В Тернополі чергова афера: невідомі ходять по квартирах та збирають гроші на похорон двірника.
Про нову шахрайську схему повідомила Ярослава Рябова в одній із тернопільських груп у Фейсбук.
"Афера в тому, що "жінка" ходить по квартирах, вчора була в центрі, і збирає гроші на похорон, помер ваш двірник. Ви уявіть здивування людей котрі зустрілись сьогодні зранку в під'їзді з прибиральницею", написала вона.
В соцмережах тернополяни активно обговорюють цю аферу та діляться своїм досвідом.
"Це правда. Моя родичка на це повелась, добре що мало дала. Мала лише 20 грн., але є люди які могли і по 50-100 дати", пише в коментарях Юлія Демкович.
"В нас була. Просила на похорон літньої сусідки..", коментує Юлія Красовська.
Лєна Чернякова-Глушок також розповідає свій досвід: "В нашому будинку так завжди було заведено, що збирали гроші на похорон, як хтось із сусідів вмирав. Тому, думаю, що і в нас багато людей вдалось би обдурити в такий спосіб. Хіба що насторожило б що людина-збирач одна і незнайома. Бо в нас сусіди по двоє ходять."
"Навіщо відкривають двері незнайомим людям? Ніби не діти малі....", дивується Ососкова Ольга.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про шахраїв, які виготовили дублікати сімкарток та оформили кредити на мешканців Тернопільщини
Про те, що потрапили в аферу потерпілі дізнались лише через декілька тижнів, коли до них почали надходити SMS повідомлення з вимогою сплатити борг. Схема афери схожа. До людей декілька разів телефонували під різними приводами незнайомці, а згодом вони виявили, що їхні номера більші неактивні. Лиходії виготовили дублікати сімкарток потерпілих і шахрайським способом на одному із сайтів оформили кредити на них.
Як убезпечитися:
1. НЕ передавати третім особам інформацію щодо вашого мобільного номеру, яка може бути використана шахраями для отримання доступу до SIM-картки:
- кодове слово (пароль, якщо він був встановлений)
- PUK-код - серійний номер SIM-карти
- номери телефонів абонентів, з якими Ви спілкуєтеся - SMS-коди, які надходять на номер
2. «Прив’язати» свій телефонний номер до паспорту або перейти на контракт
Мобільний оператор «Водафон» надає послугу персоніфікації абонента. В цьому разі, як і при переході на контракт, усі дії, зокрема отримання дублікату сім-карти, здійснюватимуться виключно за умови особистого звернення абонента та надання паспорту. Це не дуже зручно, але закриє шахраям доступ до ваших рахунків. У мобільному додатку «Мій Київстар» можна встановити заборону на перевипуск сім-картки.
У «Лайфселл» – через інформаціонно-консультаціонний центр за номером 5433 або у центрі обслуговування абонентів вашого міста можна встановити «секретне слово», без якого будь-які дії з сім-карткою будуть заборонені.
3. НЕ повідомляти незнайомцям дані банківської картки:
- СVV-код
- Пін-код
- термін дії картки
- одноразові коди, навіть надіслані вашим банком
4. Перевіряти фішингові (фальшиві) сайти.
Де перевірити:
- на сервісі Кіберполіції України STOP FRAUD
- у Чорному переліку сайтів-шахраїв на ресурсі https://ema.com.ua. Сюди потрапляють фейкові сайти, виявлені фахівцями EMA, службою безпеки банків та пересічними користувачами.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Арина Мельник
Віктор Соцький
Таня Шпікула
Kudryk Rostik