Тернополяни, що проживають та працюють в Італії, отримують мінімальні зарплати. Але цього їм вистачає для того, щоб практично ні в чому собі не відказувати та ще й відсилати гроші рідним на Україну.
Сума місячної зарплати для жінок, які працюють домогосподарками, нянями або доглядають хворих чи пристарілих людей, становить від 800 до 1200 євро.
“Я прислуга, але за це добре платять”
Більше тисячі євро в місяць платять тернополянці Ользі Савицькій. Жінка вже більше десяти років живе та працює в Італії. Зараз вона перебуває в Римі, працює домогосподаркою в італійській родині.
- У мої обов'язки входить прибирання, миття вікон, готування їжі тощо, - каже пані Савицька. - За цю роботу добре платять, але і майже не сиджу без діла.
У родині до тернополянки відносяться як до прислуги. Ніхто не переймається її проблемами, не питають про особисте життя.
- Італійська сім'я обідає за столом у вітальні. А я їм окремо, на кухні. Бо ж прислуга, але цього не соромлюсь, - говорить жінка. - Платять добре, тому і мовчу, хоч у своїй професії не бачу нічого соромного.
Харчується жінка за рахунок господарів, тож економить на харчах, бо рідко щось купує для себе особисто.
- Але загалом продукти тут недорогі, тож можна купувати все, - говорить пані Савицька. - Якщо взяти до уваги те, що у Тернополі мінімальна зарплата 800-1200 гривень, то за неї вижити практично неможливо.
Жінка порівняла, що в цифрах сума така сама, але ціни дуже відрізняються. Приміром, кілограм сиру в Римі коштує в середньому 8 євро. А в Тернополі за вісім гривень кілограм сиру не купиш. Його вартість - від 50 грн.
- Можна дозволити собі навіть щодня до обіду пити вино. Його вартість від восьми євро, а хіба купиш в Тернополі хороше вино за вісім гривень? - зауважує тернополянка. - Одяг купую на розпродажах з минулого року або в кінці сезону, тоді на нього суттєві знижки, бувають навіть до 50-70%.
Знижки в Римі бувають і на продукти, особливо ціни знижують перед різдвяними святами та Новим роком.
- Люди мають змогу відчути і святкову атмосферу і те, що держава про них дбає, а в нас - все навпаки. Як тільки мають бути свята, ціни ідуть вгору, - говорить жінка. - Добре, що в Італії Різдво святкують раніше, аніж ми. Маємо змогу купити багато смачних та якісних харчів додому.
Навчила заощаджувати чоловіка-італійця
Купувати одяг та продукти за знижками навчила колишня тернополянка Наталі Кульба-Анелло. Раніше її чоловік-італієць Джозепе не надавав особливого значення знижкам. Живе подружжя на острові Сицилія.
- У місяць на продукти ми витрачаємо в середньому від 150 до 250 євро, а заробляємо від 1500 євро, - говорить жінка. - Ціни на них є досить невисокими. Наприклад, кілограм рису коштує два євро, а коли діють знижки, то його ціна всього - 1, 2 євро.
Три кілограми картоплі становлять два євро. Найбільше італійці люблять макарони, тут вони досить дешеві.
- Кілограмова упаковка коштує від 0, 70 євро. Дуже дешеві тут і фрукти. Приміром, кілограм апельсинів - 0, 50 євро, банани - 1, 50 євро, ананас - 2 євро за штуку, - каже пані Наталія.
По-іншому і святкують в Італії. На Сицилії також діють знижки на харчі перед святами.
- Переважно італійці на святковий стіл витрачають по 100-200 євро. На свята готують, в основному, піцу, м'ясо молодих баранів запечене в спеціях, - каже жінка. - На святковому столі є різні сири та ковбаси.
Одяг подружжя намагається купувати на розпродажах у кінці сезону. Тоді, практично за півдарма, можна купити хороший фірмовий одяг.
- У такі періоди в магазинах діють знижки від 50 до 70 % , - говорить пані Наталія. - До того ж, зима тут не дуже холодна, тому теплого одягу не купуємо та й на острові його не продають.
Медицина в Італії абсолютно безкоштовна. Навіть коли людина потрапляє до лікарні, то всі ліки там є, а не так, як у Тернополі.
У бусах іноді перевозять тисячі євро
Гроші заробітчани додому зазвичай передають через водіїв бусів, які возять передачі та заробітчан.
Іноді заробітчани домовляються з водієм та передають певну суму в конверті через нього, але за таку послугу водій бере гроші. Зазвичай, про це домовляються індивідуально.
- Часом в бусі можу везти навіть кілька тисяч євро. Щоб зробити це легально, домовляюсь з пасажирами, щоб розділити цю суму на всіх і перевезти через кордон, задекларувавши гроші, - розповідає пан Роман (прізвище водій не називає -прим. ред.). - А іноді заробітчани ховають гроші в пакунках. Але таке перевезення є дуже ненадійним, бо коли такі гроші знаходять на кордоні, то їх просто забирають митники.
Іноді конфісковують і товар, в коробці якого заховані євро. Тоді кілька сотень може потрапити просто у смітник.
- Зараз з-за кордону почали передавати значно менші суми. Якщо, приміром, рік тому я міг везти від одного заробітчанина по три-п'ять тисяч євро, то зараз більше тисячі передають рідко, - зауважив пан Роман.
Іноді заробітчани переказують гроші через банки, але робити так без боязні можуть лише ті, хто працює легально. Або просять це робити своїх роботодавців, щоб при переказі коштів не фігурувало прізвище нелегала.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер