Серпень та вересень є місяцями, коли кавуни та дині заполоняють прилавки ринків, супермаркетів та магазинів. Та чи є вони безпечними та де купувати вигідніше, перевірили журналісти «20 хвилин».
Не тільки з Півдня України великі ягоди потрапляють на стіл до тернополян. Їх також привозять і з Туреччини, Узбекистану, Казахстану. Та в різних місцях ціна на дині та кавуни відрізняється.
Як виявилося, ціна за наш вітчизняний кавун в середньому складає 8- 10 гривень. Закордонні баштанні культури коштують дорожче, особливо, якщо вони без кісточок. Продавчині на ринку розповіли, що всі кавуни до них завозять із Херсонщини.
А от ціна на дині дуже відрізняється. Вісім гривень за кілограм на ринку вартують побиті, або ті, що вже починають гнисти дині. Херсонські дині вартують в середньому 15-20 гривень. Є і незвичні плоди. Так, на ринку продають дині, привезені з Казахстану.
– Такі дині відрізняються за смаком, а відповідно - і за ціною. Не скажу, що вони солодші, але відмінності є, – каже продавчиня Наталя.
У супермаркетах ціна на дині також не сильно відрізняється від магазинної та ринкової. Щоправда, є там і плоди геть незвичної для нас форми, привезені з-за кордону.
Для перевірки на наявність нітратів, журналісти «20 хвилин» придбали кавун та диню в одній з точок на ринку та віднесли їх в лабораторію , яка розміщується на Центральному ринку.
Провідна лікарка ветеринарно-санітарної експертизи Наталя Остапів розповіла, що цьогоріч вже були випадки, коли в кавунах та динях фіксували перевищення вмісту нітратів.
– Кавун, який ми тільки що перевірили, має два міліграми сирої маси нітратів на кілограм при гранично допустимій кількості 60 міліграмів на кілограм, – каже лікарка. – Дуже рідко можна зустріти такий хороший показник. Концентрація сирої маси нітратів для дині повинно не перевищувати 90 міліграмів на кілограм. У дині, яку нам принесли на перевірку 89.8 міліграмів сирої маси нітратів на кілограм, тобто це ще допустима норма, але вже на межі. Цьогоріч ми вже фіксували перевищення нітратів в баштанних культурах - у двох партіях динь та трьох партіях кавунів.
Також лікарка розповіла, що на вміст нітратів перевіряють кожну партію кавунів та динь, що потрапляє на ринок. Частіше перевищення фіксують в липні, коли перші партії кавунів тільки з'являються в торгових точках.
Читайте також, як вибрати солодкий та стиглий кавун на ринку
А ви цьогоріч вже смакували кавун чи диню? Як ви обираєте ці баштанні культури? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер
Zeo