Через перепади напруги горить техніка й електроприлади. Переважно техніка виходить з ладу коли вмикається струм, бо подається напруга не потрібних 220 В, а може бути і 270, і більше вольт, зазначають майстри з ремонту різноманітної техніки.
- Особливо страждають блоки живлення в ноутбуків, - зазначає інженер сервісного ремонту техніки „КТС” Олександр Цімерман. - Коли розбираєш їх, всередині все чорне, ремонту вони вже не підлягають, навіть неможливо визначити, що саме згоріло, легше купити новий.
Крім того техніка страждає не лише в момент включення електрики, а й в моменти відключення електропостачання, зазначає майстер з ремонту побутової техніки та електрики в квартирах „Домової служби” Ярослав Ледвій. Найбільше шкодять небажані раптові відключення електрики холодильникам і комп’ютерами.
Менший і дешевший
Інакше, для власного спокою потрібно запастися додатковим обладнанням.
- Найпростіший і найдешевший захист - це DіGі Top - відсікач струму, - зазначає інженер Олександр Цімерман. - Він захищає від струму з заниженою чи завищеною напругою. Коридор допустимої напруги споживач встановлює сам, відповідно до інформації на своїх приладах. Він діє так, що після ввімкнення струму вольтметр міряє напругу, 15 секунд витримує паузу, і коли стабілізується напруга, тоді пускає струм. Його вставляють в розетку, а вже в нього вставляєте вилку шнура від блока живлення ноутбука чи іншої дрібної техніки, коштує 269 грн.
Такий пристрій підходить до будь-якої техніки, яка має потужність до 2,2 КВт. Можна таким чином захищати холодильник і телевізор, зарядне до мобільного, ноутбук, навіть котел, хоча на деякі електричні конвектори може бути потрібен більший захист.
Потужніший захист потрібен хіба для прасок, бо вони мають потужність до 2,5 КВт, і до електрочайника. Все інше цей відсікач струму може захистити. Його можна включати в різні розетки, навіть без заземлення.
Дорожче рішення для захисту комп’ютера – це придбати блоки безперебійного живлення. Ціна питання – від 800-1000 грн і вище. Вони і стабілізують напругу, і акумулюють запас електроенергії, який дає можливість працювати приладу впродовж деякого часу, зазначає пан Олександр.
Дорожче - стабілізатором
Деяка техніка може мати запобіжники чи захист від перепадів напруги, яке відключає прилад, але в більшості випадків побутова техніка захисту не має, тому треба ставити стабілізатори напруги, зазначає майстер з ремонту Ярослав Ледвій. Найбільше перепадів напруги не любить сучасна техніка, де є багато електроніки – холодильники з сенсорним управлінням, телевізори, електроплитки. Вона ламається, виникають проблеми в мікросхемах,вдома таке не відремонтуєш.
- Техніка уся європейська, а там в них все стабільно, в нормі, справно працює, не розрахована на такі перебої як в нас в Україні, - пояснює пан Ярослав. - Техніка любить стабільну напругу 210-230 В, на будь-якій техніці є характеристики, при якій напрузі вона краще працює. Ту техніку, яка завжди працює, наприклад котли, якщо є індивідуальне опалення, чи холодильники, потрібно захищати стабілізатором напруги, які будуть вирівнювати напругу, робити її такою, яка потрібна в межах норми для роботи тієї чи іншої техніки: якщо занизька - то підвищувати її, чи в іншому разі - понижувати.
Індивідуальні стабілізатори напруги наприклад, для одного котла, чи холодильника, коштують 700-900 грн. Це такі коробки, які ви вставляєте в розетку, які мають кілька гнізд на підключення побутових пристроїв, і на цей пристрій буде йти стабільна напруга, і можна бути спокійним, що техніка буде працювати довго і безперебійно.
- Великі стабілізатори напруги для цілої квартири можуть мати потужність 7-15 кВт, - зазначає пан Ярослав. - Тоді всі прилади, які є в квартирі, будуть нормально працювати і будуть захищені, не буде перебоїв. Вони коштують 6-9 тис грн. залежно від фірми виробника і потужності.
Можна вимагати відшкодування
Якщо згорів дорогий електроприлад з вини енергетиків, споживач може добитися відшкодування його вартості, зазначає провідний спеціаліст Інспекції у справах захисту прав споживачів Наталія Лужна.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Petro Petrenko
Хороша стаття! Справді, якісний стабілізатор напруги вирішує проблему неякісної мережі більш ніж повністю. Наприклад, тут https://prel.prom.ua/ можна переглянути хороші варіанти стабів українського виробництва
Анонім
Маховик правди
igor golovko