Ми спробували проаналізувати, як зі знелісненням борються в ДП «Тернопільське лісове господарство», а також поцікавилися в екологів, щодо нинішнього стану заліснення в області.
Для початку проаналізуємо діяльність вищезгаданого державного підприємства, адже саме від його діяльності і залежить, яку площу лісів цьогоріч висадять, а яку вирубають.
В користуванні ДП «Тернопільське лісове господарство» перебуває понад 26 тисяч гектарів лісу. А саме підприємство займає площі колишніх Тернопільського, Збаразького, Теребовлянського, Підволочиського, Зборівського та частково Чортківського районів.
На засадження лісів ДП «Тернопільське лісове господарство» витрачає щорічно від 1,6 до 3 мільйонів гривень, отримуючи невеликий прибуток наприкінці року. Так, в 2020 році він становив всього 232 тисячі гривень.
Враховуючи те, які площі в області щорічно засаджують лісами, до екологічної норми ми прямуватимемо ще не один десяток років.
Нових лісів у області в 2019 році висадили лише 201 га, у 2020 – 251 га, а в 2021 в області планують висадити 220 га нових лісів.
До того ж, варто врахувати і факти незаконних рубок, а вони є, хоча в останні роки їх суттєво менше.
Та тільки погляньте на збитки від «чорних лісорубів» завдані Тернопільському лісгоспу.
Нижче наводимо рішення щодо порушення кримінального провадження щодо факту незаконної рубки в колишньому Підволочиському районі, датоване груднем 2020 року. Сума збитків – 825 тисяч гривень.
Вирубка лісу в колишньому Теребовлянському районі. Сума збитків – понад 49 тисяч гривень. Рішення щодо порушення кримінального провадження датоване груднем 2018 року.
І це тільки ті, що «попалися».
Та часто, незаконний дохід отримують від цілком законної рубки, санітарної. В багатьох лісництвах саме санітарна рубка у відсотковому співвідношенні становить найбільшу площу і факт неправильної санітарної рубки дерев найважче довести.
Санітарні правила в лісах України» чітко зазначають, що ССР проводяться винятково для вилучення сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев. Виявити, чи належить дерево до «дуже ослаблених» неважко – для цього використовуються показники, які доступні навіть пересічним громадянам.
Часто показниками просто нехтують і рубають навіть цілком здорові дерева.
– Виявити це доволі легко, потрапивши на будь-яку ділянку, де проводять санітарну рубку, а от довести дуже важко, адже екоінспекція, як правило, з великим небажанням фіксує порушення, – каже експерт ГО «Українська природоохоронна група» Єгор Гринник. – Два роки тому я був у одному з заказників тернопільського лісгоспу, там проводили рубку «розчистка квартальної просіки», натомість в заказнику просто зрубали декілька метрів дерев. До того ж, квартальну просіку розчищали там, де був старий ліс, а де вона проходила через молодий ліс, розчистка не знадобилася.
Технічно, це не є незаконною рубкою, а по факту це один зі способів заробити більше грошей.
В нас катастрофічно не вистачає лісів. Задумайтеся, лише для того щоб досягти в області екологічної норми у 20 відсотків від площі території, нам необхідно заліснити 90 тисяч гектарів землі. Тоді можна було б гарантувати екологічний баланс. В нас заліснено лише 13 відсотків.
Вирішують в області і районі зокрема це питання просто – висаджують монокультурні ліси: дуби чи ялини. Але таким чином ми не досягнемо того видового різноманіття, як в природному лісі з різними деревами, що є домівкою не тільки для безлічі видів птахів, але й для сотень видів комах.
Одним з виходів заліснення області я бачу висадження ленкоранської акації. Це вже практикують на Харківщині. Ці дерева дуже стійкі до посухи, тому для Тернополя і району це досить актуально.
До того ж, акація є домівкою для багатьох птахів та комах.
Відомо, що дерева своєю кореневою системою затримують вологу, тому їх вирубка тільки прискорює процес зміни клімату. А якщо висаджувати дерева вздовж річок, вони затінятимуть своїми кронами водну гладь і тим самим зменшуватимуть площу випаровування води.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер