При амбулаторному лікуванні медикаменти повинні надаватись безкоштовно. Однак місцеві медики кажуть, що не завжди ліки є у наявності, тому що фінансування з боку держави - недостатнє.
Чи знаєте ви, що медикаменти у тернопільських лікарнях вам повинні надавати безкоштовно? Оскільки, щорічно сотні мільйонів гривень на закупівлю ліків для населення виділяє уряд. На виділені кошти чиновники можуть закуповувати аж 784 лікарських засобів, які повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів. Окрім цього, сьогодні діє постанова Кабміну від 17 серпня 1998 р. №1303, яка передбачає безоплатний та пільговий відпуск ліків за рецептами у разі амбулаторного лікування.
Де-юре - сотні медикаментів, оплачених державою, мають бути доступні для лікування хворих в регіонах країни. Де-факто - хворі купують ліки за власні кошти. Яка реальна ситуація з безкоштовними ліками для населення у Тернополі з'ясував журналіст “RIA плюс”.
Насамперед – пільговикам та дітям
Про те, що наразі з МОЗу не надійшло жодної таблетки в Тернопільську область, розповідає заступник начальника управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА Лідія Чайковська.
Окрім цього, чиновниця зазначає, що на 2017 рік з обласного бюджету депутати ради виділили 166 млн грн на медикаменти, з яких: 45 млн грн на гемодіаліз, 24 млн грн інсуліни та 1 млн грн на ліки для хворих із пересадженими трансплантованими органами, тощо.
Майже на 100% забезпечена медикаментами Обласна дитяча лікарня наголошує Лідія Чайковська.
Безкоштовні ліки – в стаціонарі обласної дитячої
Кошти з обласного бюджету виділяють вже третій рік розповідає головний лікар Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Григорій Корицький. Щодо фінансових надходжень з боку держави, то головний лікар зазначає, що такі програми також діють. Однак медикаменти надходять лише по певних захворюванях.
Загалом, розповідає пан Корицький, у їхньому закладі щорічно в стаціонарі лікується приблизно 15 000 дітей. Тому потреба у медикаментах досить велика.
Хворих, які лікуються амбулаторно, не забезпечують безкоштовними ліками, зазначає головний лікар дитячої обласної лікарні. Тому що такі кошти облікувати для амбулаторних пацієнтів досить важко. Більше того, у таких пацієнтів стан значно легший, ніж у тих, які перебувають у стаціонарі.
Для того, аби батьки хворих дітей змогли ознайомитися із безкоштовними медикаментами, які є в наявності у лікарні, адміністрація медзакладу у кожному відділенні розмістила інформаційні листівки з переліком препаратів. Ці списки є розміщені на інформаційних дошках та вхідних дверях у відділення.
Списки з безкоштовними ліками є!
Донедавна переліку безкоштовних медикаментів в медзакладах нашого міста не було. Однак нещодавно місцевий депутат від Об'єднання "САМОПОМІЧ" Андрій Шкула на сесії міської ради запропонував у кожному медзакладі міста розмістили такі списки. Ініціативу депутата підтримав міський голова Сергій Надал, який одразу ж надав розпорядження відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення втілити ініціативу депутата в життя.
Про те, що розпорядження міського голови вправно виконується, запевняє начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Ростислав Левчук.
Насамперед – реанімації і невідкладна допомога
Як зазначає чиновниця, окрім цього значна сума грошей запланована для надання безкоштовних та пільгових рецептів пільговим категоріям громадян. Зокрема, на цей рік на такі видатки заплановано 3 850 000 грн з держказни та 2 110 000 грн з міського бюджету.
Безкоштовно ліки – в трьох аптеках
Безкоштовні рецепти виписують лише в амбулаторних умовах сімейні лікарі, так каже головний лікар ТМКЗ “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Микола Медвідь. Більше того, фахівець зазначає, що ліки по цих рецептах можна отримати лише у трьох аптеках нашого міста: вул. Руська 23, Тролейбусна 14 та на Бродівській 5.
Пан Медвідь каже, що дорослі можуть отримати ліки безкоштовно по категоріям виключно в ТМКЗ “Центр первинної медико-санітарної допомоги”, а діти - у міській дитячій лікарні.
Що робити, коли не надають ліки
Наявність чи відсутність безкоштовних медикаментів у аптеках і лікарнях проконтролювати досить важко. Оскільки, часто звучить відповідь - безкоштовних ліків немає. Контроль за безкоштовними медпрепаратами ускладнює й те, що єдиної бази даних про наявність чи кількість препаратів просто немає. Однак, відповідно до чинного законодавства нашої країни, кожен громадянин України може зробити письмове звернення до розпорядника інформації, в даному випадку до завідувача аптеки чи головного лікаря, з запитом на отримання публічної інформації про наявність тих чи інших препаратів. Крім того, можна звернутись із відповідними запитами до управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА чи відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради. Отримавши відповідь, ви зможете вимагати надання відповідних ліків, звернутися у правоохоронні органи, чи оскаржити відмову в суді.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 48 від 29 листопада 2023
Читати номер
Міронова Анастасія
Anna Khita
Анонім
Niko