Тернополянам показали скарби фарфорового заводу

Тернополянам показали скарби фарфорового заводу

Напевне чи не в кожній сім'ї збереглись вироби Тернопільського фарфорового заводу або хоча б спогади про них. Тернополяни зібрали свої "фарфорові реліквії" на одноденну виставку, яка відбулася в барі "Коза"  12 лютого.

Щоб згадати історію відомого на всю Україну заводу, на виставку виробів Тернопільського фарфорового заводу прийшли дослідники, працівники та люди, в яких з фарфором пов'язано чимало приємних спогадів.

Ледь не кожна пара тернопільських молодят за радянського часу отримувала у подарунок на весілля святковий сервіз. А відомі червоні сервізи в білі горохи вагонами їхали на Москву. 

- Тернопільський фарфоровий завод був цілою епохою, і був відомий як по всій Україні, так і за кордоном, - розповідає мистецтвознавець Світлана Вольська, яка досліджувала в дисертаційній роботі кераміку заводу. - У промислових масштабах виготовлялись речі повсякденного вжитку: філіжанки, блюдця, тарілочки та вазочки з клеймом ТФЗ. Але й були цілі витвори мистецтва. Зокрема, чи не найвідомішим декоративістом був Віталій Колісник. Його панно можна побачити у тернопільському РАЦСі у фойє.

Відео дня

У тернополянки Інни Якубишин з фарфором пов'язане усе її дитинство та чимало теплих спогадів, оскільки її батько колись працював головним теплотехніком на заводі, де займались випалом фарфору. 

- Мій батько, Григорій Якубишин, працював на заводі від самого початку, тому в нас весь дім був обставленим фарфором, - розповідає пані Інна. - Це було цілодобове виробництво. Пригадую, до батька вночі дзвонили і викликали на завод, навіть якщо трішечки порушувався температурний режим печей. Там виробляли дуже красиві речі. Навпроти татового його кабінету був музей фарфору - там були такі скарби, що й не передати. Наприклад там була деколь на сервізів за мотивами "Вечори на хуторі близь Диканьки", але малюнок так і залишився музейним експонатом, бо його не затвердили - батько сказав, що чортам не місце на сервізі. Зараз не знаю, де воно все поділось. Якщо музей відновити хоча б наполовину, то це була б гордість Тернополя. 

Найціннішим для сім'ї фарфоровим виробом є іменна тареля, подарована Григорію Якубишину на День народження співробітниками. Краєзнавець Сергій Ткачов зазначив, що за таку тарелю можна придбати дві такі виставки

Фарфоровики могли впізнати вироби іншого заводу з першого погляду, навіть і закордонних. Жінка каже, що через найкращий фарфор можна було прочитати газету чи книгу, і чим краще виднілись букви, тим він якісніший.

Фарфоровий завод  відкрили у Тернополі у 1965 році. Він давав роботу більше тисячі працівникам і випускав знамениту продукцію як для всього СРСР, так і на експорт. Нагадаємо, працівники ТзОВ “Тернопільфарфор” “довірили” свої частки новому інвестору. У 2007 році підприємство закрили і досі воно стоїть занедбаним. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
  • Петро Білецький
    В мене старий працював на фарфоровому, то в мене того добра в дома навалом :)
  • бурундук
    ой, і в мене такий сервіз вдома був в горохи, і кружечки такі в садочку. Покикидали це все, а жаль
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
20:00 Оголосили конкурси на заміщення посади директора у двох дитсадках — №9 та №32 19:03 Як змінювався парк Сопільче у Тернополі: дивіться відео! 18:00 У парках Тернополя відбуватимуться спортивні заходи 17:00 Флорбол, доджбол, регбі-5 та інші — 10 безкоштовних спортивних локацій у парку Сопільче Від читача 17:29 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини 16:00 Просять запровадити щоденну хвилину мовчання через систему оповіщення — створили петицію 15:00 Де безпечно купатися на Тернопільщині та в інших областях: перелік 14:00 Вихідні у кіно: у Тернополі покажуть екшени, анімації, трилери і комедії 13:00 Спека і грози: детальний прогноз погоди на 6-8 липня в Тернополі та області 12:00 Готуємо фаршировані кабачки в духовці, мультиварці та на сковорідці 11:00 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 5-6 липня 10:00 Знущання з військових у 211 бригаді: до суду передали справу екскомандира, який замовчував факти 09:03 Тернополян закликають не блокувати доступ до дворів автівками чи обмежувачами руху play_circle_filled 22:00 Як у Тернополі з'явилися перші телефони: дивіться відео! play_circle_filled 21:01 200 балів з української мови та історії: випускниця Христина Дехтяренко – серед найкращих на НМТ
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up