Приходять із списками
Фарби олійні, акварельні запитують у художніх крамницях тернополяни, які цікавляться живописом.
— Студенти та учні шкіл беруть фарби наборами. А от художники приходять до нас із великим списком фарб, які їм необхідні, — усміхається продавець магазину-галареї Picasso Ольга (прізвище відмовилась називати, — прим. ред.). — Розумієте, тут як у приготуванні борщу — важливий кожен інгредієнт. Тому треба підготуватися і мати все необхідне під рукою.
Серед тернополян є популярними фарби — акварельна, олійна, гуашна російського виробника “Невська палітра”. Якщо людина початківець, їй запропонують фарби “Ладога”, Сонет”, для професіоналів є “Майстерклас”, які багатші вибором кольорів, та інші.
— Фарби — хороші, бо навіть за кордоном популярні, — каже власниця магазину “Художник” Інна Старостенко. — Якось французи-туристи, які зайшли у магазин, зізналися, що знають фарби Санкт-Петербурзького заводу, якому більше сотні років.
Дитячі безпечні
Нема різниці, якою фарбою — професійною чи для початківців — малювати картину, вважає художниця Олеся Гудима, власниця арт-крамниці “Час малювати”. Головне — знайти потрібний колір та фарбу, яка би не тріскала та довго не сохла.
— Професійний художник може малювати дитячою аквареллю цікаві речі, не це важливо, — каже вона. — Художники ретельно шукають потрібний відтінок та дивляться за тим, як фарба лягає на полотно. А для дітей малювання є вже терапією та зародженням гарного настрою. Тому раджу батькам недорогі акварельні фарби вітчизняного виробника “Гамма” або російського — “Невська палітра”.
Дитячі фарби відрізняються не тільки ціною, а й складом. У професійних є пігменти та хімічні наповнювачі, клей гуміарабік. Дитячі — безпечні при використанні.
Відтінків – сотні
Для художників-професіоналів є фарби відомих французьких, італійських, англійських фірм. Змішувати та експериментувати із відтінками не боїться художниця Олеся Гудима.
— Я надаю перевагу не вітчизняному виробнику, а закордонним фірмам, — зізнається художниця. — Для мене важливо підібрати необхідний відтінок. В імпортних фарбах палітра набагато ширша, ніж у наших. До того ж, ціна майже не відрізняється.
Якщо раніше був дефіцит фарб, то тепер проблем із вибором немає.
— Вибір відтінків — величезний, можна перераховувати не десятками, а сотнями, — продовжує пані Гудима.
Однак художні магазини здебільшого працюють на замовлення.
— Треба враховувати те, що фарба має термін придатності. Зазвичай це — 24 або 36 місяців, — пояснює власниця магазину “Художник”. — Хоча знаю деяких місцевих художників, які малюють картини фарбами, що придбали ще за часів Союзу, тобто вже більше 20-ти років тому.
Оздоблюють тканини та нігті
Фарби тернополяни використовують і для створення ексклюзивних малюнків на одязі та нігтях.
— Якщо дівчині не подобається бути сіренькою мишкою або хочуть мати ексклюзивну річ — за дві години можна білу трикотажну майку перетворити на вишукану — просто домалювати метелика чи квіти, — пояснює художниця Олеся Гудима.
Спеціальні фарби для тканини стануть у пригоді для модниць, стилістів та декораторів. Є також фарби для батіка, скла, кераміки, вітражів.
— Фарба для батіка — рідша від тієї, яку використовують для фарбування інших тканин, — розповідає Інна Старостенко. — Щоб вона не розтікалася на гладкій поверхні та щоб не змішувати кольори, спочатку наносять контур. Через якийсь час він зникне.
Розмальовані власноруч такими фарбами речі можна сміливо прати. Хоча продавці радять це робити не в машинці, а вручну.
Спеціальними фарбами можна також розмалювати горнята, пляшки, шкіру, кераміку, прикраси, дерево і навіть зробити вітражі.
— Зрозуміло, що це буде імітація під вітражі. Адже всі знають, що справжні вітражі потребують великої майстерності та вправності, — каже Олеся Гудима. — Гарна фарба — як цукерка льодяник — не тече, коли мазнула і не залишає слідів від пензлика.
Спеціальною фарбою малюють модниці навіть нігті.
— Це акрилова гуашова фарба, яка не змивається на нігтях, — розповідає Інна Старостенко. — Вона має властивості обох фарб: від акрилу — глянц, від гуаші — насиченість кольору.
Цю фарбу у розведеному стані використовують автомобілісти для малюнків на своїх авто.
Ціни
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер