Під час навчання учасниці отримали базу. Так, щось може забутися до моменту їхнього звільнення, але і в колонії, і на волі потрібно вкладати у свої знання та навички. І тоді все можливо», — говорить Олена Хоміна.

Розширюють освітні ініціативи

Збаразька виправна колонія стала першим закладом, де така ідея була реалізована.

«Отримати таку освіту на свободі складніше: людина обмежена фінансами, часом, вирішенням нагальних проблем. Натомість час відбування покарання — це ідеальний момент, щоб почати змінювати своє життя вже зараз. Хтось із цих жінок вийде на свободу й працевлаштується в салон, хтось — орендує робоче місце, хтось відкриє свою справу. І саме заради цього все й робилося», — каже каже Микола Кукарін, регіональний координатор FREE ZONE.

Микола Кукарін

FREE ZONE вже неодноразово реалізовувала освітні програми у місцях позбавлення волі, зокрема за спеціальностями електрозварника, кухаря, столяра, соціального працівника, параюриста тощо. У 2025 році заплановане подальше розширення освітніх ініціатив.

Теоретичний іспит в навчальному класі колонії

Навчання організувала БО «FREE ZONE» у співпраці з Рівненським центром професійно-технічної освіти державної служби зайнятості та адміністрацією Збаразької виправної колонії № 63 за фінансової підтримки DVV International in Ukraine.

Засуджені жінки, які отримали сертифікати про здобуття кваліфікації перукаря разом з адміністрацією установи, викладачами і представниками FREE ZONE

Автор Яна Романюк, інформаційна менеджерка FREE ZONE

Нагадаємо, раніше «20 хвилин повідомляли, що у колонії на Тернопільщині одружилися військовий і засуджена.

 

Читайте також:

На Тернопільщині одружилися засуджена та боєць ЗСУ

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Savechko Pavlo
    І що натворили ці дівчата?

keyboard_arrow_up