Продаємо землю: скільки коштує виготовити документи. У кого дешевше?

Продаємо землю: скільки коштує виготовити документи. У кого дешевше?
  • До відкриття ринку землі в Україні залишається менше місяця. Що це значить для простих людей? Чи «озолотить» нас продаж паїв, чи, навпаки, відбере останнє?
  • Ми продовжуємо випуск серії публікації «Моя земля» від редакції «20 хвилин».
  • У скільки обійдеться виготовлення документів на землю та чи потрібно ще й сплачувати податок за продаж? Ми проаналізували ціни.
  • Авторизуйтесь, або підпишіться, і завдяки Вашій підтримці ми зможемо готувати більше цікавих матеріалів.

Як відомо, з 1 липня цього року в Україні відкривається так званий «ринок землі», тобто знімаються обмеження на продаж земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва – паїв.

Протягом минулих двох тижнів ми продемонстрували думку експертів, які висловили свою позицію стосовно того чи готова Україна, а Тернопільщина зокрема, до ринку землі. Дізналися у адвоката алгоритм дій покупця-продавця при продажу землі, а також все про підготовку необхідних документів на землю. А також зібрали поради, як не «прогоріти» на продажі землі.

Як вдалося нам з’ясувати в експертів із земельних питань, підготовка документів – один із найважливіших етапів у продажу земельної ділянки. Щоб не «прогоріти» потрібно обов’язково привести свої документи на землю в порядок: присвоїти кадастровий номер, зареєструвати землю у реєстратора речових прав тощо.

Відео дня

Продаж землі – це не тільки отримання грошей, але й ряд видатків, про які треба знати.

Послуги землевпорядників: ціни

Аби вирішити свої питання із землеустрою, необхідно звернутися до землевпорядних організацій чи окремих землевпорядників за відповідними послугами.

Землеустрій – це сукупність технічних заходів із підготовки, складання, виконання та нагляду за виконанням проектної документації у сфері використання, охорони та відтворення земель.

Метою землеустрою є поліпшення стану поземельних відносин.

Так, відповідно до ст.26 Закону України «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є юридичні або фізичні особи, які мають у складі або самі є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, тобто мають освіту, кваліфікацію та стаж роботи, визначені ст.66 цього ж Закону, склали кваліфікаційний іспит та одержали сертифікат.

У пошуковику в мережі Інтернет можна знайти безліч суб’єктів, які здійснюють послуги із землевпорядних робіт. Які ціни, читайте нижче.

У ТОВ «Зеніт Експерт Груп» нам відповіли, що у зв’язку зі змінами у законодавстві зараз важко назвати точні ціни, адже потрібно розуміти, про яку земельну ділянку йде мова, де вона знаходиться, та які документи є на неї. У середньому за розроблення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у ТОВ «Зеніт Експерт Груп» попросять 2500 грн. За проєкт землеустрою – 4500 грн.

У приватному підприємстві – фірмі «Матек» ціна за розроблення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з присвоєнням кадастрового номера залежить від району місцезнаходження земельної ділянки. Так, у Теребовлянському районі, вищенаведена послуга вартуватиме 1700 грн за одну ділянку, якщо ж у вас їх дві і вони приватизовані одним рішенням, то за документи на другу ділянку доведеться викласти ще 1000 грн.

Оцінка земельної ділянки

Експертна оцінка

Зазвичай вартість проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки залежить від багатьох факторів, тому конкретну ціну доведеться узгоджувати із обраним суб’єктом оціночної діяльності. Наприклад, у фірми «Експерт Тернопіль» експертна оцінка землі сільськогосподарського призначення стартуватиме від 1000 грн (термін виконання один день).

Необхідні документи для експертної оцінки:

  • документи, що підтверджують право власності;
  • витяг з Державного Земельного Кадастру;
  • паспорт та ідентифікаційний номер власника.

Нормативна грошова оцінка

Продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення можливий за ціною не меншою ніж нормативна грошова оцінка. Інформація про нормативну грошову оцінку сільськогосподарської землі станом на 1 січня 2021 року є на сайті land.gov.ua.

Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки громадяни можуть отримати за допомогою Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПи), які утворені та діють при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування. Ця адміністративна послуга надається безоплатно. Строк її надання не перевищує  трьох робочих днів із дня подання заяви.

