Чому жінки не працюють і як це впливає на економіку?

Чому жінки не працюють і як це впливає на економіку?

Лише 68% українських жінок працюють - і, відповідно, в умовах міграції, старіння та природного скорочення населення, в країні відчувається нестача робочої сили. Залучення цих жінок до роботи може принести країні суттєві додаткові кошти. Про те, як в цьому випадку може виграти економіка, розповідає економіст Центру економічної стратегії Дарія Михайлишина.

За умови, що рівень зайнятості жінок буде дорівнювати рівню зайнятості чоловіків, рівень ВВП України зросте на 7%. Якщо усі жінки увійдуть до робочої сили - на 21%. Це дані з нашого нового дослідження “Як збільшити зайнятість жінок і чому це важливо для економіки?”.

Відповідно до даних, найбільший відсоток домогосподарок проживають у Волинській, Чернігівській, Львівській областях - 12,6%, 11,3%, 10,5% відповідно. Саме ці регіони можуть виграти найбільше від допомоги жінкам повернутися до роботи.

На Тернопільщині відсоток домогосподарок, за даними експертів, коливається між 4,7 до 5,4%. Це середній рівень по Україні. 

Яким чином центральна та місцева влада, а також роботодавці можуть сприяти поверненню жінок до робочої сили?

Наше дослідження показує, що основними причинами незайнятості є:

Відсутність можливостей по догляду за дітьми - брак місць в дитсадках

Так, 29% респонденток кажуть, що відсутність альтернатив по догляду за дітьми є основною причиною їх незайнятості. При цьому, доступ до дитячих садочків нерівномірний по країні. Так, найбільші черги на місця в дитсадках на Західній Україні (Волинська область - 128 дітей на 100 місць, Львівська область - 127 на 100 місць, Івано-Франківська - 124 на 100 місць, Чернівецька - 120 на 100 місць), а найменші - у Луганській, Донецькій, Херсонській та Черкаській областях (там на 100 місць у садочках претендує менше 100 дітей).

В Тернопільській області, як зазначають автори дослідження, на 100 місць в дитсадках претендують 107-112 малюків. Це середні показники по Україні.

Незадовільні умови у дитсадках

Навіть коли у дитячому садочку достатньо місць, жінки все одно не хочуть віддавати туди свою дитину через незадовільні умови. Так, 28% респонденток незайняті через бажання самостійно доглядати дітей. Однак, наше дослідження показує, що більш якісні можливості по догляду за дітьми - садочки з кращим харчуванням, меншими групами, більшою кількістю навчальних програм - можуть змінити їх точку зору. 64% жінок з дітьми сказали, що у такому випадку будуть шукати роботу.

Покращити якість дитячих садочків можна зокрема за рахунок збільшення конкуренції між приватними та державними дитсадками. Конкуренцію можуть стимулювати дерегуляція процесу відкриття дитсадків, використання батьками програм на кшталт податкової пільги, що субсидує відвідування приватних дитсадків.

Відсутність прийнятних умов праці

Велика кількість жінок хоче працювати дистанційно чи не повний робочий день, але не вірять у те, що зможуть знайти таку роботу. Крім того, чверть опитаних нами жінок хочуть мати власний бізнес. Для залучення додаткових кваліфікованих працівників роботодавці мають пропонувати більш гнучку зайнятість, а влада (як центральна, так і місцева) може запроваджувати програми перекваліфікації, зокрема націлені на розвиток підприємництва.

Дискримінація

Гендерні стереотипи та нерівність стримує жінок від пошуку роботи. Дискримінація з боку членів родини є порівняно невисокою - лише 13% незайнятих жінок кажуть, що їх родина проти того, щоб вони працювали. Здебільшого, мова йде про работодавців - майже 50% респонденток каже, що роботодавці не хочуть давати роботу жінкам з маленькими дітьми, а 26% - що роботодавці дискримінують їх за віком.

Лише 4% незайнятих жінок називають особистий вибір основною причиною того, що вони не працюють. Отже, переважна більшість жінок знаходяться поза робочою силою через зовнішні фактори. Правильні дії зі сторони як держави, так і роботодавців допоможуть збільшити зайнятість жінок та стимулювати українську економіку.

VoxConnector, спеціально для "20 хвилин" Тернопіль

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:20 У Кременці в руках чоловіка здетонував запал до гранати: у нього виявили сотні набоїв photo_camera 15:50 У центрі Чорткова планують змінити рух: показали спроєктовану схему 15:20 На парковці у Кременці палав автомобіль 14:50 Українці тепер можуть дізнатись онлайн, чи є у них обмеження на виїзд за кордон Від читача 18:02 У Києві відбувся Чемпіонат України з бойового мистетсва BJJ Gi-No-Gi де посіли призові місця учасники з м. Борщів Тернопільська обл. 14:20 У Сопільче проводитимуть обробку від кліщів: рядять утриматись від відвідування парку 13:45 У Тернополі водій не пропустив на пішохідному жінку з двома дітьми 13:05 Росіяни вдарили по Епіцентру в Прилуках: є загиблі та десятки поранених 12:30 Вбивство матері на очах у дітей: судитимуть чоловіка з Монастирищини за смертальні поранення дружині 12:00 На сцені Євробачення вперше звучала бандура: серед її творців — двоє тернополян 11:25 Тариф на воду в Тернополі може зрости майже втричі: просять подавати пропозиції та зауваження 10:40 Колишнього посадовця з Лановеччини оштрафували за несвоєчасне подання декларації 10:11 Аварія на Чортківщині: Volkswagen зіткнувся з вантажівкою, двоє травмованих 10:00 lifecell перетнув позначку у мільйон MNP-абонентів — чому користувачі обирають цього оператора (новини компаній) 09:36 П’яний водій електроскутера і 100 доларів у багажнику: на Тернопільщині жінка пропонувала хабар поліції 09:00 Обірвалось життя воїна з Тернополя Анатолія Покойового 08:00 Самокати під забороною: У Тернополі почали жорсткіше карати за їзду на електротранспорті у пішохідній зоні 22:00 Вишита стрічка пам’яті: українців закликають вшанувати загиблих воїнів у День вишиванки 21:00 Арешт рахунків та новий поріг для продажу житла боржників: на українців чекають зміни у системі стягнення 20:00 Верховний Суд дозволив трьом родинам встановити індивідуальні пам’ятники на Пантеоні Героїв
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up