Будинок на людських останках: історія старого єврейського кладовища у Тернополі

На місці будинку №45 на вулиці Острозького раніше було кладовище. Яка історія цього дому та що розповідають його мешканці? Читайте у матеріалі!
На вулиці Острозького, де зараз стоїть будинок №45 раніше був старий єврейський цвинтар. Там ховали людей приблизно з 1600 року до 1840. Тоді єврейська громада відкрила нове кладовище на Микулинецькій. Воно частково зберігся до наших днів.
@20.hvylyn Історія будинку на кістках у Тернополі #тернопіль #історія ♬ Tomorrow - Adrian Berenguer
А от «старе окописько», не збереглося. Його почали руйнувати німці під час окупації. А у 50-х роках радянська влада збудувала на цьому місці будинок.
Краєзнавець Тарас Циклиняк в одному зі своїх інтерв’ю розповів, що будинок звели орієнтовно у 1954 році в стилі сталінського ампіру. Його скопійовано з американського стилю архітектури 30-х років.
Під час будівництва з території вивозили землю, але останки людей перед цим не ексгумували, тож цілком імовірно, що будинок стоїть на кістках.
Мешканці будинку розповідають – історія їх дому їм відома з малечку. Про це ходять різні легенди, перекази та страшилки.
– Живу тут з малечку, звичайно, знаю що тут було раніше, - каже мешканка будинку №45 а вулиці Острозького пані Марія. – Батьки розповідали, що землю перекопали і будинок стоїть на останках. Але, скажу вам, ніякої містики тут не відбувається. Часто знайомі та друзі запитують, коли дізнаються історію будинку – чи нічого дивного я не бачила і чи не бувають тут привиди. Але це все казки про містику. Всі живуть спокійно, нічого дивного чи страшного тут не відбувається. Всі вже звикли до історії будинку.
Про те, що тут було кладовище вказує лише одна табличка. Її встановили представники єврейської общини. На ній є напис на івриті. Українською чи іншою мовою вона не продубльована.
За допомогою перекладача вдалось дізнатися, що на ній вказано імена відомих представителів єврейської общини, які тут поховані. Також там є слова молитви:
«Ми всі будемо вражені, побачивши Аріель у будівлі та прийшовши до Сіона Гоела. Він буде пасти отару святих у святині правдиі миру. І не вичерпається Його наука з уст наших і з уст нащадків навіки».
До слова, новий єврейський цвинтар, який частково зберігся після погромів німецьких та радянських окупантів, наразі занедбаний, однак там збереглась частина надгробків. У якому вони стані та що про них відомо читайте в матеріалі:
Понищені пам’ятники, сміття та зарослі: у якому стані єврейський цвинтар у Тернополі
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Наталья ВернивскаяІ на наших кістках,колись щось побудують. Як на мене,то краще кремація. /Це моя особиста думка/. Менше хвороб,більше вільного місця,а покійний залишається і так у пам'яті. Хробак не їсть і кістки не валяються,через енний період часу.
-
Яна ІщукМи ходимо по кістках на зупинці перед церквою Різдва Христового , де жінки квіти продавали. Багато є таких місць. ..
-
Людмила БочароваТакі будинки є в багатьох містах! Люди навіть не знають! Копали фундамент,витягали кістки солдатиків,не хочу сказати де навіть залишки форми були,сестра набагато старша була за мене,вагітна бачила,була в шоці,я чула цю розповідь мамі, мені було 11 років,знаю цей будинок,йому вже дуже багато років!
-
Сергей ЧурубровДля мене не новина коли на місці кладовища щось побудували. У місті Чортків на місці єврейського кладовища побудували лікарню. На місці другого кладовища - санстанцію. Чудеса. Лікуйтеся люди добрі.