Які саджанці можна купити на ринку та як їх правильно обрати

Які саджанці можна купити на ринку та як їх правильно обрати
  • З настанням осені, на ринку почали продавати сажанці фруктових дерев та кущів.
  • Журналіст «20 хвилин» дізнався, що та за скільки можна купити, та як правильно садити дерева, щоб ті прижилися.

Багато тернополян мають земельні ділянки – дачі, городи та прибудинкові території, де можна вирощувати квіти та різні плодові дерева. Восени багато хто не тільки збирає урожай та прибирає свої ділянки, а і саджає нові дерева та кущі.

- Я займаюсь виноградництвом уже кілька років, – розповідає тернополянин Павло. – Зазвичай саджанці готую сам або купую у знайомого. Так виходить дешевше. Раніше мав лише «Молдову», але потім усі кущі вирізав і засадив кращими сортами. Білий виноград їмо свіжим, а з червоного варимо сік, але для цього треба мати соковарку. Фруктові дерева та різні кущі не потребують такого догляду як виноград. Головне – обробляти дерева від паразитів.

Чи варто саджати восени?

Багато людей переймаються, що восени не дуже підходяща погода для садівництва. Корені рослин, які і так слабкі, можуть просто замерзнути. Тому багато людей займаються цим лише весною, коли грунт достатньо вологий і починає прогріватися. Але продавці розповідають, що краще за все висаджувати кущі та дерева саме восени.

Відео дня

- Краще за все висаджувати фруктові дерева та кущі саме восени, – розповідає одна з продавчинь пані Зіна. – Якщо садити деревця весною, то ви втрачаєте по суті рік. Восени земля волога і сажанці встигають прижитися, пустити нові корінці і тому весною вони вже добре починають рости.

Ще одна перевага осінньої висадки – можливість оцінити сам саджанець. Як кажуть продавці, варто дивитись не лише на корінь, а й на листя з бруньками. Листочки повинні виглядати здоровими, без незрозумілих плям. Плями можуть свідчити про хвороби.

Як боротися з хворобами

Різні дерева та кущі можуть бути вражені хворобами та паразитами. Листя покриваються плямами, починають засихати. Також, рослини можуть покриватися цвіллю та гнити.

- Деякі види дерев та кущів вразливі до різних хвороб, – розповідає пан Павло. – Яблуні часто вражать різні хвороби. Листя покриваються жовтими плямами. На листочках винограду з’являється цвіль. Вона зазвичай або біла, або синювата. Іноді листя покриваються пухирцями. Але є такі сорти, які нічим не хворіють. Варто заздалегідь більше дізнатися про той чи інший сорт, щоб обробити саджанець спеціальними засобами. А от хворі саджанці купувати не варто, бо вони не приживуться. Вони слабкі і навіть добрива і отрути їм не допоможуть.

У Тернополі є багато магазинів для садівництва. Чимало з них є на ринку. Окрім насіння можна придбати і різні отрути. Щоб правильно визначити захворювання рослини, варто показати вражений листок продавцю, або хоча б сфотографувати рослину.

- Отрут є багато, і вони зазвичай усі універсальні, – розповідає продавець Олег. – Але потрібно знати, що саме вражає дерево чи кущ. Якщо це комахи – треба один тип отрути, якщо цвіль – інша.

Отрути коштують недорого. Вартість однієї упаковки вартує близько 10 – 30 гривень. Їх потрібно розводити у воді згідно інструкції та обробляти вражені рослини. Іноді рослини потрібно обприскувати, а деякі отрути розводять у воді та підливають нею корінь.

Що можна купити на ринку

На ринку є великий вибір різних фруктових дерев та кущів. Можна купити різні сорти яблук, груш, черешні, персиків, смородини, малини, шовковиці та інших рослин. Одна з переваг осінньої висадки – можливість побачити самі плоди та спробувати їх смак. Продавці часто мають плоди яблук, які можна не тільки оглянути, а і скуштувати.

Як розповідають продавці, тернополяни добре купують сажанці яблук, груш та черешні. Малина сорту «Жовтий гігант» також користується попитом.

- Незвичайні плоди завжди приваблюють садівників, – каже один з продавців. – Білу чи чорну черешню або малину-гіганта не завжди можна купити в магазині чи на базарі, а якщо і можна, то це дуже дорого.

