Валюту продають, а чеки не дають. Ми перевірили, який курс і як працюють обмінники в Тернополі

- Національний банк України зобов’язав обмінники видавати чеки. І все через те, щоб мінімізувати спекуляції на валютному ринку в умовах війни.
- Тож, під час купівлі іноземної валюти, касир зобов’язаний видати покупцеві чек, що підтверджує проведення фінансової операції саме у цьому обміннику. Та чи дотримуються працівники обмінників Тернополя встановлених правил? Ми перевірили.
Як розповідають читачі «20 хвилин», у деяких обмінниках міста чеки не видають. Зі слів тернополянина Руслана, касири завжди мають «відмазки»: то папір закінчився, то програма не працює.
– Іноді доводиться користуватися послугами обмінників валют. Помітив, що в деяких чеки не видають, хоча цього вимагає закон. Касир записує, скільки у нього обміняли в якийсь зошит чи блокнот. І на цьому все, про чеки ні слова. Але є ті, де чеки завжди можна отримати. Тут вже як пощастить, – каже хлопець.
Журналісти «20 хвилин» завітали до шести тернопільських обмінників та купили валюту. Та чи вдалося отримати чек? Читайте у нашому матеріалі.
Обмінник на бульварі Тараса Шевченка
Станом на 12 вересня, як ми переконалися, в обміннику реально придбати як долар, так і євро. Так, за один долар просять 42 гривні, а ось за євро – 41,40 гривень. Якщо ж здавати валюту, то ціна значно нижча: 41,50 гривень за один долар і 40,60 гривень – за одне євро.
Придбати у даному обміннику іноземну валюту нам вдалося. А ось чек видавати тут не поспішали. Касирка аргументувала це так.
– Чеків у нас немає. Сьогодні не працює програма, єдине – можу вам на листку від руки написати, що ви придбали валюту, – каже жінка.
Ми отримали рожевий папірець з написаними від руки цифрами: скільки купили, за яким курсом і дата. Тож довести, що купити валюту саме у цьому обміннику – ви не зможете. Адже на папірці, який нам дали, відсутній навіть підпис касирки.
Обмінник на вулиці Князя Острозького
Аналогічну ситуацію з курсом спостерігаємо і в обміннику ТОВ «ФК «Константа М». Продають долар за 42 гривні, а готові купити у вас – 41,40 гривень. Щодо євро, то купити ви зможете за 41,50 гривень, а ось продати їм – 40,60 гривень.
Валюта в обміннику є: як долар, так і євро. Але і тут за збігом обставин система видачі чеків сьогодні не працює. Натомість жодного папірця, заповненого від руки нам не запропонували, єдине – порадили сфотографувати актуальний курс, що є на вітрині обміннику.
– Програма нам поки що не видає чеки. Всі дані по програмі проходять, але чек не випускає. Наразі фахівці нам лагодять програму і вже маємо незабаром їх видавати. Але сьогодні певно що чеків не буде, – сказала касирка.
Тож купуєте іноземну валюту на свій страх і ризик, і звичайно ж, жодних доказів потім не будете мати.
Обмінник поблизу Центрального універмагу (бульвар Тараса Шевченка)
Придбати долар та євро тернополяни зможуть і в обміннику поблизу Центрального універмагу. Продаж долара – 42 гривні, а євро – 41,50 гривень. Купівля долара – 41,40 гривень, а євро – 40,40 гривень.
Тут вам не лише продадуть іноземну валюту, а й видадуть чек. Там вказують таку інформацію: назва, адреса та номер відділення обмінника. Крім того, зазначається сума іноземної валюти, скільки ви придбали, курс валюти на момент купівлі та сума в гривнях, що ви віддали касиру. І звичайно ж, дата здійснення операції та фіскальний номер програмного реєстратора розрахункових операцій.
Обмінник по вулиці Митрополита Шептицького, 2
Вже поблизу ринку ціна трохи відрізняється. Наприклад, продаж одного долара – 41,90 гривень, а євро – 41,70 гривень. Натомість купити долари вони можуть за 41,40 гривень, а євро – 40,60 гривень.
Після придбання іноземної валюти касирка без нагадувань видала чек. На папері міститься така інформація: назва, адреса та номер відділення обмінника. Також номер квитанції, валюта, що ми придбали, її курс та кількість проданої нам валюти.
