У шахрайську пастку потрапила мешканка Збаража та житель Тернополя. Шахраї за допомогою дублікатів сімкарток потерпілих оформили онлайн кредити на них.
Про те, що потрапили в аферу потерпілі дізнались лише через декілька тижнів, коли до них почали надходити SMS повідомлення з вимогою сплатити борг.
Схема афери схожа. До людей декілька разів телефонували під різними приводами незнайомці, а згодом вони виявили, що їхні номера більші неактивні. Лиходії виготовили дублікати сімкарток потерпілих і шахрайським способом на одному із сайтів оформили кредити на них.
За обома фактами розпочаті кримінальні провадження за статтею 190 ККУ. Правоохоронці вживають заходів щодо розкриття злочинів.
Щоб запобігти такому шахрайству, поліцейські радять звернутися в сервісний центр та прив’язати свою сімкартку до паспорта. Тоді відновити її можна буде лише особисто, прийшовши з документами до оператора. Відключіть можливість віддаленого перевипуску сімкартки. Якщо ви виявили, що ваш номер неактивний, негайно зверніться до мобільного оператора та виконуйте його інструкції.
Щодня від рук аферистів страждають сотні людей. Схеми у них, зазвичай, стандартні. Невідомі телефоном представляються працівниками банків та переконують, що банківську картку заблоковано, аби її розблокувати потрібно повідомити дані, як результат - втрата коштів.
Ще один популярний метод у шахраїв - смс-повідомлення про ДТП зі стандартним текстом: "Ваш син потрапив у ДТП...".
Не сплять і інтернет-шахраї, своїх жертв вони часто шукають на сайтах купівлі-продажу. Аферисти просять переказати якусь суму коштів на рахунок, в результаті потенційний покупець не отримує ні товару, ні повернення коштів.
Нагадаємо, нещодавно Шахраї виманили гроші у батьків дітей, які постраждали під час пожежі на Тернопільщині
Як убезпечитися:
1. НЕ передавати третім особам інформацію щодо вашого мобільного номеру, яка може бути використана шахраями для отримання доступу до SIM-картки:
- кодове слово (пароль, якщо він був встановлений)
- PUK-код
- серійний номер SIM-карти
- номери телефонів абонентів, з якими Ви спілкуєтеся
- SMS-коди, які надходять на номер
2. «Прив’язати» свій телефонний номер до паспорту або перейти на контракт
Мобільний оператор «Водафон» надає послугу персоніфікації абонента. В цьому разі, як і при переході на контракт, усі дії, зокрема отримання дублікату сім-карти, здійснюватимуться виключно за умови особистого звернення абонента та надання паспорту. Це не дуже зручно, але закриє шахраям доступ до ваших рахунків.
У мобільному додатку «Мій Київстар» можно встановити заборону на перевипуск сім-картки.
У «Лайфселл» – через інформаціонно-консультаціонний центр за номером 5433 або у центрі обслуговування абонентів вашого міста можна встановити «секретне слово», без якого будь-які дії з сім-карткою будуть заборонені.
3. НЕ повідомляти незнайомцям дані банківської картки:
- СVV-код
- Пін-код
- термін дії картки
- одноразові коди, навіть надіслані вашим банком
4. Перевіряти фішингові (фальшиві) сайти. Де перевірити:
- на сервісі Кіберполіції України STOP FRAUD
- у Чорному переліку сайтів-шахраїв на ресурсі https://ema.com.ua. Сюди потрапляють фейкові сайти, виявлені фахівцями EMA, службою безпеки банків та пересічними користувачами.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Iryna Koperschevych