Вбивства, катування і розбійні напади, які не розкрили: якою буде доля резонансів?
Очільник поліції розповів про резонансні справи минулих років, які досі залишаються нерозкритими. В яких історіях можна чекати продовження, а які ляжуть на поличку з ярликом «висяк»
Вбивства, катування, розбійні напади, які вже роками розслідують, але результату немає. Чи візьметься очільник поліції Тернопільщини за ці справи, чи їх вже сміливо можна списати у розділ «висяків», ми поцікавились в Сергія Зюбаненка.
Напади на директорів заводів
В ніч на 27 березня 2015 року в центрі Бучача на Тернопільщині напали на будинок директора Бучацького сирзаводу. Господар будинку, 60-річний Михайло Дорош, загинув від рук нападників, а його дружину знайшли зв’язаною, проте вона вижила. Злочин досі не розкрили.
Злочинців, які увірвались 3 вересня 2013 року до помешкання Кривоносів і, знущаючись над господарями, винесли усі коштовності, досі не впіймали. Зайшли нападники до будинку, бо господиня сама відчинила двері, коли почула, що принесли посилку від доньки з Німеччини. Це був розбійний напад, і злочин роками перебував на контролі керівництва МВС. Причиною смерті Володимира Кривоноса називали серцево-судинну недостатність. У тодішній міліції припускали, що смерть закатованого керівника «Шустов-спирт» напряму не пов’язана з тілесним ушкодженнями, які були отримані під час розбійного нападу. Працівники Новосілківського спиртзаводу, який пан Володимир очолював від квітня 1996 року і до травня 2011-го, думали інакше. Вважали, що саме через катування серце екс-керівника не витримало. Володимир Кривонос свого часу був депутатом облради трьох скликань. Злочин досі не розкрили, хоча минуло 10 років.
Детальніше читайте Директора "Шустов-спирт" із Новосілки поховають на Київщині
Вибухівки на капоті і подвір'ї
Вибухівка на капоті авто дружини екс-заступника міського голови Володимира Камінського та вибух на подвір’ї вже тепер екс-ректора Західноукраїнського університету Андрія Крисоватого, які стались ще в 2019 році — і досі не розкриті.
Нагадаємо, у поліції тоді назвали кілька версій злочину: це особиста помста, вимагання коштів та інші. Громадська діяльність потерпілих також могла спонукати злочинців на вчинення замаху. Говорили і про «серійність» підкладання коробок з вибухівкою. Але якщо екс-заступника Камінського хотіли налякати, тут таки планували покалічити чи вбити, казав тодішній очільник поліції Олександр Богомол. .
— Найгірше, що ми бачимо можливу «серійність» злочинів, - казав Олександр Богомол. – Адже місяць тому, а саме 3 серпня, до поліції надійшло повідомлення від лікаря про те, що до них із рваною раною кисті звернувся тернополянин. Тоді близько 7.50 на вул. Замковій внаслідок вибуху невідомого пристрою, який лежав на капоті автомобіля «Нісан», людина отримала травми, взявши до рук невідомий предмет. І тоді, і тепер це були коробки.
Капот білого позашляховика «Нісан» від вибуху ввігнуло, а лобове скло потріскалося. Мешканці навколишніх будинків переказували слова потерпілого — на капоті стояв пакунок — з вигляду, як подарунковий. Випадковий перехожий хотів заглянути всередину, і вибухівка, скоріш за все, спрацювала в цей момент. Автомобіль належав родині екс-заступника міського голови Володимира Камінського. Іномаркою їздила його дружина. Фактично перехожий врятував і її, і маленьку дитину, із якою вона могла бути.
— Тоді це теж був саморобний вибуховий предмет, який спрацював, коли коробку підняли, здетонував, - каже Олександр Богомол. — Але був він без уражаючих елементів.
У поліції припускали, що «подарунок», підкладений на авто Камінських, щоб налякати чи завдати незначні травми. А для ректора Крисоватого подарункова коробка була дуже небезпечною – могла не лише покалічити, а й убити, зауважує пан Богомол. Інша справа з тодішнім ректором, якому вибухом відтяло руку та серйозно покалічило дружину.
«Подарунок від нас. Memento mori, ректор, Memento mori» - такою був зміст записки, що підкинули ректору Крисоватому. Memento mori у перекладі з латинської - «пам'ятай, що [доведеться] вмирати», «пам'ятай про смерть».
Що каже головний поліцейський?
Чи розслідуватимуть ці надзвичайно резонансні справи минулих років, журналісти поцікавились у Сергія Зюбаненка.
— Коли я приїхав на Тернопільщину (понад три місяці тому — прим. авт.), передусім вивчав резонансні тяжкі і особливо тяжкі злочини минулих років, — повідомив Сергій Зюбаненко. — Розкрити такі злочини надзвичайно складно. Бо злочини ефективно розкривати по гарячих слідах. Коли є оперативна інформація, що здобувається на місці скоєння злочину, слідові інформація. Коли проходять роки, щомісяця ефективність розкриття таких злочинів падає в рази.
В одному з проваджень, озвучених журналістами, потерпілий категорично відмовився від будь-яких показів і претензій не мав.
Справи вибухів на капоті авто екс-заступника міського голови і на подвір’ї колишнього ректора Західноукраїнського університету — об’єднані.
— Тут один почерк скоєння цих злочинів. І там досить цікава ситуація, і є чим зайнятись, — зазначив Сергій Зюбаненко. — Я не гарантуватиму, чи ми зможемо розкрити ці злочини, але цікаво подивитись з іншого боку. Я дуже хотів би щось із цього розкрити, і це моя принципова позиція.
Справа Helix — у столиці
Згадали журналісти і про діяльність фінансової піраміди
Нагадаємо, кримінальне провадження за частиною четвертою статті 190 - це шахрайство в особливо великих розмірах, а також частиною другою статті 209 - це легалізація коштів здобутих злочинним шляхом стосовно представників підприємства ТОВ Helix Capital Україна порушили ще 18 січня 2016 року за матеріалами правоохоронних органів, що діє «шахрайська схема». Певний час збирали докази злочинної діяльності, після чого 1 грудня 2016 р. були затримані підозрювані і 2 грудня їм повідомлено про підозру у вчиненні даних злочинів. 4 грудня їм було обрано міру запобіжного заходу – тримання під вартою із можливістю внесення застави. Дмитро Нагута мав внести 5 млн грн., Роман Фелик 2, 5, а Богдан Воронцов – 1 млн грн. Розмір застави оскаржували і після внесення зазначених судом сум на підозрюваних було покладено обов’язки, серед яких не полишати місто проживання. Для всіх трьох йшлось про Київ, адже у Дмитра Нагути там є власне житло, двоє інших надали договори оренди, повідомляв тоді слідчий.
Ошуканих були сотні, а суми збитків обчислювались мільйонами.
У 2020 році журналісти повернулись до теми Helix.
Детальніше про це читайте: Слідами HELIX: як живуть підозрювані у злочині та чи є шанс зрушити з мертвої точки слідство у справі
– Генеральна прокуратура визначила підслідність за головним слідчим управлінням Нацполіції, адже потерпілі були по всій державі, і робота у розкритті цього злочину буде ефективнішою саме у цієї структури, — повідомив Сергій Зюбаненко про те, що справу розслідують вже в Києві.
Читайте також:
Один з керівників Helix Дмитро Нагута вніс заставу у 5 мільйонів та виходить з-за ґрат
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Ігор Романків
Жодної інформації розслідування даної справи не було... Бандити катували директора спиртзаводу праскою – Новини Тернополя і області - За Збручем
https://zz.te.ua/bandyty-katuvaly-dyrektora-spyrtzavodu-praskoyu/