Тимчасове житло або кредит на власну нерухомість: які можливості для ВПО на Тернопільщині

Тимчасове житло або кредит на власну нерухомість: які можливості для ВПО на Тернопільщині

Вимушено переміщені особи, які живуть у Тернополі та області, можуть долучитися до програми кредитування під 3% річних і придбати собі житло. Окрім того, в області створили місця для тимчасового проживання переселенців.

Тимчасове житло чи купити власну нерухомість в кредит. Про можливості для переселенців у Тернопільській області розповіли фахівці відділенні Держмолодьжитла «Тернопільське регіональне управління» та департаменті архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської ОВА.

Тимчасове житло

Так, 504 сім’ї із числа ВПО (1165 людей) наразі повідомили про потребу отримати тимчасове житло в області. Це жителі Тернополя, Чорткова, Зборова, Борщева і Заліщиків.

— Вже сформовано у Малашівцях і діє модульне містечко на 12 приміщень загальною чисельністю 24 особи, які заселяються на умовах тимчасового проживання. У Чорткові, за підтримки міжнародного донора, проведена масштабна реконструкція гуртожитку і влаштовано 39 смарт-квартир, де можуть проживати і вже заселяються близько 150 чоловік. За сприяння товариства Червоного хреста у Великогаївській громаді реконструйовано один об’єкт, де створені умови для тимчасового проживання 20 переміщеним особам. А у Коропці, за підтримки міжнародних донорів, проведено реконструкцію нежитлового приміщення, де створені умови для проживання понад 20 осіб, — розповів директор департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Володимир Харченко.

Відео дня

З 2022 року у Тернопільській міській раді розповідають про те, що на вулиці Микулинецькій збудують будинок для ВПО. 28 липня 2023 року на засіданні сесії прийняли рішення «Про затвердження договору про грант № EU03-2022-228 від 26.06.2023 між Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО) та Тернопільською міською радою». Але на якому етапі реалізація цього проєкту наразі в ОВА не знають.

— Ми попросили надати інформацію щодо стану реалізації цього і очікуємо інформацію, я знаю, що договір укладено і ведуться попередні вишукувальні проєктні роботи, — зазначив Володимир Харченко.

Таким чином зараз в обласному центрі немає житла для тимчасового проживання переселенців.

За словами Володимира Харченка, за Законом органи місцевого самоврядування і місцеві  адміністрації мають сформувати перелік усіх наявних і придатних для реконструкції об’єктів комунальної власності, щоб переобладнати їх для тимчасового проживання ВПО. У Тернополі визначили один такий об’єкт.

— Там є певні особливості, тому що це пам’ятка архітектури і вона потребує реконструкції, відповідно по документах це зробити буде трохи складніше. Але такий об’єкт є, тобто місто визначилось і готове надати. Це нежитлове приміщення на вулиці Князя Острозького, — повідомив пан Харченко.

Володимир Харченко (зліва) та Андрій Козак

Постійне житло у кредит

Кредитування внутрішньо переміщених осіб — один із напрямків діяльності відділення Держмолодьжитла у Тернополі. Зараз таке кредитування проводять за рахунок грантових коштів Уряду Німеччини через банк розвитку KFW.

Умови кредитування:

  • 3% річних
  • 6% перший внесок
  • До 30 років термін кредитування
  • 52,5 метра кв. на сім’ю 1-2 особи, + 21 метр кв. на кожного наступного члена сім’ї.

Вимоги до кандидатів:

  • Статус ВПО
  • Офіційний дохід
  • Відсутність у власності житлової нерухомості, окрім тієї, що розташована на окупованих територіях чи бойових дій
  • Не брали участі в інших державних житлових програмах

За умовами програми, придбати можна квартиру або житловий будинок, збудовані не більше ніж 50 років тому чи реконструйовані не більше ніж 35 років тому.

Який офіційний дохід родини має бути

За формулою визначено, що якщо з середньомісячного сімейного сукупного доходу відмінусувати погашення тіла кредиту та відсотків, повинен залишитися мінімальний прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї.

— Давайте візьмемо приклад останньої сім’ї, яку ми оформили у понеділок (9 грудня — прим. авт.). Сім’я (чоловік, дружина і дитина) придбала 3-кімнатну квартиру у Тернополі вартістю 2 мільйона гривень. Перший внесок був мінімальний 120 тисяч грн (рівно 6% — прим. авт.), сума кредиту була 1 млн 880 тисяч грн. Термін — понад 20 років. Погашення кредиту їм виходить десь 10 тисяч 600 грн в місяць. Відповідно, маємо 10600 грн + троє членів сім’ї по три тисячі грн прожитковий мінімум — виходимо майже на 20 тисяч грн доходу сім’ї, — пояснює начальник відділення Держмолодьжитла «Тернопільське регіональне управління» Андрій Козак

Учасники програми кредитування із числа зареєстрованих визначаються випадковим чином. Востаннє переможцями могли стати 800 кандидатів по всій Україні. Саме на таку кількість виділила кошти німецька сторона.

— Це напевно перша і єдина програма, де визначають, хто має право отримати кредит рандомним методом, цей процес транслюється в прямому ефірі на каналі Ютуб. Найближчим часом буде відновлена реєстрація на цю програму через портал Дія. Станом на сьогодні можна зареєструватися звернувшись до нас, до тернопільського відділення Держмолодьжитло на вулиці Грушевського, 8, кабінет 445-446, — пояснює Андрій Козак.

За час дії програми кредитування нею вже скористались 40 сімей у Тернополі.

Додамо, на Тернопільщині зареєстровано понад 67 тисяч переселенців. 

Довідка

Прожитковий мінімум в Україні з 1.01.2024 року, на місяць

  • Загальний показник — 2920 грн
  • Діти до 6 років — 2563 грн
  • Діти від 6 до 18 років — 3196 грн
  • Працездатні особи — 3028 грн
  • Особи, які втратили працездатність — 2361 грн

 

Читайте також:

На Микулинецькій у Тернополі збудують житло для переселенців

У Чорткові відкрили соціальний будинок для людей, які втратили домівки через війну

У Тернопільському районі облаштували житло для переселенців 

Війна розлучила з домом: як на Тернопільщині облаштовуються люди евакуйовані з Покровського напрямку

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up