Зростання тарифів і податків, пенсії та зарплати: що змінилося з 1 січня

Зростання тарифів і податків, пенсії та зарплати: що змінилося з 1 січня

У новому 2021 році на українців очікує ряд змін в соціально-економічній сфері. 

З 1 січня збільшуються розміри пенсій і мінімальної зарплати. Зросли тарифи на комунальні послуги, але оформити субсидію стало простіше. Для підприємців підвищується ЄСВ і змінюються правила ведення звітності. Більш докладно про всі зміни повідомляє РБК-Україна.

Мінімальна зарплата зросла на 20%

У Держбюджеті на 2021 рік закладено збільшення розміру мінімальної заробітної плати до 6000 гривень з 1 січня. Наступне підвищення заплановано з 1 грудня до 6500 гривень.

У форматі погодинної оплати "мінімалка" виросте з 1 січня до 36,11 гривень за годину, а з 1 грудня - до 39,12 гривень.

Читайте також Мінімальна зарплата зросла: скільки українці будуть отримувати у 2021 році

Поетапне підвищення пенсій

У зв'язку із зростанням мінімальної зарплати 1 січня відбулося збільшення розміру пенсійних виплат з 2100 гривень до 2400 гривень для осіб старше 65 років, які мають трудовий стаж понад 30 років (для жінок) або 35 років (для чоловіків).

Читайте також Із 1 січня в Україні підвищили пенсії: хто і скільки отримає

1 березня 2021 планується індексація пенсій на 11%, а 1 квітня працюючим пенсіонерам зроблять перерахунок з урахуванням зарплати за час роботи на пенсії і набутого стажу.

Наступний етап підвищення виплат - 1 липня. Відбудеться перерахунок пенсій і надбавок до них через збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних з 1769 до 1854 гривень і надбавок до них.

Для осіб від 65 років зі стажем 30/35 років 1 липня пенсії зростуть з 2400 до 2600 гривень. Також буде введена щомісячна виплата 400 грн для осіб 75-80 років, а якщо у них є стаж 20/25 років - пенсія складе не менше 2500 гривень.

Для осіб від 80 років розмір мінімальної пенсії з 1 липня 2021 складе 2600 гривень при наявності стажу 20/25 років, зберігається додаткова щомісячна виплата - 500 грн.

З 1 грудня 2021 роки відбудеться підвищення прожиткового мінімуму, завдяки чому мінімальна пенсія зросте до 1934 гривень.

Тарифи на комунальні послуги

Кабмін прийняв рішення про скасування пільгового тарифу на електроенергію для населення. Раніше на перші спожиті 100 кВт була встановлена ​​вартість 90 копійок за кВт.год.

З 1 січня 2021 року фіксована вартість 1 кВт для побутових споживачів складе 1,68 грн. Це єдиний тариф на весь обсяг спожитої електроенергії, він буде діяти до 31 березня 2021.

Крім того, з нового року зросли тарифи на газопостачання. Ціна за послуги з транспортування газу з 1 січня 2021 підвищується у 20 з 22 операторів газорозподільних мереж по Україні. Наприклад, в "Київоблгаз" тариф на розподіл газу складе 1,55 грн за кубометр, замість 0,81 грн. "Київгаз" підвищить вартість з 0,28 грн до 0,32 грн за 1 куб.м.

Компанії-постачальники газу також збільшать вартість 1 куб.м. блакитного палива для побутових споживачів. Так, "Нафтогаз" встановив тариф на січень 2021 в розмірі 7,22 грн/куб.м, що на 14% вище грудневого тарифу 6,33 грн/куб. м.

Спрощення оформлення субсидій

Уряд удосконалив порядок надання державної допомоги на оплату комунальних послуг. З нового року для оформлення субсидії більше не потрібно відвідувати Управління соцзахисту (особистий прийом громадян з 2021 року припиняється).

Заяву для призначення субсидії можна подати онлайн на офіційному сайті, в додатку "Дія", відправити поштою або оформити в місцевій громаді.

Також розширено перелік осіб, які можуть претендувати на допомогу від держави при оплаті "комуналки":

 • право на субсидію отримали українці, родичі яких офіційно працюють за кордоном, або перебувають за межами країни в період догляду за дитиною до 3 років;
 • громадяни, які не мають доходів і за законодавством звільнені від сплати ЄСВ (раніше цій категорії населення субсидію призначали тільки за рішенням комісії).
 • особи, які набули право власності на нерухоме майно за останній рік, в т.ч. шляхом успадкування.

Нові правила мікрокредитування

Так звані мікрокредити користуються високим попитом у населення. У зв'язку з чим восени 2020 року Верховна рада прийняла закон, який регулює порядок надання споживчих кредитів і норми правовідносин у цій сфері. 1 січня 2021 закон набуває чинності.

Договір терміном дії на 1 місяць з сумою кредиту, що не перевищує розмір мінімальної зарплати (6 тисяч грн), відноситься до категорії споживчих і регулюється відповідним законом.

Загальна сума штрафів та пені за порушення зазначеного договору не може бути вище двократного розміру суми, отриманої споживачем за умовами договору, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Забороняється зміна розміру процентної ставки по кредиту, зміна порядку її розрахунку та порядку сплати відсотків.

При оформленні кредитного договору споживач зобов'язаний дати згоду на доступ до його кредитної історії, її зберігання та поширення через бюро кредитних історій. У разі незгоди клієнта на надання даної інформації, кредитна організація повинна відмовити йому в оформленні договору.

Закон обмежує кількість "швидких" кредитів для одного споживача, таким чином захищаючи фінансові організації від зростання проблемної заборгованості.

Податки для ФОП

З 2021 підвищуються податки для фізичних осіб-підприємців, що пов'язано зі збільшенням мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму.

1 січня розмір Єдиного соціального внеску для ФОП зріс із 1100 грн до 1320 грн (22% від мінімальної зарплати). Наступне підвищення відбудеться з 1 грудня 2021 - ЄСВ складе 1430 грн.

Єдиний податок для ФОП 1 групи складе 227 грн (10% від прожиткового мінімуму на січень 2021), для 2 групи - 1200 грн (20% від мінімальної зарплати). ФОП 3 групи сплачують єдиний податок в розмірі 5% від доходу або 3% + ПДВ.

При цьому ФОП першої групи звільняються від сплати ЄСВ та єдиного податку в період з грудня 2020 по травень 2021 року включно. Відповідне рішення прийняв парламент в рамках підтримки бізнесу під час карантину через коронавірус.

Також в новому році встановлюються граничні обсяги доходів для кожної з груп ФОП, вони прив'язуються до розміру мінімальної зарплати. Неперевищення даних показників є однією з умов застосування спрощеної системи оподаткування:

 • перша група - 167 мінімальних зарплат;
 • друга група - 834 мінімальні зарплати;
 • третя група - 1167 мінімальних зарплат.

Які ще зміни чекають на підприємців

З настанням 2021 року змінився порядок ведення касових операцій в національній валюті для ФОП. Так, скасовується обов'язкове ведення Книги обліку доходів.

Прийнятий Верховною радою закон стосується фізосіб-підприємців першої та другої груп і ФОП третьої групи, які не є платниками ПДВ. Таким підприємцям можна вести облік в будь-якій зручній формі (електронна або паперова) із зазначенням суми доходу за місяць.

Парламент відстрочив ще на рік введення касових апаратів для ФОП раніше плановане з 1 січня 2021 року.

Обов'язкове використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) скасовано до 2022 року для ФОП, які є платниками єдиного податку другої-четвертої груп, чий річний дохід не перевищує граничного обсягу доходу для першої групи платників єдиного податку.

Винятком є ​​підприємці, які здійснюють діяльність у сферах з ризиками від сплати податків (продаж ювелірних виробів, складної побутової техніки, надання платних медпослуг, реалізація медичних препаратів і товарів).

 

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі (13)
 • Iryna Soprun

  Як можна вижити пенсіонеру на 2400 грн?

  Igor Novak reply Iryna Soprun

  2/400грн,надаються субсидія 2.600,= проїзж 500 безкоштовний ,разом виходить 5.500.що майже дорівнює мінімальній пенсії.

  Leyton Smith reply Iryna Soprun

  За правління ПоROSHENка пенсіонери якось умудрялися виживати за1500грн./міс.(і це при тому,що ел.енергія була за яника 28коп/кВт.,а порохоолігархат підвищив її до 90коп.за перші 100 кВт./міс.,а вище  100 кВт./міс. становило 1 грн.68 коп. за кожен кВт.)Про газ я взагалі промовчу(усі  прекрасно розуміють, які ПоROSHENко і Ко. встановили космічні тарифи для населення).

  Igor Novak reply Leyton Smith

  На цей газ при Пороху ,була ціна газу дорогою світова . А зараз газ подешевшав на світовому ринку і немає підстав на газ піднімати ціну.
 • СТУГНА П

  От пенсіонери "зрадіють" від такого підвищення . Однією рукою влада їм в  кишеню покладе 200-400 грн ,а іншою рукою з тієї ж кишені забере 1400 грн . Ось через комуналку ,ціни на продукти вони і заберуть 1400 грн . Геніальний план від влади по зубожіню населення
 • СТУГНА П

  А ,що ж не говорять ,що зростуть ціни на воду ,продукти і так далі . Описати цю ситуацію можна одним словом -ІНФЛЯЦІЯ .
 • СТУГНА П

  Ще так для довідки тариф на електроенергію 1,68 проіснує до 31 березня 2021 року ,а там ще більше зроблять .Мотивують це тим ,що навіть тариф 1,68грн  є збитковим .
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:30 Він був профі і дуже марив журналістикою – пам’яті нашого колеги Ярослава Буяка 15:42 У Тернополі затримали жителя Грузії, який допомагав своїм землякам — квартирним злодіям, втікати після злочину 15:13 Магазин «Ровер плюс» долучився до акції «Увага! Діти на дорозі!» (новини компаній) 15:05 «Велика Реставрація»: два замки на Тернопільщині потрапили в масштабну програму Від читача 15:55 Історія успіху із с. Котюжино на Збаражчині: через неформальне навчання до реалізації мрії 14:20 Стало погано та перестав реагувати на зовнішні подразники: у Тернополі чоловік помер за кермом автівки 13:42 Кому обов’язково треба мати щеплення від COVID-19? МОЗ затвердить перелік професій 13:01 Майже 500 закладів освіти в області пішли на дистанційку. Ми дізналися, де нуль вакцинованих stars 12:25 Тіло зниклого журналіста знайши в морзі. Що відомо? 11:54 Зазіхнув на чуже: в парку «Топільче» злодій потягнув мобільний телефон 11:14 Нові тарифи: як їздитимуть учні і пільговики у тролейбусах та маршрутках з 1 жовтня 10:36 "Жовта" зона карантину: з 23 вересня правоохоронці перевірятимуть освітні заклади 09:50 За останню добу Сovid-19 забрав життя трьох жителів Тернопільщини. Скільки нових хворих 09:23 Долар впав після зростання протягом п'яти днів поспіль: курс НБУ 09:03 «Думала, що впаде стеля»: жителів Тернопільщини розбудив землетрус. Ми дізналися про наслідки (ВІДЕО) stars 08:00 Сьогодні, 23 вересня: День шашок 21:02 «Будуть протести»: тернополяни про зростання тарифу на проїзд. А що думаєте ви? (ОПИТУВАННЯ) play_circle_filled 20:01 Які премії виписують собі та своїм заступникам очільники міста та області? Розповідаємо (ГРАФІКА) photo_camera stars 19:09 Хворих на ковід дітей у Тернополі стає більше. Які зараз симптоми і кого можна вакцинувати 18:05 28 тисяч гривень вкрали у пенсіонерки з Тернопільщини невідомі. Знайти їх допомогли сусіди
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up