Утримували 35 людей в жахливих умовах неволі: на Тернопільщині викрили «реабілітаційний центр»
«Забороняли користуватися телефонами, спілкуватися з родичами та виходити на вулицю»: у таких умовах жорсткої ізоляції незаконно утримували пацієнтів так званих реабілітаційних центрів на території Тернопільської та Хмельницької областей.
Злочинну групу, яка організувала роботу таких закладів, затримали днями співробітники відділу міграційної поліції ГУНП в Тернопільській області спільно зі слідчими. Про це повідомив очільник обласної поліції Сергій Зюбаненко.
До складу групи входило восьмеро осіб. Двоє з підозрюваних вже мали досвід у такому «бізнесі».
— До центрів поміщали осіб з алкогольною, наркотичною та ігровою залежністю, яких примусово утримували та «лікували» за гроші, отримані від родичів. Така «реабілітація» коштувала від 10 до 20 тисяч гривень в місяць. Клієнтів підшуковували через оголошення в інтернеті та через знайомих, — йдеться в повідомленні.
Оздоровлення від 10 до 20 тисяч за місяць
Рідним пацієнтів зловмисники розповідали, що у їхніх центрах працюють висококваліфіковані лікарі. Насправді ж, серед працівників центрів не було жодного медика, а всі «реабілітологи» - раніше судимі з алко- та наркозалежностями. Поліцейські встановили, що у таких псевдо центрах утримували в неволі 35 людей.
Усім членам організованої злочинної групи слідчі поліції повідомили про підозру за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 146 - незаконне позбавлення волі, вчинене організованою злочинною групою Кримінального кодексу України. Фігурантам загрожує до 10-ти років позбавлення волі.
Уже мали кримінальні справи за центри
Згодом на офіційній сторінці ГУНП в Тернопільській області повідомили, що у ході досудового розслідування працівники поліції з’ясували, що двоє із восьми підозрюваних перебувають під слідством. Наприкінці 2023 року їм оголосили про підозру за аналогічний злочин - незаконне позбавлення волі або викрадення людини. Тоді суд обрав їм запобіжні заходи - нічний домашній арешт. Проте це фігурантів не зупинило і вони створили два нових реабілітаційних центри й знайшли ще шістьох спільників.
За словами керівника відділу міграційної поліції ГУНП у Тернопільській області Олександра Буняка, серед працівників центрів не було жодного медика, а всі «реабілітологи» — раніше судимі з алко- та наркозалежностями.
— Людей утримували в умовах жорсткої ізоляції: забороняли користуватися телефонами та спілкуватися з родичами, а виходити на вулицю підопічні могли лише під наглядом персоналу. З медпрепаратів використовували тільки заспокійливі засоби. У двох реабілітаційних центрах ми провели одночасно сім обшуків та вилучили транспорт, мобільні телефони, банківські карти, комп’ютерну техніку, лікарські засоби, печатки, гроші, документацію та чорнові записи, які підтверджують протиправну діяльність фігурантів, — зазначив він.
Нагадаємо, у березні 2024 року журналісти «20 хвилин» розповідали, що Реабілітаційний центр в Івачеві, який підозрюють у незаконному утриманні людей, на той час працював.
Позбавляти волі не можна
Ніхто не може бути позбавлений волі, інакше як на підставах та в порядку, визначених законом, наголошує адвокатка Марія Бочан-Мосійченко. І додає: тим паче, жодна приватна установа в Україні не наділена правом позбавляти людину свободи.
— У протилежному випадку, це карається ст.146 ККУ, — каже Марія Бочан-Мосійченко. — Окрім того, заклади такого типу мають отримати ліцензію на провадження такого виду діяльності/медичної практики такого роду і діяти виключно у відповідності до чинного законодавства України.
Без позбавлення волі, катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує його гідність, поводження!
Примусові заходи медичного характеру застосовуються за рішенням суду у випадках та в порядку, встановлених Кримінальним і Кримінальним процесуальним кодексами України, зазначила адвокатка.
— Таке врегулювання — абсолютно зрозуміле, адже обмеження волі і, тим паче, будь-які примусові заходи — одні з найбільш серйозних актів примусу, — пояснила Марія Бочан-Мосійченко. — Такий примус може визначати лише держава в особі судів та судово-психіатричної експертизи. Але ці примусові заходи медхарактеру стосуються психічнохворих.
За рішенням суду застосовуються такі примусові заходи медичного характеру:
1) надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку;
2) госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом;
3) госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом;
4) госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом.
Щодо алко- і наркозалежних, їх, як бачимо, у переліку заходів примусового примусу немає.
«20 хвилин» розшукує людей, які перебували чи перебувають у центрі, готові оприлюднити інформацію про умови перебування. Анонімність гарантуємо.
Журналісти й надалі стежитимуть за розвитком подій у цій справі та повідомлятиме про зміни читачів.
Читайте також:
Людей із залежністю за 20 тисяч незаконно утримували у реабілітаційних центрах — поліція
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Mir
Mir
Лідія
Nataliya reply Лідія
Mir reply Лідія
Хэнкус
Mir reply Хэнкус