Обмінник по вулиці Шептицького ( Ломбард «Алмаз»)
Ще менше за купівлю долару запросили у ломбарді «Алмаз». Продати вам можуть долар за 41,80 гривень, а ось євро – 41,10 гривень. Щодо купівлі, то долар готові прийняти за 41,30 гривень, а євро – 40, 30 гривень.
Жодного чеку касирка не збиралася давати, аж поки ми не стали наполягати. Жінка перепросила і надрукувала квитанцію на принтері та поставила печатку. Одну частину квитанції віддала нам, а іншу – залишила собі.
На квитанції міститься така інформація: скільки коштів віддав покупець, яку валюту та в якій кількості ми отримали. Підпис касира, покупця, а також дата.
Обмінник поблизу залізничного вокзалу
Даний обмінник виявився найдешевшим з усіх, де ми побували. Так, за купівлю одного долара тернополяни мають віддати 41 гривню, а ось за євро – 40,40 гривень. Що стосується продажу валюти, то за один долар та за євро пропонують 39 гривень. Та придбати іноземну валюту у цьому обміннику неможливо. Зі слів касира, наразі ні доларів, ні євро у них немає. Можна лише обміняти на гривні. На запитання: чи з’явиться валюта до вечора або завтра в обміннику? Чіткої відповіді ми не отримали.
Яку інформацію повинен містити чек?
У Національному банку України пояснюють, що саме видача фіскального чеку після кожної купівлі валюти посилить податкову дисципліну і змусить підприємців дотримуватися необхідних правил.
– Відомо, що відповідні фінансові компанії ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 мільйонів гривень за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, у першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць. Тому було прийнято встановити вимогу – використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) під час обміну та видавати клієнтам фіскальні чеки. Інформація про РРО буде передаватися до Національного банку, – йдеться на сайті НБУ.
Кожен фіскальний чек повинен містити базову інформацію:
- назву операції (купівля, продаж, обмін іноземної валюти);
- назву і код прийнятої валюти;
- суму прийнятої валюти;
- курс, крос-курс;
- назву і код валюти до видачі;
- суму валюти до видачі;
- суму комісії;
- дані про клієнта (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи);
- додаткові реквізити, необхідні для проведення валютно-обмінних операцій.
Розрахунковий документ повинен містити:
- підпис клієнта (проставляється, якщо сума валютно-обмінної операції дорівнює або перевищує в еквіваленті суму, зазначену вище);
- підпис працівника уповноваженої установи, яка отримала відповідну ліцензію НБУ;
- відбиток штампа.
Також ми звернулися до Податкової служби Тернопільської області, аби дізнатися, чи перевіряють працівники місцеві обмінники, чи зафіксовані порушення у їх роботі, і чи можуть касири без чеків відпускати іноземну валюту? Інформацію опублікуємо після отримання змістовних відповідей.
Який курс в обмінниках Тернополя
Ми порівняли курс долара та євро у деяких місцевих обмінниках. Протягом останніх кількох днів долар подорожчав та тримається на рівні 41,8–42 гривні.
У деяких обмінниках курс долара досяг психологічної позначки – 42 гривні. Однак у понеділок, 12 вересня, багато обмінників знизили курс. Купити американську валюту можна за 41,8–42 гривні. Продати по 41,2–41,5 гривень.
У багатьох банках, до слова, курс валют значно привабливіший, ніж у обмінниках. Однак купити валюту – справжня проблема. Журналісти «20 хвилин» перевірили, чи реально купити валюту в касах банків дешевше. Про це читайте за посиланням:
Ми порівняли курс валют у обмінниках Тернополя. Чи реально купити у касі банку дешевше?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Tania KarpaНа базарі на зупинці чек не далиНовини Тернополя - 20 хвилин reply Tania KarpaТреба їх привчати до порядку)Новини Тернополя - 20 хвилин reply Tania KarpaТаня Микитів, мали б, але в нас, як і в маршрутках. Поки не попросиш - не дадутьTania Karpa reply Tania KarpaНаталія Бурлаку я не просила, але вони мали б з готівкою чек дати.Наталия Бурлаку reply Tania KarpaТаня Микитів, а Ви просили? Як пояснили?
-
Тарас Паласмолодці, швидко зреагували на коментар.