Ми зібрали середню вартість саджанців різних сортів фруктових дерев та кущів: 

 

Ціна:

Черешня «Наполеон»

70 грн

Черешня «Чорнокорка»

70 грн

Черешня «Валерій Чкалов»

70 грн

Вишня «Шпанка»

70 грн

Вишня «Володимирська»

70 грн

Вишня «Мічуринка»

70 грн

Шовковиця «Малинівка»

40 грн

Нектарин «Інжирний»

80 грн

Персик «Нектарин»

80 грн

Персик «Ананасний»

80 грн

Персик пізній «Ерлі Роял»

80 грн

Кизил «Лук’янівський»

40 грн

Яблуня «Президент»

60 грн

Яблуня «Червонець»

60 грн

Яблуня «Чемпіон»

60 грн

Яблуня «Білий налив»

60 грн

Груша «Кюре»

70 грн

Груша «Вікторія»

70 грн

Груша «Повисла»

70 грн

Смородина «Дана»

40 грн

Смородина червона «Цукрова»

40 грн

Смородина червона «Джонкер»

40 грн

Аґрус «Рожевий 2»

60 грн

Аґрус «Малахіт»

60 грн

Аґрус «Берил»

60 грн

Малина «Жовтий гігант»

20 грн

Як запевнили продавці, зараз продають лише ті сорти рослин, які можна саджати восени. Якщо правильно це зробити – вони з великою вірогідністю приживуться. Однак дехто з покупців скаржився, що саджанці просто засохли.

- Купувала яблуньку, але вона засохла, – каже тернополянка Ольга. – І полила її добре, і корінці були гарні, але щось не прижилась. Може грунт непідходящий був, а може води було не достатньо.

Продавці ж кажуть, що не варто викорчовувати такий саджанець, бо цілком можливо, що він пустить молоді листочки весною, навіть, якщо на вигляд здається, що він не прижився.

Як правильно саджати

Щоб деревце чи кущик прижився, варто правильно висадити їх. Як розповіла продавчиня пані Зіна, не потрібно купувати різні добрива. Дерева готові до посадки. В ямку можна насипати попіл. Золу часто використовують при посадці не тільки саджанців, а і різного насіння.

Яму потрібно добре залити водою, навіть якщо грунт вологий. Після посадки треба ще підлити води. Періодично потрібно стежити, щоб земля була достатньо волога.

Поруч можна вкопати опору, щоб дерево не похилилось від вітру та не зламалось. Але варто пам’ятати, що в промерзлу землю садити дерева не варто.   

Також, можна придбати і спеціальні добрива, які використовують при посадці. Як розповів один з продавців, упаковка універсального добрива буде коштувати близько 35 гривень. Її вистачить на кілька дерев. Спеціальний порошок потрібно розвести в зазначеній кількості води та підливати дерево. Є розчини, в які потрібно опускати корінь саджанця на кілька днів до висадки.

- Є невеликі упаковки добрив по 5 – 10 гривень, – каже продавець Олег. – Є для фруктових дерев, є для кущів. Якщо ви саджаєте виноград – краще придбати спеціальне добриво, але є і універсальні.

Для профілактики від грибків можна придбати і звичайний мідний купорос. Продавець розповідає, що його потрібно розвести в теплій воді. Розчин може мати концентрацію мідного купоросу від 1 до 3%. До розчину можна додати і вапно. Але заздалегідь його готувати не радять.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:33 Нічна атака росіян: в небі над Тернопільщиною фіксували дрони, в сусідніх областях чули вибухи 08:00 У кожній школі має бути ветеран: Верещук анонсувала зміни у викладанні курсу «Захист України» 22:01 Безоплатні курси та заняття з іноземних мов у Тернополі: можливості для дітей і дорослих 21:03 Яким був пам’ятник матросу Кішці у Тернополі: дивіться його історію на відео! play_circle_filled photo_camera Від читача 19:32 Тернопільщина входить в ТОП 5 областей за кількістю учасників, які розпочали навчання за експериментальним проєктом 20:00 Світлана Заяць створює інструменти, вишиває і мріє, щоб через століття копіювали нас 19:15 На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок» 18:52 Тіло жінки виявили на Білогірській 18:00 У центрі Тернополя за донати розмалюють автомобіль 17:10 НБУ підняв курс долара, євро знову різко подорожчав 16:40 У Теребовлі можуть перенести дату відзначення Дня міста 16:03 Ціни на секонд-хенд зросли: скільки коштує одяг на вагу у Тернополі photo_camera 15:33 Буде безкоштовним проїзд у громадському транспорті Тернополя для пасажирів у вишиванках 15:00 Вакансії у Тернополі: добірка актуальних пропозицій (оновлено 14 травня) 14:45 На Подільській другий день гасять пожежу на стихійному сміттєзвалищі play_circle_filled photo_camera 14:30 «На щиті» повертається до рідного дому Герой з Тернопільського району Андрій Атаманчук 14:00 НСЗУ призупиняє оплати двом лікарням на Тернопільщині 13:30 Де не буде світла у Тернополі 15 травня — адреси 13:00 Підмішували медпрепарат і грабували — у серії розбійних нападів на тернополян звинувачують жителя Львівщини 12:28 Смертельна ДТП у Збаражі: поліція шукає очевидців
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up