Добре вдарити по російській економіці може відмова від використання тамтешнього газу. Але це — прерогатива наших високопосадовців. Рядові ж тернополяни можуть бойкотувати російські продукти, косметику та інші товари. Це не завдасть нищівного удару російській економіці, але все ж ефект буде. І принаймні це мобілізує українців, підніме їхній патріотизм, вважають економісти.
Нагадаємо, бойкот російських товарів — ненова ідея. Таку акцію розпочали активісти громадського руху "Відсіч" іще в серпні 2013 го, після заборони ввезення українських товарів до Росії. Бойкот росіян відновили під час Євромайдану і почали активно пропагувати з початком вторгнення окупантів до Криму.
Активісти вже створили відповідні листівки з переліком брендів, які треба бойкотувати, а також альтернативні товари. Це — солодощі, снеки, м'ясні та молочні продукти, напої, засоби гігієни, побутова хімія, речі для дому та інші товари. Ці листівки поширюють в Інтернеті, а також роздають людям на вулицях. Перші ластівки такої акції вже є: в Івано-Франківську 14 магазинів зняли з продажу російське.
Бойкотують російські товари і в Тернополі. Активісти роздають людям листівки і пропагують акцію в Інтернеті. Небайдужі тернополяни розмістили кілька білбордів про бойкот російських товарів, створили сайт 46.net.ua, а також вивішують у соцмережах звіти про товари агресивного сусіда на полицях магазинів.
У супермаркетах на цінниках тепер часто позначають країну-виробника її державним прапором. А окремі заклади зараз продають російські товари зі знижками: купуючи один товар, на другий такий отримуєте знижку 50%. Тож ми запитали, чи бойкотують тернополяни російські товари. Переважна більшість опитаних відмовилися від товарів сусідньої країни, бо їх обурює агресія Росії в Криму.
У прес-службі торгово-промислової групи Fozzy Group (у Тернополі вона представлена супермаркетами “Сільпо”) прокоментували так: “Якщо сьогодні ви бачите товари російського виробника на полицях наших магазинів – це означає, що або в Україні немає їхнього аналогу, або вони користуються попитом серед українців. Власне відверто російських торгових марок у нас одиниці, та є товари знаних міжнародних компаній, що представлені в Україні, але вироблені на території РФ. Це не є у звичному розумінні російські бренди, адже виробничі потужності таких мультинаціональних корпорацій розташовані по всьому світу. І ці продукти люблять і купують люди у всіх регіонах нашої країни. Якщо навіть і таку продукцію українці перестануть купувати – ми гарантуємо, що ми виведемо її з асортименту.”
{photo_gallery id=3669|}
Треба знайти альтернативу
—Звичайно, бойкот російських товарів має певний позитив для нас, рядових громадян, — говорить економіст, начальник управління стратегічного розвитку міста Юрій Дейнека. — Це — вияв патріотизму, нашої незгоди з діями Росії. Я й сам бойкотую російське. Якщо сусідня країна веде себе так агресивно, то ми повинні чинити опір. Не купуючи товарів, виготовлених в Росії, ми зменшуємо їхні прибутки, які потім у вигляді податків надходять у російський бюджет.
Водночас співрозмовник додає, що у наших супермаркетах продають не 60% російських товарів, як це припускають, а близько 15% від усього асортименту. А для того, щоб ефект від бойкоту товарів країни-агресора справді був відчутним, слід проводити його на держрівні. Тобто мають бути рішучі дії нашої влади у відповідь на агресію росіян.
—Росія забороняє ввезення українських товарів до себе, арештовує рахунки українських підприємств у Росії — "Рошену" тощо, — продовжує він. — А наші лише заявляли про введення візового режиму та інші санкції. Але насправді їх не втілювали Приміром, є думка відмовитись від споживання російського газу. Керуючись виключно патріотизмом, можна сказати: негайно відрізаємо трубу російському газу! Але як економіст, я розумію, що це — неможливо. Бо треба шукати альтернативні джерела постачання газу.
Коментар
Андрій Новак, голова Комітету економістів України :
—Звичайно, ефект від бойкоту російських товарів буде, але він — швидше психологічний, мобілізуючий. А щоб завдати максимальної шкоди Росії й особисто Путіну, треба бити по їхній больовій точці — "Газпрому". По-перше, слід розірвати угоди на поставку газу від "Газпрому" в Україну та ЄС. Ті країни Європи, які не можуть обійтися без російського газу взагалі, а таких у Європі зараз є шість, мають принаймні зменшити об’єми споживання газу. По-друге, треба вийти з проектів "Газпрому" — Північного і Південного потоків.?Ці дві дії знищать "Газпром" і водночас завдадуть нищівного удару російській економіці. Бо це підприємство дає половину всіх доходів. До того ж, це — удар особисто по Путіну, який є джерелом усіх наших бід. Україна запросто може відмовитися від російського газу. Власного газовидобутку достатньо для потреб українських споживачів. Промислові потреби можна задовольнити, наростивши власний газовидобуток, а також використовуючи реверсне постачання з Європи.
Бойкот російських товарів — це, звісно, допоміжний захід, патріотичний, додає він.
— Крім того, якщо російські товари знімуть із полиць наших магазинів, їх замінять українські аналоги, — каже він. — А це шанс для розвитку вітчизняної економіки
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер