Люди кричали, а жінки вмирали на очах у дітей: у Доброводах не можуть прийти до тями

Жителі села Доброводи вже кілька днів не можуть оговтатися від стрілянини, яка трапилася тут 15 серпня. Люди і досі з обережністю пересуваються вулицями та не відпускають від себе дітей.
Журналісти «20 хвилин» побували у селі Доброводи. Вже на в’їзді до населеного пункту ми помітили покинуту автівку. Напередодні правоохоронці огородили її сигнальною стрічкою з написом «Національна поліція України».
Попри наші вмовляння, люди говорили неохоче. Багато місцевих казали, що не перебували під час стрілянини у центрі села, ніколи не бачили чоловіка, який відкрив вогонь, та незнайомі з потерпілими. Та все ж нам вдалося встановити хронологію подій 15 серпня.
Святкування закінчилось стріляниною
15 серпня у селі Доброводи відзначали храмове свято. У парку, що за кілька метрів від місця дислокації військових, підприємці встановили розваги для дітей. До святкування долучилися десятки дорослих разом з дітьми.
— Зранку 15 серпня я разом з дітьми поверталася з церкви додому. Бачила, що вже встановлюють батути, якісь атракціони. Мені стало дивно, що святкування влаштовують настільки близько до військових. Чому не зробити це на стадіоні, який значно далі? Певно, підприємці мали дозволи, то я і не цікавилась. Але своїх дітей на свято я не повела, — розповіла місцева жителька Ганна.
Зі слів селян, перші постріли почули після 15.00. Спочатку не звертали уваги, адже думали, що це звук від повітряних кульок, хлопавок чи інших забавок. Та за кілька секунд побачили чоловіка у військовій формі зі зброєю, і вже тоді почалася паніка. Присутні на заході падали на землю та ховалися за будь-які конструкції, аби врятувати себе, дітей.
— Під час стрілянини я був на волонтерському штабі. Спочатку почув дивний звук і думав, що це лопають гелеві кульки. Вийшовши надвір, я побачив, що мій колишній сусід разом з двома дівчатами ховаються за деревом. Він сказав: «Тікай, бо стріляють». І тоді я побачив чоловіка у військовій формі зі зброєю. Я сховав тих дівчат на штабі, вони так плакали. Для них це був стрес, — каже волонтер Андрій Язловецький.

Олександр Харенко живе неподалік від центру села. Стрілянину бачив з вікна власної кухні. Він першочергово подзвонив до сестри, яка перебувала на кладовищі, аби вона збирала людей та перечекали у лісосмузі.
— Моя сестра була поруч з літньою жінкою, яка загинула. Вона вмовляла її не йти до центру, але люди думали, що то звуки від хлопавок на святі. На жаль, вберегти не вдалося, — каже пан Олександр. — Мій знайомий Ярослав переходив дорогу з онукою, то військовий прострелив йому руки. Наша фельдшерка надавала йому медичну допомогу на вулиці. Був страшний переполох. Люди так кричали, падали на землю, переховувалися за стелою у парку. Військовий пересувався вулицею і стріляв у всіх, хто траплявся на шляху.

Місцева пані Олена розповідає, що на постріли відреагувала тільки після повідомлень у сільському чаті, де всіх людей закликали зачиняти двері та не виходити на вулицю.
— Я почула якісь звуки, але думала, що це діти йдуть вулицею і так вигукують: «Бабах», «Бабах». А потім прочитала, як люди почали переказувати один одному, що треба закривати будинки, бо чоловік у військовій формі втік і стріляє. Тоді вже я зрозуміла, що це невипадкові звуки, — розповідає пані Олена. — Але я вважаю, що можна було обійтися без батутів, без розваг у такий складний час. Влада винна, що вони дозволили встановити. Через це постраждали звичайні люди.
Люди додають, чоловіка у військовій формі, якій стріляв, затримали саме місцеві, а вже потім передали правоохоронцям.
Люди стікали кров’ю на вулиці
Після стрілянини жителі викликали медиків. Постраждалих доставляли до Збаразької центральної районної лікарні.
Зі слів директора медзакладу Григорія Чепіля, необхідну допомогу надавали ще в кареті швидкої, проте двох жінок врятувати не вдалося, у них діагностували клінічну смерть. А що з іншими постраждалими?
— Після 15.00 15 серпня до лікарні почали привозити постраждалих із села Доброводи. Жінка та чоловік мали вогнепальне поранення. Їх стан стабілізували та перевезли до Тернопільської обласної клінічної лікарні. Не всіх людей госпіталізували, адже вони мали незначні пошкодження м’яких тканин, — розповів Григорій Чепіль.

Станом на 10.40 18 серпня, двоє постраждалих і досі перебувають в Тернопільській обласній клінічній лікарні. Пацієнти у важкому, медики надають всю необхідну допомогу, повідомив журналістам «20 хвилин» директор обллікарні Василь Бліхар.
Від односельців журналістам «20 хвилин» стало відомо, що смертельні поранення отримали дві жінки: пенсіонерка Ольга та 42-річна Марія. Люди кажуть, що вбивство сталося на очах у дітей. Вони до останнього сподівалися, що жінок вдасться врятувати, але поранення були несумісні з життям.
Чи мали підприємці дозволи?
Та чи мали підприємці дозвіл на розміщення забавок для дітей у парку і хто відповідатиме за постраждалих та вбитих людей – відповіді на запитання журналісти «20 хвилин» запитали у старости села Доброводи Ігоря Мниха.
— На момент стрілянини я перебував у іншому населеному пункті. Про інцидент повідомили місцеві жителі. Знаю, що вони викликали поліцію та медиків. Чоловіка у військовій формі місцеві майже одразу затримали. Але цих кількох хвилин вистачило, щоб наробити лиха, — говорить Ігор Мних. — Дозвіл на проведення святкування та розміщення військових у нашому селі видають у Збаразькій міській раді, а мене тільки інформують. Я не вважаю, що ця надзвичайна ситуація пов’язана зі святкуванням. Є батути і в Тернополі, у Теребовлі та інших містах. Як бачимо, це не є причиною стрілянин.
Староста села Доброводи додав, що звертатиметься до Збаразької міської ради, аби виділили фінансову допомогу родинам померлих та постраждалих. Також він зазначив, що за понад рік проживання військових у їхньому селі жодних нарікань від селян не було.
Боїмося випускати дітей
Під час розмови з журналістами «20 хвилин» деякі місцеві жителі зізнаються, побоюються випускати дітей на майданчик, до магазину та навіть до школи.
Зокрема, пані Ганна каже, за понад рік проживання військових у селі, неодноразово зачіпали як дорослих дівчат, так і дітей.
— Треба писати у сільську групу, збирати людей і порушувати питання щодо місця розташування цих військових. Чому їх розмістили у центрі села, біля житлових будинків, біля школи? Невже немає іншого місця? Я розумію, що військовим треба теж десь жити, але вже бачимо, чим це закінчилося. Нехай перевозять їх в інше місце, — розповідає пані Ганна. – Якщо все залишать без змін, то своїх дітей до школи у вересні не пущу. Бо я переймаюся за їхнє життя.
Ввечері 16 серпня місцеві жителі вийшли на пікет. Вони вимагали забрати військових з їхнього села. До військових — жодних претензій, кажуть місцеві. Більше того, не всі навіть звинувачують чоловіка, який стріляв по їхнім односельцям. Проте від влади вимагають прийняти кардинальні заходи, аби вони та їхні діти почувались в безпеці. В іншому разі погрожують продовжити зібрання і не пускати дітей до школи 1 вересня.
Читайте також:
Стрілянина у Доброводах: що дізналися про військового, який розстріляв цивільних у селі
Після стрілянини у селі Доброводи вийшли на пікет. Бояться та вимагають забрати військову частину
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Ліля Козачук
ІІІ
Polina reply ІІІ
Вадим reply ІІІ
Polina reply Вадим
Вадим reply Polina
Larysa
Polina reply Larysa
Taras