Необхідні документ для нормативної грошової оцінки:

  • заява про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
  • документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою заявником особою).

Послуги нотаріуса

Приватні нотаріуси Тернополя у телефонному режимі відмовлялися надати конкретну інформацію стосовно тарифів по посвідченню договору купівлі-продажу землі. Мовляв, все залежатиме від складності договору. А коли згадалось про продаж паю, різко відповідали: «то ще й не снилося».

Офіційні телефони державних нотаріальних контор міста мовчали.

Моніторинг офіційних сайтів нотаріусів вказав на середній тариф за посвідчення договору купівлі-продажу разом із реєстрацією прав на земельну ділянку, видачу витягів тощо – 4000 грн.

Податки і військовий збір

У разі дотримання наступних трьох умов продавець-фізична особа не сплачує податків:

  • якщо він продає своє нерухоме майно лише один раз протягом року;
  • розмір ділянки, який він продає, не повинен перевищувати норму безкоштовної передачі, яка визначена статтею 121 Земельного кодексу України (у розмірі паю або не більше двох гектарів – прим.ред.);
  • земельна ділянка має знаходитися у власності продавця не менше 3 років.

У всіх інших випадках за продаж землі потрібно сплатити такі суми:

  • податок на доходи фізичних осіб – 5% від вартості земельної ділянки;
  • військовий збір –  1,5% від вартості земельної ділянки.

Отож, на все про все щонайменше доведеться викласти 15-20 тисяч гривень. Це орієнтовна ціна за пакет документів на одну земельну ділянку. Наголошуємо, що ціна буде залежати від параметрів конкретної земельної ділянки та документів на неї, складності договору та інших факторів, які будуть виникати у ході продажу землі.

Читайте також:

Як правильно оформити документи на землю, щоб не «прогоріти» на продажу? Поради юриста

А де жити, якщо продамо чорнозем? Чи готові жителі області продавати землю з 1 липня? Думки експертів

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Валерій Якимчук
    Продаж землі це не тільки буцім великі гроші, але ще й велике наїбалово залишитись на чужій землі з голою сракою.
    Sergiy Karashevskyy reply Валерій Якимчук
    Валерій Якимчук 100%
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
13:47 На Тернопільщині стартувала вступна кампанія до закладів професійної освіти 13:09 У Чорткові деякі вулиці без води: прокладають нову мережу photo_camera 12:35 Із задимленої квартири на Вишневецького рятувальники звільнили 15-річну дівчину 12:00 Помер колишній головний тренер «Ниви», відомий футболіст Юрій Дубровний Від читача 12:33 День слідства - професійне свято тих, хто щоденно бореться за справедливість. Сьогодні нагородив кращих у професії. 11:46 На Бандери зіткнулися три авто. Рух ускладнений 11:10 На Вишневецького пожежа у багатоповерхівці: що відомо photo_camera 10:36 Мешканці Микулинецької та Молодіжної, які постраждали від ракетної атаки в Тернополі, отримають виплати 10:30 Застосунок «е-Тернопіль» увійшов до шортлиста премії Mobile-First Award 2025 (пресслужба Тернопільської міської ради) 10:05 З липня державні допомоги призначатиме Пенсійний фонд 09:31 У Білозірці на Лановеччині в пожежі загинула людина 09:00 «На щиті» на Тернопільщину повертаються Герої Анатолій Свідер та Сергій Нестерук 08:03 Євро б'є усі рекорди: новий курс валют 22:00 У Львові провели унікальну операцію з пересадки пальця з ноги на руку пораненому військовому play_circle_filled 21:00 З гільз «проросли» квіти: у Тернополі діти створювали «вазочки надії» photo_camera 20:05 Спадковий договір: хто може укласти і чим він відрізняється від заповіту? 19:07 Тернопільщина вже має нового прокурора. Що про нього відомо? 19:02 Запевняв, що це дочка, але навіть не знав її віку. Для кого збирає гроші чоловік у центрі Тернополя? 18:00 До мільйона від держави постраждалим від війни: хто може отримати і як подати заяву 17:20 Планували втечу через гори: жителів Тернопільщини спіймали на кордоні з Румунією
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up